zarovka
19.6.2018
Kategorie: Společnost

Přece nenechají lidi myslet

Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

Tak nám Evropská unie zase něco zakáže. V září se skoncuje s halogenovými žárovkami, které stihne stejný osud jako již dříve žárovky klasické.

Nyní už totiž byly prohlášeny za neúsporné i žárovky halogenové. Máme tu přece už i LED žárovky, které mají ještě nižší spotřebu elektřiny, a tak zkrátka mají žárovky halogenové smůlu. Budou zakázány.

Od září 2018 se halogenové žárovky začnou postupně doprodávat, a až zásoby dojdou, už jednoduše nebudou. Což se vlastně mělo stát již v září roku 2016, ale Evropská komise to nakonec odsunula, prý proto, aby se LED žárovky ještě zdokonalily a zlevnily. A „zdokonalily se“ – dnes už třeba i více připomínají tradiční žárovky a ani odborník tak nemusí poznat, že se jedná právě o LED žárovku.

Evropská unie má líbivé zdůvodnění pro svůj zákaz – že jsou dnes LED žárovky srovnatelně drahé a v akcích někdy i levnější než žárovky halogenové, navíc jsou úspornější a déle vydrží, takže vlastně lidé nebudou mít důvod remcat, když „zastaralý“ produkt z trhu zmizí.

Jde tedy o pozitivní krok, o něco, čemu nelze nic vytknout.

Ovšem tak je tomu pouze zdánlivě.

Protože sice zřejmě nikdo tratit nebude, jenže…

Jenže lidé by podle mne měli k tomuto zjištění dospět sami a pak by měla zakročit „neviditelná ruka trhu“. Nemělo by být normální, že je lidem něco fungujícího a neškodného jednoduše zakázáno shora.

Třeba zde, kde jde jen o úsporu energie. Přičemž se eurohonorace zároveň vůbec nestará o to, kolik energie třeba lidé zbytečně spálí, když kvůli svým oblíbeným televizním pořadům musí volky nevolky nechat běžet televizi i během reklamních bloků, na které nejsou ani trochu zvědaví. A ve srovnání s těmito ztrátami jsou nepříliš úsporné halogenové žárovky prostě k smíchu.

Autor: Viktor Pondělík

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 7 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
65 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.