rakouskouhersko
29.10.2018
Kategorie: Historie

Před 100 lety vystoupila Československá republika z Rakouské unie

Sdílejte článek:

JAN SEDLÁČEK

… a svět se nezbořil, ačkoliv to mnozí hujeři prorokovali, stejně jako dnes předpovídají, že se svět zboří, pokud si to po sto letech zopakujeme a vystoupíme také z EU.

Pokud stejně jako já prosazujete vystoupení ČREvropské uhnije a netajíte se tím, asi už jste také narazili na argument slunkomančů, že s CZexitem prosazujeme něco nového, riskantního a nevyzkoušeného, o čem nikdo netuší, zda to bude vůbec fungovat.

Právě dnešní výročí ale ukazuje, jak moc se slunkomanči mýlí. Czexit totiž vůbec není nic nového. Vyzkoušeli jsme si jej už jednou, konkrétně 28. října 1918, když – dva týdny před koncem války – Československá republika vyhlásila nezávislost a de facto vystoupila z Rakouské unie.

S tehdejší dobou vidíme řadu podobností. Za Rakouské unie (jak by se Habsburská monarchie nazývala v dnešních podmínkách) se naši politici dělili do dvou proudů: na málo početné, ale přesto existující austrohujery (kteří vyzdvihovali přínos habsburské nadvlády) a austroskeptiky, kteří Rakouskou unii naopak kritizovali a prosazovali buďto její reformu a více práv pro české země (jako byl Palacký či později Masaryk), nebo dokonce její opuštění a tedy Czexit (což prosazoval např. Dr. Karel Kramář).

Z historických útržků a z dnešních analogií si živě dokážu představit tehdejší společenskou debatu. Austrohujeři jistě tvrdili, že bez nadvlády Rakouska dramaticky zchudneme a za pár let přestaneme existovat; austroskeptici naopak hájili suverenitu českých zemí a přesvědčovali své okolí, že Czexit, jak bychom to nazvali dnes, přinese prosperitu.

Jak to dopadlo, všichni víme. Po prvním Czexitu jsme se stali jednou z deseti nejvyspělejších zemí světa, a ačkoliv jsme od té doby kvůli zradě našich spojenců dvakrát přišli o svrchovanost, moderní československý a poté český stát zůstal zachován dodnes, byť v posledních letech dostává opět zabrat.

To bychom si měli připomínat dnes, když po stu let opět probíhá zuřivá debata mezi hujery a skeptiky, byť tentokrát s přezdívkou euro-. Zejména proto, že se český stát opět postupně stává jen prázdnou skořápkou, jejíž vnitřní zákony jsou diktovány ze zahraničí. A myšlenka navrácení suverenity a vystoupení z unie je proto stejně aktuální jako tehdy, ne-li více.

Vím, že některým z mých názorových příznivců se toto srovnání nebude líbit. Budou namítat, že habsburská nadvláda byla proti Junckerovi a dalším marxistům z Brusele jen procházkou růžovým sadem a že ani první republika, se svojí politikou prolezlou kmotrovsko-mafiánskými strukturami, nebyla to pravé ořechové.

I tento názor do určité míry chápu. Nicméně to nic nemění na skutečnosti, že když Muži 28. října vyhlásili nezávislost ČSR, vytvořili tím základ pro moderní dějiny českého a slovenského národa. A ani žádná příkoří, která jsme za to století zažili, nás nemohla zničit. Dokázali jsme přežít jak německo-nacistickou, tak i bolševicko-socialistickou totalitu. A dokážeme přežít i tu současnou, kterou nám bruselané a další nadnárodní kmotři salámovou metodou zavedli, a zahájit druhé století naší moderní existence druhým Czexitem v naší historii.

Autor: Jan Sedláček

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 64 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...