technoparty-700x388
29.7.2020
Kategorie: Společnost

Právo na ticho

Sdílejte článek:

LU LINA

Hodně se teď mluví o právech. Menšin vůči většině. Dětí vychovávat rodiče a na bezuhlíkovou budoucnost. Buziků a pedofilů na děti. Černých na bohatství bílých. Chudých na bohatství bohatých. Islámu na nekritizovatelnost. Magorů nemít pohlaví. Cyklistů na silnice. Studentů na myšlenkově bezpečné univerzity. Ale na můj vkus se velice málo mluví o právech obyčejných lidí. Respektive se o nich nemluví vůbec. O obyčejných právech obyčejných lidí. Třeba na to se vyspat.

Právní puristé teď mohou namítnout, že o právu se vyspat ústava nic neříká. Neříká. A přesto jde o právo, které lidé nepochybně mají a řeší ho, ačkoliv to tak nevypadá, právní řád. Existuje zákon, který říká, kdy máte právo v klidu spát a který mají v případě takzvaných „kulturních akcí“ všichni na banánu. Policie státní i obecní, komunální politici, hygienici a pochopitelně samotní umělci či pořadatelé. Ti festivaloví zvláště. V noci chtějí spát jen nekulturní drni a důchodci a kdo v sobotu ráno vstává do práce je debil.

Lidi se chtěj bavit, to chápeš, ne? 

Zkuste tohle ale vysvětlit někomu, kdo pracuje v nepřetržitém provozu na směny. Někomu, kdo se právě vrátil ze třetí noční dvanáctky v řadě, za 24 hodin jde na další, a pár set metrů vzdušnou čarou od jeho ložnice probíhá nonstop třetí den technopárty. Zkuste vysvětlit horníkovi, hasičovi, dojičce nebo unavené zdravotní sestře, že se s tím randálem bohužel nedá nic dělat. Protože je jich tam na tý vaší louce moc, vlastně nedělají nic tak hrozného a jen se chtějí bavit. A slíbili přece, že po sobě uklidí.

To samé v bledě modrém se týká i lidí, co sice nepracují v noci, ale jen sedm dní v týdnu. Třeba od pěti od rána. Což reálně znamená vstávat ve čtyři. V sobotu, v neděli. Na venkově klasicky ošetřovatelé hospodářských zvířat. Prostě normální lidi, co chodí do normální práce. Práce, která živí tenhle stát a tuhle společnost. Obyčejná práce milionů obyčejných lidí, co nikdy nevyrobili za peníze jiných obyčejných lidí nějaký vysoce umělecký rovnák na ohejbák a proto nikdy nebudou v televizi.

Ti z vás, kteří v nepřetržitých provozech pracujete, víte přesně a všichni do jednoho, o čem píšu.

Soused, nejlepší přítel člověka

Není to zdaleka jen o technopárty. Je to i o společenských sousedech, často milovnících hudby, zpěvu a hlasité komunikace, co každý pátek něco slaví do tří do rána. O rockových open air koncertech do noci uprostřed města či sídliště. O hulákajících zástupech opilců proudících z nedaleké diskotéky noc co noc sem a tam pod okny vaší ložnice. O sousedech, co striktně dodržují společenská pravidla komunity a proto začínají sekat trávu, řezat dřevo na cirkulárce, hloubit bagrem jámu pro bazén nebo bourat sbíječkou příčku výhradně v sobotu a v neděli zhruba hodinu potom, co jste vy usnuli.

Dále, ačkoliv jste se už sedmnáctkrát přestěhovali a všichni vaši psi byli inteligentní stvoření, co nikdy nevydali ani hlásku zbytečně, tak pokaždé, ale skutečně pokaždé, si všichni vaši sousedi bez výjimky zásadně pořizují výhradně psí imbecily, co zcela bezdůvodně štěkají 24 hodin denně. Že tak pokaždé činí co nejblíže místu vašeho bohužel ještě nikoliv posledního odpočinku, snad nemusím nijak zvlášť zdůrazňovat.

Dejte si do uší špunty a zavřete okna, třeba v pondělí opravdu odjedou

Soucítil jsem proto velice s obyvateli Hlaváčkovy Lhoty, kde o tomto víkendu probíhala technopárty. Legální, ale to těm místním chudákům asi bylo celkem dost jedno. Když si na dohled od vašeho baráku postaví tlupa podivných individuí, která už od pohledu budí silný dojem, že pravidelné chození do práce nebude jejich většinovým osudem, zeď z repráků a začnou vám jejich pomocí rozechvívat okenní tabulky a narušovat statiku, tak legalitu takového počínání asi moc neřešíte.

