angelamerkel-eu-symbol
26.11.2019
Kategorie: Politika

Prázdno v pilotní kabině

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarO uplynulém víkendu se v saském Lipsku uskutečnil pravidelný každoroční sjezd CDU. Převládající dojem: nahoře zhasli a nikdo pořádně neví, co bude dál.

Loni, po velmi špatných výsledcích několika zemských voleb, přinutili spolustraníci svoji předsedkyni Angelu Merkelovou k osobní zodpovědnosti. Protože se ale zároveň všichni zúčastnění obávali destabilizovat vládu, výsledek celého účtování byl polovičatý: Merkelová se vzdala křesla šéfky strany, ale kancléřkou zůstala dál. Od té chvíle panuje v CDU podivná dvojkolejnost.

Volby nového předsedy dopadly tehdy z hlediska Merkelové víceméně dobře, protože ve druhém kole zvítězila sárská politička Annegret Kramp-Karrenbauer, která „nedělá vlny“ ani ve straně, ani v kabinetu, a s Merkelovou vychází docela dobře. Kdyby vyhrál její protikandidát Friedrich Merz, kterého před mnoha lety právě Merkelová vyštípala z předsednictva strany, musela by se už tak vratká vláda připravit na daleko vážnější problémy. Letos byla nová předsedkyně, zvaná pro krátkost často jen AKK, za odměnu vtažena do vládního kabinetu, kde zaujala místo ministryně obrany – po další kariérní političce Ursule von der Leyen, jež byla nečekaně povýšena do Bruselu, na místo předsedkyně EK.

Jenže i tahle odměna je ve skutečnosti trochu za trest, protože na ministerstvu obrany už si zničil kariéru nejeden politik CDU; v kombinaci s tím, že na financích sedí sociální demokrat, jde o extrémně nevděčnou funkci, protože němečtí sociální demokrati jsou ze zásady silně protimilitarističtí. Loajální AKK si veřejně nestěžuje, ale i to je vlastně chyba. Mnoho Němců ji nedokáže vnímat jako dostatečně silnou osobnost, kancléřský materiál.

Průzkumy veřejného mínění, co se budoucích kandidátů na kancléře týče, vypadají pro AKK naprosto děsivě. Na místě kancléřky si ji neumí představit ani většina kmenových voličů CDU, natož širší veřejnost. Pouze jedenáct procent německých voličů říká, že by současná předsedkyně CDU byla vhodnou osobou pro kancléřský úřad. A ještě horší je, že během uplynulého roku se nedal vypozorovat žádný pozitivní trend. Mnoho politiků začínalo od nuly a museli teprve svoje voliče přesvědčit. AKK se to nedaří.

Sárská politička si je toho samozřejmě vědoma a na právě proběhlém sjezdu nabídla dokonce svoji funkci k dispozici. To bylo odvážné gesto, ke kterému její předchůdkyně nikdy sama od sebe nenašla kuráž; a vyšlo jí, protože delegáti se ukázali být příliš opatrní na to, aby riskovali velký převrat. Jediným realisticky možným protikandidátem byl totiž právě Merz, ale ani ten se moc nehnal do střetu; v uplynulých týdnech sice trochu vrčel a štěkal v médiích, ale na kousnutí nakonec nedošlo. AKK tedy zůstala ve své funkci takříkajíc setrvačností.

Merz a jeho spojenci měli jiný plán, ale ten jim nevyšel. Jejich cílem bylo přesvědčit stranu, aby riskovala předvolební primárky – tedy mechanismus dobře známý z anglosaských zemí, ale používaný i jinde, třeba ve Francii. Kdyby si kandidáta na kancléře volila členská základna, mohl mít Merz slušné šance. Ale sjezd tento návrh velkou většinou hlasů odmítl, a to i přesto, že myšlenka primárek získala velkou podporu u mládežnického křídla Junge Union. Mládežníci nemají ve straně, jejíž voličská základna leží ve věkové kategorii 65+, příliš mnoho vlivu.

Strana, která vytvořila moderní Německo, neví, co chce do budoucna – a pod čím vedením. Zatím se těžká rozhodnutí dají odložit, konkrétně o jeden rok. Řádný termín spolkových voleb totiž připadá na podzim 2021, takže se skutečně vážné „lámání chleba“ v kancléřské otázce může ještě dvanáct měsíců potkat. Ale je patrné, že Angela Merkelová byla pro svoji stranu až příliš těžkou politickou vahou. Dokud měla vyhlídky na další volební období, drtila možné konkurenty a protikandidáty jako valící se kámen; teď, když se pozvolna chystá k odchodu, za sebou vytváří vakuum bezradnosti a nejistoty, co že vlastně má být dál.

Merkelová za sebou zanechává i jiné dědictví, takové, kterému se všichni její předchůdci snažili zabránit: odtržený pravý okraj strany, členy i voliče, kteří přeběhli k nově založené AfD. S tou se sice nikdo oficiálně nebaví, ale její procenta přece jen zbytku pravice scházejí při vytváření zemských koalic, ve východním Německu dokonce dramaticky. CDU by samozřejmě velmi stála o návrat voličů samotných, ale zároveň se vůči AfD vymezuje tak ostře, že to chvílemi působí spíše jako snaha odcizit si tyto voliče natrvalo. Nakonec hlavním heslem AfD je, že „Merkelová musí pryč“, a Merkelová udělala z CDU to, čím nyní je. Jenže konec jejího mandátu je v dohledu. A čím bude CDU den poté?

To zatím očividně nevědí ani její špičky. Největšího potlesku se na sjezdu dostalo hostovi – Markusi Söderovi z bavorské sesterské strany CSU. Možná se CDU nakonec kancléřské otázce vyhne elegantně tak, že do čela kandidátky postaví Bavora.

Zatím se o to CDU/CSU pokusila jednou: roku 1980, kdy za ni v celém Německu kandidoval bavorský velikán Franz Josef Strauß. Prohrál tehdy rozdílem třídy se sociálním demokratem Helmutem Schmidtem.

Mohlo by se Söderovi dařit lépe, když je menší osobností než Strauß? Proti socialistům možná, i oni teď trpí úpadkem svých špiček. Ale hlavní výzva tentokrát nepřijde od nemohoucí SPD, ale od Zelených. A ti už se na kampaň zjevně těší.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 471,00 Kč
Vybráno 47.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 559 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.