rodina
30.5.2020
Kategorie: Společnost

Předávání zkušeností a dovedností

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝNaprosto běžnou praxí v minulosti bylo předávání zkušeností a dovedností z otce na syna. Ještě v minulém století bývalo vcelku běžné, že děti následovaly své rodiče při výběru budoucího povolání, případně to, co uměl táta, se naučil i syn, i když to nemusel vykonávat jako zaměstnání. V historii bylo normální, když živnost přecházela z otce na syna a po několik generací se řemeslo udržovalo v rodině.

Předávání umu a zkušeností patřilo k jisté formě vzdělání a nahrazovalo částečně školu. Teprve s rozmachem školství a centralizace škol poskytujících vyšší vzdělání ve velkých měst dochází k úprku mladých z venkova, ale i k opouštění rodinných tradic. Postupně tak končí dosavadní praxe dědění řemeslných dovedností a když už se mladí od rodičů něco naučili, většinou z toho čerpají až v pozdějším dospělém věku a pouze jako koníček či nutnost spojenou například se stavbou vlastního domu. Ovšem už i tento způsob využití především řemeslného umu zaniká, stavby na klíč jsou stále populárnější a dělat cokoliv svépomocí už se téměř nenosí. Navíc se doba překotně mění, a přestože zákony fyziky a mechanika samotná stále existují, nynější průmyslové produkty a elektronika nás dostaly do situace, kdy něco opravovat je bezpředmětné.

Jestliže tedy v dobách dávných bylo běžné, že se na venkově mladí učili od svých rodičů především hospodařit a dcery zvládaly všechny domácí práce, přičemž kvetla i řemeslná výroba a venkované byli často naprostými universály, se zvyšováním úprků za ,,lepším‘‘ životem do měst se tato schopnost umět mnohé vytrácí. Touha po vyšším vzdělání odváděla mládež z venkova již v 19. století a úprk do metropolí pokračuje dodnes. Venkov se vylidňuje a stárne, z mnohých chalup se staly nemovitosti určené pouze k víkendové rekreaci. Zemědělství tak trpí výrazným nedostatkem jak manuálně pracovat ochotných mladých lidí, tak i zkušených fachmanů schopných opravit cokoliv. Staří mistři odchází do důchodu a učňovská střediska zejí prázdnotou a zanikají. Ani ve městech už to s předáváním odbornosti na úrovni řemesel není nijak slavné. Starší generace ještě umí rozebrat a složit 30 let starou pračku či sekačku, u nových výrobků jde o ztrátu času, protože jsou vyráběné tak, aby to opravit nešlo. Navíc zatímco dnešní padesátníci rozeznají matku od šroubku, mládežníci umí už jen hledat na googlu a streamovat videa.

Naučit něco své děti se tak z předávání živností a širokých znalostí smrsknulo většinou na mimopracovní a mimoškolní aktivity. Týká se to tedy sportu, kultury a v užším rozsahu motorismu. Sport je naštěstí stále tím odvětvím, kterému se i přes naprosto nedostatečnou státní podporu věnuje plno lidí každého věku. Rozvoj cyklistiky, lyžování a horské turistiky nabral na obrátkách po tzv. Sametové revoluci, kdy možnost vycestovat do alpských masívů v zahraničí, později i o něco dále, výrazně stoupnula. Podobně se daří vodním sportům spojeným s mořem, zde jde však spíše o exotické disciplíny, nicméně je fajn, že tu ta možnost je. I když už tátové nemají tolik času jako kdysi, což lze vysledovat například při srovnání množství amatérských fotbalových soutěží před rokem 2000 a po něm, pořád ještě vidíme, jak se děti, které se podaří odtrhnout od tabletů, dostavují na různá sportoviště. A skuteční fandové pro některé disciplíny se snaží překonat elektronickou dobu a své potomky vrátit do reality.

