Liberation-Destival-Pilsen-Czech-Repubic-8-1
12.5.2018
Kategorie: Historie

Pravda o podílu Ameriky na naší svobodě

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 2,78 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Je smutné i směšné zároveň, jak někteří jedinci stále papouškují komunistické lži o osvobození západních a jihozápadních Čech americkou armádou. Tito zoufalci však mají smůlu.

V současné době je totiž důkazy usvědčují ze lži. Třeba tvrzení, že Plzeň osvobodili povstalci, kteří 5. května 1945 obsadili radnici a vysílač rozhlasu, je hodně zjednodušené. Tito lidé svoji odvážnou akcí hodně riskovali a za svoji statečnost si zaslouží velké uznání. Ve městě však byla silná německá posádka o téměř osmi tisících mužích, vedena generálporučíkem Georgem von Majewskim, která se odmítala vzdát povstaleckému vedení. Díky obratné diplomacii zástupců Revolučního národního výboru se podařilo zabránit masakrům, které hrstce českých ozbrojenců hrozilo, Česká strana mimo jiné blafovala, když německému velení tvrdila, že má v ulicích na dvacet tisíc dobře ozbrojených mužů a němečtí vojáci proto zůstali v klidu.

Plzeňané samozřejmě dobře věděli, že je štěstí může opustit a tak vyslali vstříc Američanům několik spojek, z nichž jedna se k nim dostala a o den později vstoupily americké jednotky, vojáci 16. obrněné divize, 2. pěší divize a 97. pěší divize spolu se 17. belgickým praporem fyzilírů, do města. Bylo to právě včas, protože generál Majewski začal povstalcům vyhrožovat, že proti nim tvrdě zakročí. Nakonec mu nezbylo, než se zhruba ve dvě hodiny odpoledne vzdát americkému podplukovníku Percy H. Perkinsovi (důstojníka v generálské hodnosti, jak německý velitel ke kapitulačnímu aktu požadoval, neměli Američané k dispozici). Krátce poté se před přítomnými včetně své manželky generál von Majewski zastřelil, když předtím ze šuplete u pracovního stolu vytáhl nepozorovaně svoji pistoli.

Američané také v Plzni zlikvidovali některá zbývající ohniska německého odporu, například na Klatovské třídě nebo odstřelovače na věži chrámu sv. Bartoloměje, a zajali tisíce německých vojáků. Tyto události jsou zadokumentované mimo jiné na fotografiích a natočené na filmových záběrech, které jsou k vidění v plzeňském muzeu generála George Pattona. Nebýt spojeneckých vojáků, tak to s povstalci dopadlo hodně špatně a mrtvých mohlo být mnohem víc.

Tady je třeba zdůraznit rozdíl proti situaci v Praze, kde rovněž vypuklo protinacistické povstání. Zatímco v Plzni se generál Majewski zatvrzele odmítal vzdát povstalcům a kapituloval až před Američany, v metropoli Česká národní rada v čele s předsedou Albertem Pražákem a vojenským velitelem povstání generálem Karlem Kutlvašrem uzavřela 8. května v 16 hodin s velitelem německých jednotek bojujících v Praze generálem Rudolfem Toussaintem dohodu o zastavení bojů a odchodu německých jednotek z hlavního města směrem k americkým liniím. Drtivá většina německé armády dohodu respektovala a ještě v podvečer přestala válčit a začala se z metropole nad Vltavou stahovat. I z toho důvodu slavíme 8. května jako den vítězství nad nacismem oprávněně.

Další lží je tvrzení, že Američané nedovolili plzeňským povstalcům jít Praze na pomoc. No, několik aut s bojovníky z Plzně se do hlavního města nakonec dostalo. Ale jádro problému je jinde. Mezi Rusy a Američany došlo k dohodě o demarkační linii na území Čech zhruba na čáře Karlovy Vary – Plzeň – České Budějovice. Sovětský vůdce Stalin neměl zájem na tom, aby většinu našeho území osvobodili západní spojenci a proto zamítl návrh velitele 3. americké armády generála George Pattona, že se svými vojáky bude dále postupovat povstalé Praze na pomoc. Američané byli schopni do ní dorazit už 6. května večer a mohly tak být ušetřeny stovky lidských životů. Velení Rudé armády dokonce lhalo západním spojencům s tím, že operace na osvobození Prahy již začala, což nebyla pravda.

Ale teď zásadní věc. Součástí dohody o demarkační linii bylo i ustanovení, že ani z jedné strany ji nesmí bez souhlasu té druhé překročit jakékoliv ozbrojené jednotky. A to se týkalo nejen západních spojenců, ale i českých vojáků a povstalců. Rusové však žádný takový souhlas nedali, a byli to oni, kteří zakázali českým letcům ve Velké Británii přiletět na pomoc Praze s tím, že je to jejich operační území a mohlo by dojít ke zmatkům. Takže řeči o tom, že Američané zakázali českým vojákům a letcům přijít na pomoc Praze, je nehorázné a absolutně lživé. Ti pouze dodrželi platnou dohodu.

blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur), Jan Bezděk 2000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 076,08 Kč
Vybráno 23.07%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.