A nemáte ani vlastně možnost, jak řešit i cokoliv jiného. Jste totiž jako obyčejný člověk a zákonů i práv jiných dbalý daňový poplatník  v tomto případě, kdy na vás někdo aplikuje právo silnějšího, vždycky za kaštana. A postavení kaštana se vyznačuje především tím, že na něj úplně všichni serou.

V naprosté většině případů vás do postavení kaštana staví stát, ale někdy, a technopárty jsou klasickým příkladem, vás do něj přesune nějaká jiná, zpravidla nevelká, ale o to hlučnější skupina spoluobčanů. Spoluobčanů, co svoje práva považují za silnější a vaše práva jsou jim u prdele. Protože je přece svoboda. Což je samo o sobě tristní, nicméně nikoliv naprosto neřešitelné. Co z toho dělá skutečnou demenci je teprve fakt, že se tak pokaždé děje se státním požehnáním a státní asistencí. Kterou ale pochopitelně zaplatíte hlavně vy, protože průměrný účastník technopárty ničící vaši louku, seroucí ve vašem lese a nedávající vám zamhouřit oka toho na přímých daních pravděpodobně příliš neodvádí.

A tak nad vámi kromě randálu z beden ještě neustále létá policejní vrtulník, štěkají policejní psi a také jsou přítomny antikonfliktní týmy – to kdybyste z čirého zoufalství vzali na vysmáté smažky vidle. Zbytek z těch 40 tisíc českých policistů se pak místo vošajslich ochraně vašich práv na ticho věnuje například raději motoristům, kteří se nechávají buzerovat bez odporu a jejich perzekuci v jakémkoliv rozsahu média vždy přijímají pochvalně.

Máme demokracii, pane!

Stát pak pokaždé konstatuje, že sice jsou porušována nejrůznější vaše práva, to ano, ale právo smažek porušovat práva normálních lidí je prý neporušitelné, protože by se při jeho potlačování muselo použít násilí, což zpravidla vede k psychickému diskomfortu a což je v pravé demokracii nepřijatelné. A v demokracii každý, tedy kromě obyčejných lidí, musí mít dojem, že jeho práva jsou respektována.

Riziko, že by otlučené a slzící smažky dali stát s vydatnou pomocí neziskových organizací k soudu a liberální média by vřískala o potlačování lidských práv komunistickými metodami, je prostě příliš vysoké. Takže se nedělá nikdy nic, jen se pro forma trochu buzerují motorizované smažky a jinak se jen čeká, až je to přestane bavit.

Protože všichni – tedy smažky, policie a politici – vědí, že obyčejní lidé nikoho kvůli porušování svých práv k soudu ani do novin dávat nebudou. Protože na to prostě nemají ani čas, ani energii, ani peníze. Musejí totiž hlavně chodit do práce a vstávat do ní v pět ráno.

Jen jednou se našel politik, který měl koule a pokusil se bránit práva lidí, co musejí ráno vstávat před smažkama, a všichni víme,  jak dopadl.

Já jsem velkým zastáncem svobody dělat si to, chci. Zároveň považuji stát za něco, co v podstatě normální lidi nepotřebují a velice pochybuji i o potřebě mít takovou policii jakou máme nyní. Ale právo jednoho by mělo končit vždycky tam, kde začíná právo druhého a to bez ohledu na to, jestli společnost má i stát či policii.

A protože obyvatelé Hlaváčkovy Lhoty kvůli státu a jeho zákonům nemůžou vzít vidle a brokovnice a zjednat si s nimi svá práva sami, měl by jejich práva teoreticky hájit stát. Proto si ho obyčejní lidi původně pořídili a proto se mu také říká právní. A ten je teda rozhodně nehájí.

Z mého pohledu je právo lidí vyspat se nejen před šichtou nebo si jen tak v klidu sedět na vlastní zahradě stejně dobré jako právo jiných lidí klátit se vysmažený tři dny u dunícího repráku.

Rozdíl, a to zásadní, je ale v tom, že spaním ve své ložnici nebo sezením na své zahradě u kafe ničí práva masivně nenarušujete.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 349,00 Kč
Vybráno 55.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 244 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (46 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
172 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)