zarovka
19.6.2018
Kategorie: Společnost

Přece nenechají lidi myslet

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

Tak nám Evropská unie zase něco zakáže. V září se skoncuje s halogenovými žárovkami, které stihne stejný osud jako již dříve žárovky klasické.

Nyní už totiž byly prohlášeny za neúsporné i žárovky halogenové. Máme tu přece už i LED žárovky, které mají ještě nižší spotřebu elektřiny, a tak zkrátka mají žárovky halogenové smůlu. Budou zakázány.

Od září 2018 se halogenové žárovky začnou postupně doprodávat, a až zásoby dojdou, už jednoduše nebudou. Což se vlastně mělo stát již v září roku 2016, ale Evropská komise to nakonec odsunula, prý proto, aby se LED žárovky ještě zdokonalily a zlevnily. A „zdokonalily se“ – dnes už třeba i více připomínají tradiční žárovky a ani odborník tak nemusí poznat, že se jedná právě o LED žárovku.

Evropská unie má líbivé zdůvodnění pro svůj zákaz – že jsou dnes LED žárovky srovnatelně drahé a v akcích někdy i levnější než žárovky halogenové, navíc jsou úspornější a déle vydrží, takže vlastně lidé nebudou mít důvod remcat, když „zastaralý“ produkt z trhu zmizí.

Jde tedy o pozitivní krok, o něco, čemu nelze nic vytknout.

Ovšem tak je tomu pouze zdánlivě.

Protože sice zřejmě nikdo tratit nebude, jenže…

Jenže lidé by podle mne měli k tomuto zjištění dospět sami a pak by měla zakročit „neviditelná ruka trhu“. Nemělo by být normální, že je lidem něco fungujícího a neškodného jednoduše zakázáno shora.

Třeba zde, kde jde jen o úsporu energie. Přičemž se eurohonorace zároveň vůbec nestará o to, kolik energie třeba lidé zbytečně spálí, když kvůli svým oblíbeným televizním pořadům musí volky nevolky nechat běžet televizi i během reklamních bloků, na které nejsou ani trochu zvědaví. A ve srovnání s těmito ztrátami jsou nepříliš úsporné halogenové žárovky prostě k smíchu.

Autor: Viktor Pondělík

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Alexandra Wernerová 2000,- Kč

Celkem za měsíc: 7 769,00 Kč
Vybráno 22.19%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

PRAVÝ PROSTOR BYL OPĚT ZABLOKOVÁN NA FACEBOOKU. VELMI TÍMTO PROSÍME O SDÍLENÍ NAŠICH ČLÁNKŮ, NEBOŤ SAMI TO NYNÍ NEMŮŽEME UDĚLAT. DĚKUJEME
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
65 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.