pravdalez
2.6.2018
Kategorie: Společnost

Pravda se nehodí

Sdílejte článek:

J3.K

Mediální svět se pokřivil daleko více, než jsme byli kdysi zvyklí. Za komunistického režimu jsme byli pravidelně informováni o úspěchu našich pracujících, pětiletky se plnily na 105%, sovětští soudruzi byli ve vývoji čehokoliv pár let před světem, sportovci drželi krok se západními imperialisty, aniž by dopovali, a když se soudruhům něco náhodou moc nepovedlo, taktně se to zamlčelo. Disident se scházel po sklepech, jeho šéf jezdil mercedesem a tykal si s těmi, kteří ho údajně hlídali. Všechno bylo tak nějak dohodnuté, redaktoři Rudého práva věděli, co mají psát, a s nimi i zaměstnanci dalších deníků a ostatních médií. Všichni jsme věděli, že je vše trochu jinak, byla to taková hra na schovávanou.

Sametová revoluce měla vše změnit. Tedy aspoň jsme si to mysleli. Mnohé vypadalo nově, tajit fakta se zdálo být nelogické. Jak velký omyl to byl. Dohodnutého toho bylo podstatně více, než jsme si dokázali představit. Nejen, že se nekonal odchod KSČ do ilegality, naopak se likvidací svazků STB podařilo zahladit většinu stop, tedy i těch, které vedly k Václavovi Havlovi. Komunisté se usadili ve svých nových hnízdech, další ,,fleky´´ zabrali disidenti a vyvolení, kteří byli v informování o budoucnosti o pár kroků napřed. A protože tomu tak bylo vždy, podsvětí spolupracovalo s policií a vyššími úředníky v každém režimu, dalo se očekávat, že k lizu se dostane opravdu výkvět společnosti. Média ovládali rukou společnou, což je vidět dosud. Ono získat dostatečné množství prostředků na to, aby Vám patřila většina mediálních domů v zemi, není při dodržování zákonů a absenci šméček víceméně možné. Stačí se podívat na neznámější současné majitele, tedy na Bakalu a Babiše, třetí na řadě je Křetínský a v mnohém má prsty i Petr Kellner. Každý z nich využil v nějaké fázi svého zázračného zbohatnutí veřejného informačního vakua, většinou hned zpočátku, a pokračoval v tom i v další kariéře. Život přeje schopným, připraveným a….informovaným. Morální zásady jsou tak nějak na překážku.

I proto se nacházíme opět v období, kdy se pravda ohýbá podle toho, jak si majitelé médií zadají. Určujícím faktorem jsou jejich zájmy. Pokud někdo profituje z evropských dotací, těžko půjde proti nim. Podobné je to s vlastním podnikáním. Těžko se některý z novinářů majících za zaměstnavatele MAFRU opře do řepkového průmyslu, v Blesku nikdo nerozebere tragickou politiku Sparty na sportovně-ekonomickém poli a Bakalovo impérium se nebude zabývat získáním OKD a okradením státu o miliardy. Ale všichni se soustředí, tedy mimo vzájemné osočování tam, kde nejsou dohodnutí, na dění všude jinde, kde na sebe neupozorní, respektive na své přehmaty a podezřelé obchody.

Zvláštním případem jsou Česká televize a ČRo. Tyto dvě státní instituce patří do sféry nejvyšších zájmů a jejich fungování dle toho vypadá. Extrémně probruselské a proamerické vysílání, výběr loajálních zaměstnanců a hostů je do očí bijící. Už dávno je zjevné, že se nikdo ani nesnaží vytvořit vyváženou skladbu zpravodajství. Systematické lhaní se stalo standardem, který sice dokáže působit na velkou část obyvatelstva tak, jak má zadáno, nicméně přemýšlející diváci musí při zpravodajstvích těchto stanic pouze kroutit hlavou a hledat relevantní informace úplně někde jinde. Kdysi jsme potají poslouchali rádio Svobodná Evropa, dnes pátráme na sociálních sítích, voláme známým žijícím v zahraničí, oživuje se nová forma disidentu, která je však opět pod kontrolou státních orgánů.

Nelze plně věřit ani investigativním novinářům, řada z nich pracuje na zakázku, někteří na ni dokonce i umřou. Navíc se nositeli pravdy stali morálně zkorumpovaní lidé, jejichž skutečný kredit je nulový. Smutné je, že jsou studovaní, umí psát, komunikovat, ovšem podstata jejich myšlení zavání vyloženě snahou věřit vlastním ideálům a prosazováním jich za každou cenu. Nesou jim totiž osobní prospěch a dělají z nich užitečné idioty. Jmenovat Halíka, Rozumka, Jandu, Štětinu, Čulíka, Peszyynskiho, Moláčka a další, které zezadu popostrkují tací, jakými jsou Kalousek s knížetem a pár ostatních demagogů, by bylo nošením dříví do lesa.

Až vás na ČT budou balamutit převzatými záběry zachránce dítěte lezoucím po balkonech domu, zatímco chlap jako hora na stejném balkonu umírá na nečinnost a příběh k tomu následující ve vás probouzí pocit, že bez migrantů by popadaly všechny děti z balkónů, nebo až vám budou vnucovat, kolik lidí vaší vinou zemřelo na gumovém člunu ve Středozemním moři, to jen proto, že se máte relativně dobře, uvědomte si, že to vše je jen špatně zinscenovaná hra na lidskost. Ta má za úkol přibrzdit vaše logické myšlení. Média jsou silný hráč s těmi argumenty, které se hodí. Nejde o pravdu, jde o ideologii. Stejně, jako za komunistů.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč

Celkem za měsíc: 8 084,00 Kč
Vybráno 23.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 36 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.