kramny
9.1.2016
Kategorie: Společnost

Právo a spravedlnost nejdou spolu ruku v ruce

Sdílejte článek:

IGOR HRAZDIL 09|01|2016

Dále uvedený text je napsán čistě hypoteticky, nemá nic společného s žádným konkrétním případem.

Vžijte se do situace, že jste otec, máte dceru, která se vdala a má malou, šikovnou, roztomilou dcerku – vaši vnučku. Ten její se vám nikdy moc nezamlouval, zvláště poslední dobou jim to nějak neklapalo. Dcera se tím moc nechlubila, ale bylo to na ní poznat. Dokonce jste se doslechl od jiných, že má nějakou milenku, a že to není první případ.

Mladí – celá rodina odjedou do zahraničí na dovolenou – snad usmiřovací, kde vaše dcera i vnučka za podivných okolností zemře. Bulvár má žně, zeť je několik dnů v hlavních zprávách, téměř každý rozhovor s ním začíná oblíbeným “jak se cítíte?”. A vám je hrozně, ale nikdo se neptá. Vyšetřování se vleče, několik měsíců v zahraničí, poté několik let doma. Jelikož jste přišel o své potomky, smysl vašeho života je v jediném – najít a potrestat viníka.

Najmete si drahé, ale fakt dobré soukromé detektivy, kteří zjistí, že vraždil její manžel, váš zeť. Problém ale je, že důkazy nebyly pořízeny v souladu se zákonem, jsou tedy nelegální a pro soudní proces nepřípustné. Nakonec padne rozsudek – pro nedostatek důkazů – zproštěn obžaloby. CO BUDETE DĚLAT? Smíříte se s rozsudkem, díky ztrátě smyslu života spácháte sebevraždu, nebo vezmete spravedlnost (kterou právo nezná) do vlastních rukou?

Vžijte se do role soudce výše uvedeného případu. Nějakým způsobem se podařilo otci oběti seznámit vás s důkazy, které získal ilegálně. Ale vy je nesmíte použít. A důkazy, které máte, jsou nepřímé, navíc ty nejdůležitější byly zahraničními policisty a vyšetřovateli zčásti znehodnoceny (máte téměř jistotu, že záměrně). Snažíte se více jak rok v procesu obžalovaného usvědčit, ale jeho obhájce je fakt dobrý a využívá čehokoliv ke zpochybnění viny.

Nakonec musíte vynést rozsudek – podle práva, nikoliv podle spravedlnosti. CO BUDETE DĚLAT? Zprostíte obžalovaného viny s tím, že dle práva ji nelze dokázat, a že je lepší 9 vrahů na svobodě než jeden nevinný odsouzený? Nebo jej odsoudíte na základě nepřímých důkazů a budete doufat, že se třeba k odvolacímu soudu dostanou i důkazy nepřípustné?

Právo a spravedlnost nejdou spolu ruku v ruce. A jak říkával jeden můj bývalý spolužák po hodinové debatě: “všechno je jinak”…

Proto bývám opatrný, proto nesleduji bulvár (včetně “zpráv” v TV), který se rád vyžívá v lidském neštěstí, proto si nemyslím, že hlas lidu je víc, než soudce (i přes známou hlášku “každý přece ví, jak je na tom naše soudnictví”). Co když je opravdu všechno jinak, ale nemůžete to dokázat? Svět není spravedlivý. Jenom v pohádkách, a to ještě ne vždy…

ZDROJ: Igor Hrazdil

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč

Celkem za měsíc: 8 084,00 Kč
Vybráno 23.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 8 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.