statfin
21.7.2018
Kategorie: Ekonomika

Přebujelé úřady a nedostatek pracovní síly v ekonomice

Sdílejte článek:

PAVEL PETERKA

Téma vysoké nezaměstnanosti a způsoby řešení problémů s tím spojených plnily ještě relativně nedávno předvolební letáky politických stran zleva doprava. V České republice se nyní potýkáme s problémem opačným. Nezaměstnanost činí pouze 3 %. Blížíme se tak fenoménu plné zaměstnanosti.

To musí být splněný sen všech, kteří v minulosti slibovali boj proti nezaměstnanosti. Nerad bych našim politikům ubíral nějaké zásluhy, ale za nízkou nezaměstnanost spíše než jejich osvícené politice můžeme děkovat hospodářskému růstu, který v posledních letech zažíváme skoro všude ve světě. Více se vyrábí, více se spotřebuje, a tak je třeba mimo jiné i více zaměstnanců ve firmách.

U posledně zmíněného naráží v České republice kosa na kámen. Nejenom výrobní firmy, ale i podniky z dalších odvětví, zoufale potřebují nové zaměstnance. Těch však na tuzemském trhu práce není nejen dle slov personalistů dostatek. Počet volných pracovních míst v ČR se dle MPSV blíží 285 tisícům. U nadpoloviční většiny z nich není vyžadováno vzdělání žádné, či pouze vzdělání základní. U 23 000 míst je vyžadována maturita a u 12 000 pak vysokoškolské vzdělání. Počet nezaměstnaných v České republice činí necelých 230 tisíc, takže i když pomineme rozdíly v požadované kvalifikaci ze strany firem a kvalifikaci nezaměstnaných, tak nám v České republice stále chybí okolo 55 tisíc pracovníků. Tento nedostatek pak brzdí rozvoj našeho průmyslu a dalších sektorů ekonomiky. Takto přišlápnutý brzdný pedál může mít nedozírné důsledky ve formě ochlazení, či úplného zastavení hospodářského růstu v České republice.

Vždy to tak ale nebylo. V květnu růstového roku 2016 byl počet nezaměstnaných osob téměř dvojnásobný a počet volných pracovních míst poloviční. Na jedno volné místo tak čekali zhruba tři nezaměstnaní. Dnes je to úplně obráceně. Na jedno volné místo čeká 0,8 člověka, protože je více volných pracovních míst než nezaměstnaných. To jen potvrzuje tristní nedostatek pracovníků na tuzemském trhu práce.

Přesto plánuje stát zaměstnat v průběhu roku 2018 dalších 8 500 pracovníků do veřejného sektoru. Ti by v ideálním světe mohli vyplnit některá z 35 000 volných míst určených pro pracovníky s maturitou (23 000 míst), či s vysokoškolským vzděláním (12 000 míst). Dle metodiky ISEKTOR se tak počet zaměstnanců veřejného sektoru vyšplhá blízko k 850 tisícům lidí. To je zhruba 21 % všech zaměstnanců. Každý pátý zaměstnanec je tak zaměstnán ve veřejném sektoru. Není pak divu, že tito pracovníci pak chybí v soukromé sféře, která živí nejenom sebe, ale také zmíněný veřejný sektor, seniory apod. Těžko lze očekávat důstojné důchody, vysoké platy učitelů, hasičů, policistů a dalších pro stát důležitých pracovníků bez funkčního soukromého sektoru, který na ně musí vydělat.

Je tak v zájmu všech, aby soukromý sektor fungoval co možná nejefektivněji. Tento jev měří Doing Business Index. Ten měří, jak snadné je v různých zemích podnikat. Na prvním místě vévodí Nový Zéland. Tam je ve veřejném sektoru zaměstnáno pouze 13,8 % všech pracovníků. S absolutně i relativně menším počtem zaměstnanců veřejného sektoru jsou na Novém Zélandu schopní dodávat veřejné služby stejné, či vyšší kvality než v ČR. Navíc je na Novém Zélandu mnohem jednodušší podnikat. Jedním z důvodů je rozhodně nižší počet úředníků. Velká část zbytečných pozic a úřadů, které máme v ČR, tam ani neexistuje. Tamní veřejný sektor se tak soustředí jen na skutečně důležité činnosti. To má za důsledek vyšší efektivitu veřejné správy i při zaměstnávání nižšího počtu úředníků. Zároveň dávají více životního prostoru pro soukromou sféru, která na fungování systému vydělává.

Závěrem tak lze říci, že veřejný sektor rozhodně nemusí být přebujelý, aby poskytoval kvalitní veřejné služby. Menší počet úředníků, předpisů a obecně agendy úřadů pak nechává více prostoru soukromému sektoru. To působí blahodárně jak na soukromý sektor, tak i na veřejný sektor. Česká republika by si z Nového Zélandu měla vzít příklad a snížit byrokratickou zátěž. Ta však místo toho každoročně roste nejen v soukromém sektoru, ale i v sektoru veřejném. Zkuste se zeptat na objem papírování českých učitelů, policistů, či hasičů. Troufám si říci, že odpověď bude stejná a sice, že objem papírování neuvěřitelně roste. Snížením agendy na úřadech by šlo ruku v ruce se snížením počtu úředníků, kteří by mohli být začít pracovat v soukromém sektoru, který žalostně postrádá pracovníky. 

Toto elegantní řešení, které na Slovensku navrhuje Ján Oravec, předseda Združenia podnikatelov Slovenska, by šlo využít i u nás v České republice. Výsledek přesunu pracovníků z veřejného sektoru do soukromého by měl hned dva pozitivní důsledky. Došlo by ke zmírnění problému s nedostatkem pracovníků v ekonomice a zároveň by došlo ke snížení byrokratické zátěže a objemu nepopulárního a často zbytečného papírování. Česká republika a její vláda dělá bohužel pravý opak.

Autor: Pavel Peterka

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.