obrana
31.3.2019
Kategorie: Společnost

Právo na sebeobranu – italský dům, italský hrad

Sdílejte článek:

ZBROJNICE

Italskému ministru vnitra a předsedovi strany Liga Severu Matteo Salvinimu se podařilo prosadit novelu zákona, kterou bránící se oběť získává lepší postavení v případě, že se útočníkovi ubrání silou a ten přijde k úhoně. Titulky médií hovoří o sporné či kontroverzní novele, protože jde o použití zbraní a použití silnější zbraně, než jakou disponuje útočník. Přitom pro změnu hlasovalo 201 senátorů a jen 38 bylo proti. V době hysterické, v níž se politici a média snaží vytvářet dojem, že občany ochrání policie, a různé státy různě zpřísňují držení a použití sebeobranných prostředků, jde spíše o osvěžující protivítr.

Zjednodušeně řečeno, Itálie aplikuje v určitém ohledu doktrínu nazývanou “můj dům, můj hrad”, neboli Castle Doctrine. Dochází k tomu současně s úpravami zbraňové legislativy v důsledku implementace široce diskutované a kritizované směrnice o zbraních, jakkoli to s nimi souvisí jen nepřímo.

Sedíte doma u stolu, sledujete vášnivé diskuse na facebooku, a někdo se rozhodne, ze své svobodné vůle, že vnikne do vašeho obydlí a na váš úkor se například obohatí. Přičemž ví, že se takové věci dělat nemají, a je si vědom i faktu, že vám se to určitě nelíbí, a že když na něj ve svém domě či bytě narazíte, pravděpodobně se mu budete snažit v jeho záměru bránit (klidně jen křikem, snahou přivolat pomoc). Čas a místo i způsob si vybírá lupič, a ten také předpokládá, že bude muset při “realizaci svého projektu” překonat určité obtíže, jakými mohou být zavřené okno, zamčené dveře, a také setkání s vámi či vašimi blízkými.

Nastupuje otázka způsobu obrany a sebeobrany. Složitá otázka týkající se kombinace vašich tělesných dispozic, zkušeností, dovedností, nátury, rozpoložení, náhody, a také v závislosti na tom použitých protředků a způsobu jejich použití, a to ve srovnání s prostředky, které ráčí zvolit na situaci mnohem aktivněji připravený lupič – on potíže očekává, vy jste doma. Nade vším dosud také stál požadavek, abyste měli důvod obávat se o svůj život, resp., a to je nejpodstatnější, abyste byli schopni takový důvod prokázat, volíte-li násilí a pokud lupiči ublížíte, zraníte ho a dokonce zabijete. A to je věc, která se skutečně velmi špatně měří.

Přistupujeme zde, v dnešní době poněkud paradoxně, mj. na pravdy typu, že padesátikilová žena je v jiné situaci než stokilový muž (viz mj. vášnivé diskuse o ženském sportu a transsexualitě). Subjektivně hodnotíme, jak se v dané situaci a stresu může oběť trestného činu orientovat, jak vnímá své ohrožení, jak může či nemůže předpokládat, jaké nátury lupič je, a zda má nebo nemá čekat, až vytáhne ukrytý nůž nebo jinou zbraň, jejíž existenci tušíte, předpokádáte, nebo se jí bojíte; zda má komplice, který se přidá, a vy budete čelit dvěma protivníkům, apod. Přičemž až dosud mohlo vaši situaci ex-post komplikovat, pokud byste k sebeobraně byli užili silnějších prostředků, než jakými se rozhodl vybavit lupič. V danou chvíli je vám to patrně celkem jedno, a pokud už se k obraně silou rozhodnete, použijete cokoli, co zvýší vaše šance uspět: vy, nebo on. Zejména za takových okolností, kdy ve vedlejší místnosti spí vaše dvouleté dítě. Justici to ovšem zajímat bude. Respektive v Itálii až dosud.

V Itálii nově oběti podobných svobodných rozhodnutí některých spoluobyvatel vnikat neoprávněně do obydlí získávají lepší pozici. Přičemž z politických důvodů původní návrh obsahoval absurdní omezení na noční vloupání, ve finální verzi tento nesmysl není. Mizí nutnost prokazovat důvodnou obavu o život. Ta se jednoduše předpokládá. Cizí člověk ve vašem obydlí “může” jednat jakkoli, a vy nemáte čas a naštěstí nadále, tedy v Itálii, povinnost přemýšlet nad tím, jak bude jednat, když to nebo když ono.

Sněmovna zákon schválila již 6. března. Problém s novým principem mají někteří soudci. Lidé budou mít prý dojem, že mohou lupiče beztrestně střílet. Tak to skutečně média formulují. Z nějakého důvodu se někteří lidé dokáží zřejmě lépe vžít do situace lupiče a mají obavu o jeho život, protože hodnota lidského života je přece nevyčíslitelná. Možná tak jedná proto, že měl těžké dětství, a chce jen vaši elektroniku a šperky, protože jeho děti nemají co jíst, a když nebudete klást odpor, nic se vám pravděpodobně nestane, atd. Policie ho přece vypátrá, pojišťovna škodu zaplatí, tak si lehněte na zem, ruce dejte za hlavu, a buďte zticha. A kupte si lepší okna a dveře, zaplaťte lepší pojištění.

Je přitom jedno, zda nový přístup nějaké zločince odradí, nebo jiné dokonce přivede k agresívnějšímu jednání, aby sami předešli pokusu oběti o sebeobranu. Nejde zde o obecné řešení problému vloupání, nejde o opatření, jehož cílem je ovlivňovat statistiky zločinnosti. Jde o práva oběti – aby nebyla popotahována za úspěšnou sebeobranu: přičemž představa, že lupiči jsou mírnější, pokud vědí, že úspěšně bránící se oběť bude potrestána, je poněkud přitažená za vlasy. Necítíte-li se na sebeobranu, podvolte se. Právo na sebeobranu však máte. A vy jste lupiče k vniknutí do vašeho obydlí nenutili.

Zdroj: zbrojnice.com

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 5 050,00 Kč
Vybráno 14.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 038 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.