fantasyspolecnost
5.2.2020
Kategorie: Společnost

Předsudečná nenávist

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Tento pojem jsem mimoděk použil v minulém blogu a od té doby mě pronásledoval. O tom, že je to kravina par excelance není pochyb. Mě však zajímalo, co asi těm, kteří ho zavedli, v té době klíčilo v hlavě za zrní. A zíral jsem.

Prvně jsem si myslel, že předsudečná nenávist je to, když stojíte před sudem a někoho nemáte rádi. Jakože kdybyste stáli za ním, bylo by všechno v pořádku. Pak mě ale napadlo, že sud z podstaty svého tvaru nemá vpředu, ani vzadu, a že vždy po obvodu stojíte někde před ním. Takže jinak. Předsudečná nenávist je asi to, když vás něco naštve. Vy pak jdete do hospody, spláchnete to deseti žejdlíky a už je vám to šumák. Anebo by to mohla být ta situace, kdy máte před soudem a jste sami na sebe naštvaný, že jste něco podělali. Účinnou lítost projevit před soudcem můžete, sebenaštvání však ne, protože to by vám ještě přidal. Takže to vypadá asi takto: pane předsedo, sice toho lituju, ale je mi to z duše egál. Anebo by to mohlo být to, jak jsme neměli Němce rádi před tím, než nám vzali Sudety a potom. Nesnášeli jsme je pak dvakrát tolik. To by šlo. Kdo nemá rád Němce měrou vrchovatou, ale jen tak langsam, ten si to odskáče. Už jsem si myslel, že jsem na to kápl a chtěl to nechat bejt. Pak jsem ale otevřel pár odkazů o tomhle výrazu a zíral jsem. I vy budete. Ta moje čtyři vysvětlení jsou totiž proti oficiální verzi zábleskem zdravého rozumu.

Tak předně jsem se dozvěděl, že předsudečná nenávist je jen jiná, lehčí forma extrémismu. A já bloud jsem si dodnes myslel, že extrémismus je od slova extrém, tedy maximum perversum, ale ono to tak není. Můžete být klidně masovým vrahem i když zrovna sedíte v čekárně u zubaře a spekulujete o tom, zda se finanční pomoc Africe nemíjí účinkem. Chytnout vás u toho policajt, nebudete už zubaře potřebovat vůbec. Jako chápete, předsudečná nenávist není o tom, že byste něco provedli, ale že se kolem toho jen myšlenkově a názorově šmrncnete. Například: to je ale hezká ženská = znásilnění, ten chlap je na ránu = fyzické napadení, ta baba je na zabití = vražda, ten samopal má ale křivou pažbu = terorismus.

Abyste naplnili celou otřesnost jmenovaného banditismu, musíte splnit dvě základní podmínky tohoto zavrženíhodného zločinu. Předsudek a nenávist. Předsudek je úsudek založený na předpokladu. Předpoklad potom vychází ze souběhu zkušeností, znalostí charakteristik a soudného odhadu. Pokud si třeba myslíte, že čtyři vožralí kriminálníci by klidně v lese znásilnili zabloudilou holku, potom máte nezdravé předsudky. Požádá-li vás cizí bezdomovec o klíče od vašeho paneláku a kolárny, protože ty svoje někde ztratil, máte ještě k tomu i předsudečný problém. Asi nejlíp bude mu říct, že jste ty svoje ztratili taky, jinak s váma prokurátor vytře podlahu jako chasa chlebem pekáč o posvícení. V rámci boje proti předsudkům byste si neměli taky zamykat byt, kolo ani auto. A učit děti, aby si nebraly sladkosti od cizích chlápků před školou, je už rovnou hazard se zákonem. Opakem předsudku je potom zásudek, který nejlépe charakterizují úsloví “pozdě bycha honit” a “zbyly mu jen oči pro pláč”. To sice trestné není, ale prakticky je vám to už houby platné.

Nenávist je emoce. Je to nasrání takové intenzity, že to s váma až cloumá. Takové cloumání ovšem náš trestní řád zakazuje. Vy můžete být konsternován, pobouřen, ba i rozlícen, ovšem nasrán už ne. To je už přes čáru. V praxi to pak bude vypadat takto: někdo zabije dítě = nemorálník, znásilní ženu = hrubián, zapálí vám auto = čtverák jeden nevycválaný. Opakem nenávisti je návist. Návidět všechno a všechny je nejenže povoleno, ale se to i doporučuje. Návist nejlépe charakterizuje pořekadlo “čiň čertu dobře, peklem se ti odmění”.

Pojem předsudečná nenávist velmi potřebujeme. Podle odborníků prý proto, že extrémisté se už přestali projevovat jako extrémisté a není je v podstatě za co stíhat. Vidíte, a někdo by řekl, že je to dobře že se uklidnili a pochopili, a ono ne. Ono to prý doutná skrytě a i když ti vejlupci tvrdí, že by nikoho likvidovat nechtěli, stejně si tajně myslí opak. Takže se na ně musí od lesa. Skrze jejich názory, kterými sice nic neporušují, ale ode dneška už ano. A je jedno, že onen extrémista není vůbec žádnej extrémista. Ode dneška bude. Pikantní pak na celém tom kabaretu je to, že ona předsudečná nenávist je trestná pouze pokud se spolu s ní spáchá i čin, který trestně stíhat lze. Jde tedy o jakéhosi maňáska na zpětném zrcátku. Zatímco auto bez maskota jede, maňásek bez auta ne. Jedná se tedy bezpochyby jen o nástroj k rozdmýchávání strachu z vlastního svobodného projevu. Nikdy přeci nemůžete vědět, která kritika koho a čeho je už nenávist a kdy ještě ne. A neví to ani státní moc výkonná. Prý si to pak doplní později podle potřeby. Ministr vnitra Hamáček vypočetl, za čím vším se onen skrytý extrémismus může skrývat, tedy jak široké je pole státní zvůle. Je to jednání, při němž nám budoucí nekalé živly:

– neusilují o destrukci demokratické společnosti, jen ji oslabují…tedy v reálu nedělají nic protizákonného a to už je podezřelé

– nerespektují koncept lidských práv…sice o nich ani nikde nerozhodují, ale kdyby rozhodovali, tak by je stejně nerespektovali

– podněcují k nenávistným aktivitám jiné osoby…tím, že nic nedělají a o ničem nerozhodují

– šíří strach ve společnosti…už vidím jak nám před volbami BISka pozatýká všechny představitele politických stran za jejich apokalyptické předvolební programy

– štěpí společnost a vyvolávají v ní antagonismy…doufám, že Miloš dostane na celu popelníček

– zlehčují osudy obětí totalitních režimů…pro KSČM bych vyčlenil celé jedno křídlo věznice, aby si po večerech mohli zpívat Internacionálu

– pro komunikaci s veřejností používají dezinformace a konspirační teorie…a pro představitele ANO ten blok budov na druhé straně

– stávají se nástrojem vlivového působení zemí a skupin, která nerespektují principy pluralitní demokracie…tedy pokud zde nechcete žádného islámského fanatika, dostanete s ním společnou celu. On za to, že neuznává práva jiných a vy za to, že jste na to veřejně poukázali.

Opakem předsudečné nenávisti je potom neopodstatněná pudová láska. Láska ke všemu, ke všem a vždy. Vláda nám tím vlastně říká, že jestli se okamžitě nebudeme mít všichni rádi jak Křemílek s Vochomůrkou, zařídí nám takovej verbunk, že se z toho okotíme až na kost.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 15 997,00 Kč
Vybráno 45.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 609 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)