pravdalez
2.6.2018
Kategorie: Společnost

Pravda se nehodí

Sdílejte článek:

J3.K

Mediální svět se pokřivil daleko více, než jsme byli kdysi zvyklí. Za komunistického režimu jsme byli pravidelně informováni o úspěchu našich pracujících, pětiletky se plnily na 105%, sovětští soudruzi byli ve vývoji čehokoliv pár let před světem, sportovci drželi krok se západními imperialisty, aniž by dopovali, a když se soudruhům něco náhodou moc nepovedlo, taktně se to zamlčelo. Disident se scházel po sklepech, jeho šéf jezdil mercedesem a tykal si s těmi, kteří ho údajně hlídali. Všechno bylo tak nějak dohodnuté, redaktoři Rudého práva věděli, co mají psát, a s nimi i zaměstnanci dalších deníků a ostatních médií. Všichni jsme věděli, že je vše trochu jinak, byla to taková hra na schovávanou.

Sametová revoluce měla vše změnit. Tedy aspoň jsme si to mysleli. Mnohé vypadalo nově, tajit fakta se zdálo být nelogické. Jak velký omyl to byl. Dohodnutého toho bylo podstatně více, než jsme si dokázali představit. Nejen, že se nekonal odchod KSČ do ilegality, naopak se likvidací svazků STB podařilo zahladit většinu stop, tedy i těch, které vedly k Václavovi Havlovi. Komunisté se usadili ve svých nových hnízdech, další ,,fleky´´ zabrali disidenti a vyvolení, kteří byli v informování o budoucnosti o pár kroků napřed. A protože tomu tak bylo vždy, podsvětí spolupracovalo s policií a vyššími úředníky v každém režimu, dalo se očekávat, že k lizu se dostane opravdu výkvět společnosti. Média ovládali rukou společnou, což je vidět dosud. Ono získat dostatečné množství prostředků na to, aby Vám patřila většina mediálních domů v zemi, není při dodržování zákonů a absenci šméček víceméně možné. Stačí se podívat na neznámější současné majitele, tedy na Bakalu a Babiše, třetí na řadě je Křetínský a v mnohém má prsty i Petr Kellner. Každý z nich využil v nějaké fázi svého zázračného zbohatnutí veřejného informačního vakua, většinou hned zpočátku, a pokračoval v tom i v další kariéře. Život přeje schopným, připraveným a….informovaným. Morální zásady jsou tak nějak na překážku.

I proto se nacházíme opět v období, kdy se pravda ohýbá podle toho, jak si majitelé médií zadají. Určujícím faktorem jsou jejich zájmy. Pokud někdo profituje z evropských dotací, těžko půjde proti nim. Podobné je to s vlastním podnikáním. Těžko se některý z novinářů majících za zaměstnavatele MAFRU opře do řepkového průmyslu, v Blesku nikdo nerozebere tragickou politiku Sparty na sportovně-ekonomickém poli a Bakalovo impérium se nebude zabývat získáním OKD a okradením státu o miliardy. Ale všichni se soustředí, tedy mimo vzájemné osočování tam, kde nejsou dohodnutí, na dění všude jinde, kde na sebe neupozorní, respektive na své přehmaty a podezřelé obchody.

Zvláštním případem jsou Česká televize a ČRo. Tyto dvě státní instituce patří do sféry nejvyšších zájmů a jejich fungování dle toho vypadá. Extrémně probruselské a proamerické vysílání, výběr loajálních zaměstnanců a hostů je do očí bijící. Už dávno je zjevné, že se nikdo ani nesnaží vytvořit vyváženou skladbu zpravodajství. Systematické lhaní se stalo standardem, který sice dokáže působit na velkou část obyvatelstva tak, jak má zadáno, nicméně přemýšlející diváci musí při zpravodajstvích těchto stanic pouze kroutit hlavou a hledat relevantní informace úplně někde jinde. Kdysi jsme potají poslouchali rádio Svobodná Evropa, dnes pátráme na sociálních sítích, voláme známým žijícím v zahraničí, oživuje se nová forma disidentu, která je však opět pod kontrolou státních orgánů.

Nelze plně věřit ani investigativním novinářům, řada z nich pracuje na zakázku, někteří na ni dokonce i umřou. Navíc se nositeli pravdy stali morálně zkorumpovaní lidé, jejichž skutečný kredit je nulový. Smutné je, že jsou studovaní, umí psát, komunikovat, ovšem podstata jejich myšlení zavání vyloženě snahou věřit vlastním ideálům a prosazováním jich za každou cenu. Nesou jim totiž osobní prospěch a dělají z nich užitečné idioty. Jmenovat Halíka, Rozumka, Jandu, Štětinu, Čulíka, Peszyynskiho, Moláčka a další, které zezadu popostrkují tací, jakými jsou Kalousek s knížetem a pár ostatních demagogů, by bylo nošením dříví do lesa.

Až vás na ČT budou balamutit převzatými záběry zachránce dítěte lezoucím po balkonech domu, zatímco chlap jako hora na stejném balkonu umírá na nečinnost a příběh k tomu následující ve vás probouzí pocit, že bez migrantů by popadaly všechny děti z balkónů, nebo až vám budou vnucovat, kolik lidí vaší vinou zemřelo na gumovém člunu ve Středozemním moři, to jen proto, že se máte relativně dobře, uvědomte si, že to vše je jen špatně zinscenovaná hra na lidskost. Ta má za úkol přibrzdit vaše logické myšlení. Média jsou silný hráč s těmi argumenty, které se hodí. Nejde o pravdu, jde o ideologii. Stejně, jako za komunistů.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2020: *****

Václav Tykvart 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ivan Domkář ml. 300,- Kč, Vladimír Rozinek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jana Skřenková 150,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Otakar Kohoutek 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Hruška 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libuše Polášková 500,- Kč, Stanislava Ekartová 100,- Kč, Oldřich Lhoták 1000,- Kč, MUDr. Eva Niemcová 100,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jiří Hejhálek 2000,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Sobotka 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Jan Sabo 1000,- Kč, Martin Dřímal 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Miroslav Splítek 200,- Kč, Mgr. Luděk Tesatčík 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 19 031,00 Kč
Vybráno 54.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 55 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
loading...

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.