urad
11.2.2020
Kategorie: Společnost

Přemnožení úředníci

Sdílejte článek:

ZBYŠEK HLINKA

Je-li kobylek přiměřené množství, nikomu nevadí a jsou i potřebné — například jako krmení pro ptáky či lidi. Pokud se však přemnoží, dokáží zlikvidovat veškeré zdroje potravy v širokém okolí.

Podobně je to s úředníky — v přiměřeném počtu jsou potřební, v přemnoženém stavu v podstatě už jen škodí samotným svým počtem a nadměrně spotřebovávají zdroje, které by jinde posloužily užitečněji.V 90. letech bylo tématem dvou nebo tří volebních kampaní snížení stavů úřednictva. Slibovaly strany zprava i zleva, střídaly se u moci (strany), avšak nesplnily. Množství úřednictva rostlo všem, posléze bylo téma opuštěno a zapomenuto. Asi by bez tolika úředníků stát přestal fungovat a upadl v naprostý chaos.

Podívejme se na vývoj úřednictva v ČR — nejlépe je čerpat z dat Českého statistického úřadu. Data jsem získával ze stránek Česká republika od roku 1989 v číslech a Trh práce v ČR — časové řady — 1993 — 2014.

pocty_uredniku-2016.png (96,136 kiB)

Úřednictvo

Graf jsem sestavil ze dvou zdrojů — k datům z jedné tabulky jsem přidal náhled na zaměstnance v ozbrojených silách (šedá čára) z další tabulky. Dle mé interpretace je šedá čára součástí žluté čáry. Je-li má interpretace správná, pak dlouhodobě ubývá lidí v armádě, kdežto celkový počet lidí ve veřejné správě mírně narostl (žlutá čára) — což může znamenat, že narostl počet státních úředníků. Oranžová čára pak může započítávat i lidi v soukromých firmách. Spíš bych však vsadil na to, že se jedná především o lidi v různých neziskovkách a podobných organizacích. Každopádně, pokud sečteme čísla za žlutou a oranžovou čáru, vyjde nám za rok 2014 dost hrozivé číslo, blížící se půl milionu. Vzhledem k tomu, že ekonomicky aktivních lidí je dohromady téměř 5 milionů, máme tu pěkné hejno hladových kobylek.

Může tolik lidí s daným zaměřením vykonávat nějakou smysluplnou práci? Podle Zákonů profesora Parkinsona se úředníci dokáží zahltit neproduktivní a nesmyslnou prací sami mezi sebou. Mohou sice dřít jako koně, ale pro společnost z toho nemůže plynout žádný rozumný užitek. V době počítačů, kdy lze data zpracovat mnohem rychleji a efektivněji, než za první republiky, by člověk očekával, že nebude zapotřebí více úředníků, než za zmiňované první republiky. Omyl, je jich dle různých zdrojů několikanásobně víc. Co takoví lidé tedy mohou dělat?

Ať se na to dívám z jakékoliv strany, vycházejí mi dost chmurné závěry. Roste vměšování státu do našich životů. Ke kontrole, zda se občan správně podvoluje státní buzeraci, je zapotřebí víc a víc úředníků. Krásným příkladem z poslední doby jsou kontrolní hlášení DPH a elektronická evidence tržeb. Prostě stát chce mít hezky po bolševicku detailní přehled o tom, kdo se kdy a kde uprdl. Obzvláště pikantní v této situaci je, že velký dotační podvodník obviňuje z podvodů drobné hospodské a další živnostníky a chce jim jejich mnohem menší prdíky zarazit. Stát má přitom jiné nástroje k vyhledání a potrestání těch, kteří podvádějí při odvádění daní. Jenže stát zjevně nemá kvalitní úředníky, kteří by uměli stávající nástroje využít, takže se uchyluje ke kontraproduktivní plošné buzeraci všech. Náš stát lidem více škodí, než slouží…

Hezkým příkladem činnosti, kterou lze považovat (až na vzácné výjimky) za škodlivou, je přerozdělování dotací. Čím je škodlivá? Jestliže chcete někomu něco dát, pak to nutně musíte nejprve někomu sebrat. Protože mluvíme o státu, pak je zřejmé, že prostředky k přerozdělení bere těm, kteří něco užitečného produkují. Jinde brát nelze. Dotační přerozdělování je také pro úředníka snadným svodem ke korupčnímu jednání. K tomu jsou následně zapotřebí další úředníci, kteří dohlížejí na poctivost těch prvních. To všechno stojí nemalé peníze marně utopené v přerozdělovací mašinérii. Kdo chce takové hlouposti platit, nechť se přihlásí. Nebo raději ne, nechť je rovnou platí, ale mě ať z toho vynechá.

Zvláštní kapitolou jsou parazitovky. Takto nazývám neziskové organizace, které jsou přisáté na veřejné prostředky a v lepším případě nedělají nic prospěšného, v horším případě nám ještě za naše peníze škodí, například lživými pomluvami nebo křivým obviňováním. V souvislosti s tématem článku si dovoluji lidi z těchto organizací zařadit mezi úředníky, protože získání dotací z veřejných prostředků vyžaduje velké množství úřadování (i státního), které je v konečném výsledku škodlivé — jak jsem si dovolil naznačit v předchozím odstavci.

Výše popsané v podstatě naznačuje, jaké služby a v jaké kvalitě stát poskytuje občanům za jejich daně. Pokud se někdo domnívá, že se zvýšením počtu úředníků vzroste i kvalita veřejných služeb, velmi se mýlí. S pomocí nějakého „správně“ sestaveného úředního formuláře se sice může „zjistit“, že kvalita služeb občanům ze strany státu vzrostla, v realitě však pozoruji spíše opak. Roste množství buzeračních požadavků, roste složitost a nepřehlednost zákonů, což mě celkově jako občana jen zatěžuje hromadou různých povinností, mnohdy zcela nesmyslných a poškozujících. Takové podmínky jsou demotivační pro rozvoj osobní iniciativy lidí směrem k nějakým prospěšným činnostem, zato roste iniciativa různých parazitů, kteří se přiživují na lidech, kteří něco užitečného produkují.

Při takové velikosti státního (či se státem nějak propojeného) úředního aparátu také nutně klesá jeho kvalita. Není prostě možné, aby přibližně 10 % všech pracovních sil tvořili samí kvalitní lidé. S růstem počtu úředníků také na příslušných pozicích roste množství různých lenochů, zašívačů, neschopných a hloupých lidí. Pokud se někdo z takových lidí dostane na vedoucí pozici, kvalita organizace jde ke dnu. V takové situaci nepomůže žádné proškolování a přezkušování. Nezbývá, než zmenšit množství buzeračních opatření a současně s tím i úřední stavy. Jenže který úředník si pod sebou podřeže větev, aby přestal společnosti škodit?

Kazatel 1:14: Viděl jsem všechny skutky, které byly vykonány pod sluncem, a hle, to vše je marnost a honba za větrem. Kazatel 1:15: Co je zkřivené, nelze narovnat a nedostatek nelze sečíst.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 170 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)