klima1018
8.4.2019
Kategorie: Společnost

Přehřívání globálního oteplování

Sdílejte článek:

BJORN LOMBORG

Studenti škol napříč bohatým světem vyšli z učeben a vydali se do ulic, aby vyzvali k aktivitě proti změně klimatu. Inspirací je jim 16letá švédská aktivistka Greta Thunberg, která plísní média a politické lídry za to, že ignorují globální oteplování, a chce, abychom „zpanikařili“. Na 15. března je plánován celosvětový den akcí.

Zápal studentů je sice obdivuhodný, ale jeho zaměření je pomýlené. Je to z velké části vinou dospělých, kteří musí převzít zodpovědnost za zbytečné strašení dětí změnou klimatu. Není divu, že se děcka bojí, když dospělí vykreslují tak hrůzný obraz globálního oteplování.

V prvé řadě přední politici a značná část médií upřednostňují změnu klimatu oproti jiným problémům, jimž planeta čelí. Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres loni v září popsal změnu klimatu jako „přímou existenční hrozbu“, která se může stát „nezvladatelným“ problémem. List New York Times minulý měsíc k tématu na titulní stránce otiskl komentář s titulkem „Nadešel čas panikařit“. Někteří význační politici, jakož i mnozí aktivisté, si nejnovější zprávu Mezivládního panelu OSN ke změně klimatu (IPCC) vykládají tak, že naznačuje, že za pouhých 12 let bude se světem veta.

Tato normalizace extrémního jazyka je odrazem desítek let poplašných zpráv o změně klimatu. Nejproslulejší část filmu Ala Gorea Nepohodlná pravda z roku 2006 zobrazovala, jak vzestup hladin moří o šest metrů zaplaví Floridu, New York, Nizozemsko, Bangladéš a Šanghaj – a přehlížela přitom fakt, že taková vyhlídka byla sedmkrát horší než nejhorší možný scénář.

Samostatná zpráva téhož roku popsala, jak se takové poplašné zprávy „mohou stát skrytě strhujícími – v zásadě jistou formou ‚klimatického porna‘“. V roce 2007 deník WashingtonPostuvedl, že „pro mnoho dětí a mladých dospělých je globální oteplování atomovou bombou dneška“.

Když už zavedené vyjadřování přestane děsit, znovu se naostří. Britský environmentální aktivista George Monbiot například nedávno nadnesl, že pojem „změna klimatu“ už není adekvátní a měl by být nahrazen „katastrofálním kolapsem klimatu“.

 Ani vzdělávací materiály často nepomáhají. Jistá úředně schválená učebnice zeměpisu ve Spojeném království tvrdí, že globální oteplování bude horší než hladomor, mor či jaderná válka, zatímco skotská vládní agentura Education Scontland doporučila film Den poté jako vhodný pro vzdělávání o změně klimatu. Připomeňme, že se jedná o snímek, ve kterém změna klimatu vede k celosvětovým mrazům a zaplavení New Yorku 15metrovým přívalem vody, ze zoo utečou lidožraví vlci a – pozor, vyzvoním pointu – z nebe se zřítí zamrzlá helikoptéra královny Alžběty II.

Realita by noviny prodávala mnohem míň. Ano, globální oteplování je problém, ale ani zdaleka nejde o katastrofu. IPCC odhaduje, že celkový dopad globálního oteplování až do 70. let současného století bude roven průměrné ztrátě příjmu o 0,2-2 % – podobně jako jedna recese během příštího půlstoletí. Panel také říká, že v porovnání se změnami v oblasti počtu obyvatel, věkového složení, příjmů, technologií, relativních cen, životního stylu, regulace a veřejné správy bude mít změna klimatu „malý“ hospodářský dopad.

Ačkoli média předvádějí děsivé důsledky každého hurikánu, IPCC uvádí, že „globálně panuje nízká důvěra v připisování změn [hurikánů] vlivu člověka“. Nadto hurikánů, které ve Spojených státech udeří na pevninu, stejně jako silných hurikánů ubylo. Podle nové studie v časopise Naturehurikány při korekci o počet obyvatel a bohatství nevykazují „žádný trend“.

Jiná studie v Nature dokládá, že ačkoli změna klimatu zvýší škody působené hurikány, díky většímu bohatství budeme ještě odolnější. Dnes svět hurikány stojí 0,04 % HDP, ale v roce 2100, i při globálním oteplování, vyjdou na polovinu, tedy 0,02 % HDP. A navzdory dech beroucím zprávám v médiích relativní globální náklady veškerého extrémního počasí od roku 1990 nestoupají, nýbrž klesají.

Snad ještě víc zaráží, že během uplynulého století se počet osob umírajících v důsledku pohrom souvisejících s počasím snížil o 95 %, z téměř půl milionu na současných necelých 20 000 – přičemž světová populace se čtyřnásobně rozrostla.

Desítky let podněcování strachu nás přitom téměř nikam nedovedly. Vyvolaly velkolepá politická gesta, jako třeba nerealistické potlačování emisí oxidu uhličitého, k němuž se v rámci Pařížské klimatické dohody z roku 2015 zavázaly téměř všechny země. V úhrnu toto snižování vyjde na 1-2 biliony dolarů ročně. Jenže celkový součet všech těchto příslibů tvoří necelé 1 % toho, co je třeba, a nedávná analýza ukazuje, že své závazky skutečně plní jen velmi málo zemí.

V tomto ohledu mají mladí demonstranti kus pravdy: řešit změnu klimatu se světu nedaří. Jenže prosazovaný přístup – ještě větší závazky k rychlejšímu potlačování uhlíkových emisí – selže také, protože zelená energetika stále není připravená. Slunce a vítr v současnosti poskytují méně než 1 % světové energie a už teď vyžadují dotace ve výši 129 miliard dolarů ročně. Svět musí konečně víc investovat do výzkumu a vývoje v oblasti zelené energie, aby ceny obnovitelných zdrojů stlačil pod ceny fosilních paliv a tím všechny přiměl k přechodu.

Konečně, přestože média označují klimatické protesty mladých lidí za „globální“, odehrávají se téměř výhradně v movitých zemích, které už naléhavější otázky přežití překonaly. Skutečně globální průzkum dokládá, že změna klimatu je pro lidi nejnižší prioritou, daleko za zdravím, vzděláním a prací.

Plodem desítek let zveličování změny klimatu v západním světě jsou vystrašené dětí, horečnaté titulky a rozmáchlé politické sliby, které se neplní. Potřebujeme s chladnější hlavou postupovat tak, abychom změnu klimatu řešili bez zbytečného strašení a věnovali pozornost mnoha dalším těžkostem, s nimiž se planeta potýká.

Autor: BJØRN LOMBORG

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 720 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
18 komentářů