VIRROUSKA
5.4.2020
Kategorie: Společnost

Pravdě do očí…

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Tímto článkem bych rád odpověděl jednomu diskutérovi na jeho včerejší komentář, že se snad tetelím radostí nad tím, jak v USA nezvládají epidemii… Omyl, nemám z toho vůbec žádnou radost, jednoduše proto, že neprobíhá počítačová hra, ale každé číslo je jeden mrtvý člověk, který měl rodinu, přátele, sny touhy a zřejmě celý život tvrdě pracoval, aby měl on a jeho děti lepší život. A teď vzal velmi ošklivý konec, přičemž chytré a zvolené hlavy nad jeho rakví dumají, jestli jeho smrt vyváží náklady na utlumení ekonomiky.

 

Tož pojďme se podívat pravdě do očí a přidejme trochu pesimismu, abychom pak mohli s úlevou konstatovat, že to nebylo tak zlé…

Američané měli za Druhou světovou ztráty zhruba 300 tisíc mužů. Za občanské války pak 600 tisíc mužů. Když přidáme moderní války, můžeme to zarovnat víceméně na milion lidí. Současné USA mají víc než 300 milionů lidí. I kdyby došlo na mnou předpokládaný velmi pesimistický scénář, umře jim každý třístý člověk. V principu to nezmění nic, nota bene když většina těchto lidí bude již mimo pracovní cyklus.

Mnohem víc se ale změní politicky a ekonomicky. Náklady USA na tuto epidemii se budou podobat nákladům válečným, ale s tím rozdílem, že na konci nebude žádný Brenton-Wood měnový systém. Nebudou žádné reparace a nebude žádná rozjetá výroba tanků a stíhaček, která by se snadno dala předělat na výrobu aut a traktorů. Virus žádné reparace nezaplatí a Čína také ne.

USA jsou velké ba obrovské a ekonomicky velmi silné i v dnešní době.  Neřekl bych, že třeba my u nás v Česku jsme něco lepšího, chytřejšího a schopnějšího. Oni to ustojí. Ale bude je to něco stát. Bude je to stát víc než co to stálo Čínu. Budou potřebovat čínské zboží i čínskou pomoc a budou za ni muset zaplatit nejen dolary. Jednomu Vidlákovi se to jeví tak, že budou muset Číně přepustit nějaké své sféry vlivu a logika věci tak nějak říká, že to bude Evropa. USA se mohou v mezičase konsolidovat a pokoušet se vracet výrobu domů…  a nebo to definitivně nezvládnout.

Je tohle tetelení se radostí?

Samozřejmě by se mi líbilo, kdyby náš osud určovali výhradně naši lidé ať už kolaborující kterýmkoliv směrem. Aby si tady každý nesl svojí kůži na trh a měl odpovědnost za to co říká i dělá. Aby za ním nestály žádné sorosovské peníze. Aby tu nikdo neměl krytá záda ze zahraničí.  Aby tu žádná tajná služba neměla svoje aktivisty.

Ale je mi zcela jasné, že když jedni agenti odejdou, hned se sem nastěhují jiní…

Když jsme ale už v té pravdomluvnosti…

Myslíte, že se mimořádným opatřením bude hned tak konec? Ani náhodou. I kdyby se u nás všechno podařilo, i kdyby zabraly všechny ty chytré karantény, i kdybychom zvýšili testování na dvacet tisíc denně, stejně to nic nebude znamenat. Novnináři u nás umějí jen rajtovat na otázce, kdy bude konec a spekulují, koho chce Andrej svými opatřeními poškodit a jaký podnik zase nepřátelsky převezme. Vůbec jim ještě nedochází, co se děje okolo.

Například všimli jste si toho? V jenom rozhovoru řekl Prymula, že se udělá ten průzkumný test v Praze, aby se vědělo, kolik lidí v populaci má koroňáka a neví o tom. Prymula odhadoval, že je to cca o třicet procent lidí víc, než těch oficiálně nakažených.  Naši tupí a nevzdělaní novionáři z toho udělali, že nakažená je u nás třetina  obyvatel.  Sakra to by nám tu ti mrtví jinak přibývali. Zřejmě ani v Itálii jich nebude nakažených tolik. Interviuk, editor, korektor, šéfredaktor… a nikdo si toho nevšiml.  Stejně kvalitně nám interpretují situaci v zemích na západ od nás, jako že je to tam pod kontrolou, přitom už už z toho dávno čouhá jak sláma z bot že se tam hlavouni rozhodli se z epidemie vylhat. Vlastně tomu věří už jen ti veřejnoprávní novináři.

