angel-749625_960_720
19.3.2018
Kategorie: Společnost

Právo nenávidět, co všechno ještě chtějí našemu svědomí zakázat?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JAN HINK

Ale kdepak, nenávist není zakázaná, jen ji musíte správně nasměrovat. Očekávejte problémy s projevy nedůvěry vůči hlásaným pravdám. Nejtěžší kriminál bude, když původci zla jsou skupina obyvatel a nebudeme k nim předstírat lásku.

 

Svoboda myšlení, svědomí a projevu. Nádherná slova! A jak je to s tím doopravdy? S myšlením paráda, opravdu si můžeme myslet, co chceme! Se svědomím už je to horší. Svědomí už totiž vyžaduje, abychom nějak jednali. A svoboda svědomí je v řiti, pokud nemáme svobodu projevu. Lhát a zapírat své svědomí zpravidla není se svědomím v souladu.

Nikdo nic nenadělá s tím, že má někdo v duši nenávist. Určitě k tomu má dobrý důvod. Ale kriminalizovat ho za to? Ve Švejkovi je psáno: „Jestli si přejou, vašnosti, abych se přiznal, tak se přiznám, mně to nemůže škodit. Jestli ale řeknou: ,Švejku, nepřiznávejte se k ničemu,‘ budu se vykrucovat do roztrhání těla.“

Dnes už to není pravda, že přiznání k tomu, co si myslíme a co je v souladu s naším svědomím, nemůže škodit. Lidé se v Praze jen těžko přiznají, že volili Zemana a elity se mohou divit, jak Putin ovlivnil výsledky voleb. Přitom si jen lidé v tajných volbách dovolili chovat se podle svého svědomí.

Zavřít nikoho nemůžou za nenávist samotnou, ale za její projev. Přitom nenávist je do jisté míry normální duševní stav, ve který vyúsťuje zoufalství. Nenávidět zlo, bídu, válku, nemoci, utrpení, bolest a nespravedlnost je jistě chvályhodné, ale je to s odpuštěním naprostá blbost. Nenávist musí být vždycky osobní, nenávidět musíme vždy jen toho, kdo to způsobuje. A jestliže budeme vystupovat naprosto uvědoměle a bez emocí v souladu se svým svědomím proti původcům zla, není to žádná nenávist, ale bude to tak označeno. Budeme za to pronásledováni. Zlo se totiž právě tímto způsobem preventivně brání. Že nenávist vůči původcům zla staví mimo zákon. Samozřejmě se vždy jedná o původce zla, kteří oplývají politickou a tedy i zákonodárnou mocí. Je samozřejmě na každém, aby si ve svém svědomí srovnal, co je správné, a jednal podle toho.

Obávám se, že nezbývá mnoho času, a dočkáme se nejen zákazu projevu, ale i naslouchání těmto projevům. Do internetových prohlížečů může být povinně zabudováno varování, že čtení neschválench stránek je trestné. Stejně jako za protektorátu byla na rozhlasových přijímačích varovná visačka, která důrazně varovala před naladěním nepřátelské stanice.

Naopak dny té správné nenávisti se stanou svátkem, který naše mládež uvítá jako příležitost ulít se ze školy. Stejně jako my jsme vítali slavné májové dny a dnešní studenti ze stejného důvodu vyrazili do ulic, přičemž agitace vedení školy jim byla úplně u kloaky. Orwell ve svém románu vyslovil jasné varování, které bohužel dnešní vlády berou jako návod.

Autor: Jan Hink
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.