pravdalez
2.6.2018
Kategorie: Společnost

Pravda se nehodí

Sdílejte článek:

J3.K

Mediální svět se pokřivil daleko více, než jsme byli kdysi zvyklí. Za komunistického režimu jsme byli pravidelně informováni o úspěchu našich pracujících, pětiletky se plnily na 105%, sovětští soudruzi byli ve vývoji čehokoliv pár let před světem, sportovci drželi krok se západními imperialisty, aniž by dopovali, a když se soudruhům něco náhodou moc nepovedlo, taktně se to zamlčelo. Disident se scházel po sklepech, jeho šéf jezdil mercedesem a tykal si s těmi, kteří ho údajně hlídali. Všechno bylo tak nějak dohodnuté, redaktoři Rudého práva věděli, co mají psát, a s nimi i zaměstnanci dalších deníků a ostatních médií. Všichni jsme věděli, že je vše trochu jinak, byla to taková hra na schovávanou.

Sametová revoluce měla vše změnit. Tedy aspoň jsme si to mysleli. Mnohé vypadalo nově, tajit fakta se zdálo být nelogické. Jak velký omyl to byl. Dohodnutého toho bylo podstatně více, než jsme si dokázali představit. Nejen, že se nekonal odchod KSČ do ilegality, naopak se likvidací svazků STB podařilo zahladit většinu stop, tedy i těch, které vedly k Václavovi Havlovi. Komunisté se usadili ve svých nových hnízdech, další ,,fleky´´ zabrali disidenti a vyvolení, kteří byli v informování o budoucnosti o pár kroků napřed. A protože tomu tak bylo vždy, podsvětí spolupracovalo s policií a vyššími úředníky v každém režimu, dalo se očekávat, že k lizu se dostane opravdu výkvět společnosti. Média ovládali rukou společnou, což je vidět dosud. Ono získat dostatečné množství prostředků na to, aby Vám patřila většina mediálních domů v zemi, není při dodržování zákonů a absenci šméček víceméně možné. Stačí se podívat na neznámější současné majitele, tedy na Bakalu a Babiše, třetí na řadě je Křetínský a v mnohém má prsty i Petr Kellner. Každý z nich využil v nějaké fázi svého zázračného zbohatnutí veřejného informačního vakua, většinou hned zpočátku, a pokračoval v tom i v další kariéře. Život přeje schopným, připraveným a….informovaným. Morální zásady jsou tak nějak na překážku.

I proto se nacházíme opět v období, kdy se pravda ohýbá podle toho, jak si majitelé médií zadají. Určujícím faktorem jsou jejich zájmy. Pokud někdo profituje z evropských dotací, těžko půjde proti nim. Podobné je to s vlastním podnikáním. Těžko se některý z novinářů majících za zaměstnavatele MAFRU opře do řepkového průmyslu, v Blesku nikdo nerozebere tragickou politiku Sparty na sportovně-ekonomickém poli a Bakalovo impérium se nebude zabývat získáním OKD a okradením státu o miliardy. Ale všichni se soustředí, tedy mimo vzájemné osočování tam, kde nejsou dohodnutí, na dění všude jinde, kde na sebe neupozorní, respektive na své přehmaty a podezřelé obchody.

Zvláštním případem jsou Česká televize a ČRo. Tyto dvě státní instituce patří do sféry nejvyšších zájmů a jejich fungování dle toho vypadá. Extrémně probruselské a proamerické vysílání, výběr loajálních zaměstnanců a hostů je do očí bijící. Už dávno je zjevné, že se nikdo ani nesnaží vytvořit vyváženou skladbu zpravodajství. Systematické lhaní se stalo standardem, který sice dokáže působit na velkou část obyvatelstva tak, jak má zadáno, nicméně přemýšlející diváci musí při zpravodajstvích těchto stanic pouze kroutit hlavou a hledat relevantní informace úplně někde jinde. Kdysi jsme potají poslouchali rádio Svobodná Evropa, dnes pátráme na sociálních sítích, voláme známým žijícím v zahraničí, oživuje se nová forma disidentu, která je však opět pod kontrolou státních orgánů.

Nelze plně věřit ani investigativním novinářům, řada z nich pracuje na zakázku, někteří na ni dokonce i umřou. Navíc se nositeli pravdy stali morálně zkorumpovaní lidé, jejichž skutečný kredit je nulový. Smutné je, že jsou studovaní, umí psát, komunikovat, ovšem podstata jejich myšlení zavání vyloženě snahou věřit vlastním ideálům a prosazováním jich za každou cenu. Nesou jim totiž osobní prospěch a dělají z nich užitečné idioty. Jmenovat Halíka, Rozumka, Jandu, Štětinu, Čulíka, Peszyynskiho, Moláčka a další, které zezadu popostrkují tací, jakými jsou Kalousek s knížetem a pár ostatních demagogů, by bylo nošením dříví do lesa.

Až vás na ČT budou balamutit převzatými záběry zachránce dítěte lezoucím po balkonech domu, zatímco chlap jako hora na stejném balkonu umírá na nečinnost a příběh k tomu následující ve vás probouzí pocit, že bez migrantů by popadaly všechny děti z balkónů, nebo až vám budou vnucovat, kolik lidí vaší vinou zemřelo na gumovém člunu ve Středozemním moři, to jen proto, že se máte relativně dobře, uvědomte si, že to vše je jen špatně zinscenovaná hra na lidskost. Ta má za úkol přibrzdit vaše logické myšlení. Média jsou silný hráč s těmi argumenty, které se hodí. Nejde o pravdu, jde o ideologii. Stejně, jako za komunistů.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 95 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...