Kultura je trochu složitější odvětví, tam si děti hledají vlastní uplatnění poplatné své době. I když bude mít dcera vzor ve své mámě baletce, je pravděpodobné, že se stejně výhradně baletu věnovat nebude a zvolí nějakou modernější formu tance. Tak, jako dcera švadleny určitě neskončí jako zaměstnankyně textilních závodů, ale spíše se dá na cestu módní návrhářky. Zní to mnohem honosněji. V kulturní sféře se občas dědí i vlohy, není to však pravidlem a někdy to může skončit i tragicky. Příklady tu jsou, například Rudolfovi Hrušínskému se jeho syn Jan vyloženě nepovedl, případně tak i Petru Novotnému jeho potomek Pavel, který předvádí tragikomická čísla již v politice. Existují však i výjimky, například v hudební branži.

Jedním z posledních odvětví, kde se láska k oboru může dědit, je motorismus. Bohužel i jemu zvoní umíráček. Jeho nákladnost je jen jednou z mnoha stinných stránek. Tažení pseudoekologů proti autům a motocyklům stále více zmenšuje prostor patřící do teritoria samců. Fenimismus, zelenání mozků a ekonomické vysávání kapes vyznavačů motorismu jsou hrobem pro radost z života za volantem či řídítky. Ještě v prvním desetiletí tohoto století se zdálo, že lidem milujícím techniku ve starém i moderním hávu nic radost nevezme. Přišlo zdražování paliv, nastavování norem, omezování rychlostí, s tím vším se dalo vyrovnat. Ale ekologické daně, které mimochodem planetu nijak nezachraňují, mnohonásobná zdanění všeho, co se vozidel týká, omezování vjezdů a snaha zlikvidovat spalovací motory, to vše dělá z motorismu okrajovou záležitost. I přesto se automilci snaží své děti naučit milovat volant a řídítka. Zároveň s uměním jezdit jim vysvětlují zákony mechaniky i fyziky, to i přes to, že na okruh někdo klidně přijede s Teslou, která se po dvou kolech přehřeje a po čtyřech vybije. Kdo si nepřivoněl pořádně ke spalovanému benzínu a smrdí mu pálící se pneumatiky v zatáčkách, nikdy nepochopí vášeň, kterou dokáže vzbudit v člověkovi sportovní řvoucí automobil či koleno škrtající v zatáčce při jízdě na motocyklu. Nemusí to však být nutně spojené s jízdou na okruhu, i pohodová vyjížďka do krásných serpentýn má své kouzlo. A mnoho mladých už ho nikdy nezažije.

Žijeme v době, kdy to, co dělají rodiče, je zastaralé a vlastně úplně na nic. To je teorie, které se řada mladých drží. Rodiče ztratili nejen autoritu, ale často k nim jejich děti nemají ani úctu a neváží si ničeho, čeho dosáhnuli. Chtějí po nich sice luxusní život, ale už nepátrají po tom, jak se k němu rodiče dostali, případně co změnit, když se to nepovedlo. Mládež ovládá mobily, počítače, vyzná se v ekologie, respektive si to myslí, ve stávkování, ale neví, co je to ráčna, majzlík či jak funguje soustruh. Možná tak kladivo, ale vše rozmlátit nelze. Těch pár tátů a maminek., kteří dokážou přivést své děti k nějakému umění či je cokoliv skutečně praktického naučit, si zaslouží náš obdiv. Mladí lidé jsou pořád stejně šikovní. Jen zdaleka ne všichni jsou správně směrováni. A bohužel, to je vina nás starších. Mohou za to nenaplněné ambice, lenost, pohodlnost a neochota s dětmi pracovat. Necháváme tak prostor pro ty, kteří je vedou mimo oblast našeho chápání a dosahu. Je naše vina, kam dojdou, pokud to bude na scestí. A naše zásluha, dosáhnou li určitých morálních, odborných či dovednostních kvalit. Jen tak budou moci pokračovat v tom, co jsme si vysnili my.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Vladimír Menšík 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Anonym 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 20 255,00 Kč
Vybráno 57.87%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 989 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.