kramny
9.1.2016
Kategorie: Společnost

Právo a spravedlnost nejdou spolu ruku v ruce

Sdílejte článek:

IGOR HRAZDIL 09|01|2016

Dále uvedený text je napsán čistě hypoteticky, nemá nic společného s žádným konkrétním případem.

Vžijte se do situace, že jste otec, máte dceru, která se vdala a má malou, šikovnou, roztomilou dcerku – vaši vnučku. Ten její se vám nikdy moc nezamlouval, zvláště poslední dobou jim to nějak neklapalo. Dcera se tím moc nechlubila, ale bylo to na ní poznat. Dokonce jste se doslechl od jiných, že má nějakou milenku, a že to není první případ.

Mladí – celá rodina odjedou do zahraničí na dovolenou – snad usmiřovací, kde vaše dcera i vnučka za podivných okolností zemře. Bulvár má žně, zeť je několik dnů v hlavních zprávách, téměř každý rozhovor s ním začíná oblíbeným “jak se cítíte?”. A vám je hrozně, ale nikdo se neptá. Vyšetřování se vleče, několik měsíců v zahraničí, poté několik let doma. Jelikož jste přišel o své potomky, smysl vašeho života je v jediném – najít a potrestat viníka.

Najmete si drahé, ale fakt dobré soukromé detektivy, kteří zjistí, že vraždil její manžel, váš zeť. Problém ale je, že důkazy nebyly pořízeny v souladu se zákonem, jsou tedy nelegální a pro soudní proces nepřípustné. Nakonec padne rozsudek – pro nedostatek důkazů – zproštěn obžaloby. CO BUDETE DĚLAT? Smíříte se s rozsudkem, díky ztrátě smyslu života spácháte sebevraždu, nebo vezmete spravedlnost (kterou právo nezná) do vlastních rukou?

Vžijte se do role soudce výše uvedeného případu. Nějakým způsobem se podařilo otci oběti seznámit vás s důkazy, které získal ilegálně. Ale vy je nesmíte použít. A důkazy, které máte, jsou nepřímé, navíc ty nejdůležitější byly zahraničními policisty a vyšetřovateli zčásti znehodnoceny (máte téměř jistotu, že záměrně). Snažíte se více jak rok v procesu obžalovaného usvědčit, ale jeho obhájce je fakt dobrý a využívá čehokoliv ke zpochybnění viny.

Nakonec musíte vynést rozsudek – podle práva, nikoliv podle spravedlnosti. CO BUDETE DĚLAT? Zprostíte obžalovaného viny s tím, že dle práva ji nelze dokázat, a že je lepší 9 vrahů na svobodě než jeden nevinný odsouzený? Nebo jej odsoudíte na základě nepřímých důkazů a budete doufat, že se třeba k odvolacímu soudu dostanou i důkazy nepřípustné?

Právo a spravedlnost nejdou spolu ruku v ruce. A jak říkával jeden můj bývalý spolužák po hodinové debatě: “všechno je jinak”…

Proto bývám opatrný, proto nesleduji bulvár (včetně “zpráv” v TV), který se rád vyžívá v lidském neštěstí, proto si nemyslím, že hlas lidu je víc, než soudce (i přes známou hlášku “každý přece ví, jak je na tom naše soudnictví”). Co když je opravdu všechno jinak, ale nemůžete to dokázat? Svět není spravedlivý. Jenom v pohádkách, a to ještě ne vždy…

ZDROJ: Igor Hrazdil

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč

Celkem za měsíc: 18 716,00 Kč
Vybráno 53.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 36 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...