Například Francie měla včera 1300 mrtvých za den.  Němcům naskakují počty nových případů stejně jako Italům ve stejné době. Španělsko zřejmě dneska Itálii v počtu nakažených přeskočí. Britové mívají kolem pětistovky mrtvých denně i když oficiálně mají relativně málo nakažených. Za poslední dny nás předběhlo Švédsko, Austrálie, Norsko a dneska nás předběhne Irsko i Rusko.

Mohou své statistiky okecávat jak chtějí, ale realita je stejně dožene. Zdá se, že skutečně existuje určitý práh za kterým už není způsob jak epidemii zvrátit, protože naše evropské karantény jsou proti těm čínským jen čajíček.

Možná jsem blbej, ale podle těch denních dat jde krásně vidět, kdo zavedl přísná opatření brzo, jako my, Slováci, Maďaři a Poláci. Kdo je zavedl později – jako Rakušani a pak i ti Italové, kdo je zavedl ještě později, jako Francouzi, Holanďani a Švýcaři, kdo je teď zavádí – jako Němci a USA a kdo je totál v loji jako Španělsko a kdo v loji teprve bude, jako Švédsko.

Itálie už má zavedenou karanténu také tři týdny. Přísnější než my. Ale stejně jim každý den naskakují tisíce případů a stovky lidí umírají. Myslíte že za týden to tam bude nějak výrazně lepší? A vynásobme si jejich mrtvé čtyřmi a to bude tak skutečná realita. Většina Západu jede po stejné trajektorii. Protože na jejich restaurace a divadla došlo o dost později a jejich rádoby svobodomyslné obyvatelstvo se nechtělo smířit s rouškami a omezeními.

Zvláštní kapitolou je podle mě Rusko. Podle mě mají našlápnuto na totéž co v USA – minimálně v Moskvě a jiných velkých městech. Venkov bych si myslel, že moc zasažený nebude, ale Putin asi ví, proč do konce dubna prodloužil pracovní volno celému státu a proč se chystají jak na Druhou světovou.

A v Číně také kecali – měli desetitisíce mrtvých, možná ještě víc. Ale také mají dost sil na pořádnou karanténu i na stavbu polních nemocnic a mají dost velkou populaci, aby se to tam ztratilo. A mají továrny, továrny, továrny a továrny.

My tady v Evropě nemáme nikde na jednom místě kompletní výrobu od A do Z. Každá součástka projede Evropu několikrát, než se spolu s pračkou či autem usadí u zákazníka. Bude nás čekat hodně improvizace a bude nutné hodně uvolnit byrokratická stavidla, abychom to nějak překlenuli. A to budeme mít ještě výhodu, že to překonáme jedni z prvních. Bohužel nebude moc dalších států, co budou moci říci to samé.

A když mám v této záplavě pesimismu vidět nějaký světlý bod, tak vidím toto:  Každá vláda, každý papaláš, každý podnikatel, zbohatlík, oligarcha i nadnárodní korporátník je v tom sám. Nikdo mu záda nekryje. Koronaviru se totiž nedá vlézt do řiti. Nedá se s ním kolaborovat, nedá se s ním domluvit, nedá se uplatit, aby zabíjel výhradně chudáky. V tomto ohledu je úplně jedno, jestli jste z gheta a nebo ze zámku. Nakazit se může každý.  A pokud má předpoklady, zabije ho to i přes všechny Remdesiviry a žádný plicní ventilátor ani mimotělní oběh ho nezachrání.

Koroňák není jako Hitler, u kterého si české podnikatelské elity myslely, jak budou kolaborovat a pracovat pro Říši a on je nechá být. Koroňák není jako Brežněv u kterého si příslušní komunisti domluvili podporu proti jiným komunistům. Koroňák není jako CIA a její neziskovky u kterých se dá  nasměrovat jejich činnost žádoucím směrem. V boji proti Koroňáku nemůže nikdo poslat na smrt nikoho místo sebe. Ani ten nejbohatší člověk ne.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 771,00 Kč
Vybráno 36.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 380 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.