hlaseni
5.1.2016
Kategorie: Společnost

Praktické zkušenosti s “kontrolním hlášením”

Sdílejte článek:

PAVEL ŠTĚPÁN 05|01|2016

Většina lidí se domnívá, že další státní šikana jménem kontrolní hlášení platí teprve od začátku tohoto roku. Bohužel je tady již několik let, i když jenom pro malou skupinu podnikatelů.

Jejím strůjcem je samozřejmě všemi milovaná EU. Ta se rozhodla již před několika lety, že potrestá každěho, kdo se pokusí o větší integraci EU provozováním obchodu mezi evropskými státy. Ten trest má právě podobu další byrokracie – kontrolního hlášení. A pochopitelně naši politici, místo aby se postavili proti tomuto nesmyslu, jej ochotně realizovali a to snad ještě v horší podobě, než vyžadovalo sama EU.

Takže pokud provádíte obchod nebo poskytujete služby např. na Slovensku, musíte podávat toto hlášení. Jeho podoba je neuvěřitelná. (Upozorňuji, že to, co dále popisuji, platí pro dosavadní stav. Nevím, zda to nyní bude vypadat jinak – je dost možné, že bylo třeba dát vydělat firmám přítelíčků dalších politiků na novém software atd.)

Zaprvé – i když jde např. jen o jeden řádek dat (těch podstatných) za měsíc nebo čtvrt roku, musíte ho povinně vyplnit ve velmi podivné aplikaci ministerstva financí (dále MF), která rozhodně není nijak přátelská a příjemná k používání. Když se již něco takového požaduje, předpokládám, že by měl mít občan právo předat data státu v jakékoli (čitelné) formě. (Zajímalo by mě – pokud to čte nějaký právník – zda by nebyla oprávněná žaloba pro porušování lidských práv tím, že jsem nucen podávat informace formou, která je pro mnoho lidí velmi nepříjemná a obtížná.) Kdyby se to totiž vyplňovalo na papír, stálo by to pouze zlomek času, který stojí práce s touto “aplikací” (a to se celý život zabývám výpočetní technikou). A navíc byla hned pro každého, kdo musí toto hlášení podávat, zavedena další povinnost – totiž podávat i DPH elektronicky (v další nepříjemné aplikaci).

Tím to však teprve začíná. Když se poprvé připojíte k příslušnému webu MF, tak se vám objeví varovná hláška zhruba tohoto znění (přesný obsah záleží na na typu a verzi prohlížeče): Nedůvěryhodné spojení! Patrně jde o podvodný web – banky, státní instituce a a důvěryhodné organizace používají ověřené certifikáty. (Pro ty, kdo nevědí o co jde – ten certifikát je jakési elektronické potvrzení identity např. webu.)

Certifikát si totiž můžete vytvořit (příslušným softwarem) i sami. Pak ovšem sám o sobě nic neověřuje. Lze jej však používat např. k testování software, popř. i v malé firmě o pár zaměstnancích k bezpečnému spojení atd. Je však neuvěřitelné, když MF (které se snaží každého pokutovat za sebemenší chybičku a kterému protékají ročně pod rukama stovky miliard), nedokáže pro svůj web koupit ověřený certifikát, který by mohl validovat každý browser. (Zajímavé by bylo, kdyby se někdo s MF soudil, že nemohl hlášení podat, protože jejich web byl zjevně napaden hackery, a že nemůže riskovat poslání svých dat na podvodný server.)

Buď na MF příslušní “odborníci” nevědí, o co jde, nebo se snažili opravdu svérázným způsobem ušetřit pár korun. (Zřejmě si totiž certifikát vyrobili sami.) To je tak obrovská ostuda, že v normální firmě by za ní byl vyhozen celý odbor informatiky od ředitele po uklízečku. MF je ovšem v pohodičce.

Zábava však pokračuje i dále: když pracně vyplníte celý formulář a odešlete, pošlou vám zpět různé dokumenty – mimo jiné potvrzení, které musíte vytisknout, podepsat a ODNÉST NA BERŇÁK!!! (Abych byl přesný – pokud máte datovou schránku, tak to snad dělat nemusíte. Ale nikdo normální – pokud mu to stát nějakým zločinným zákonem nepřikáže – si samozřejmě žádnou datovou schránku nepořizuje. Ta jenom podněcuje každého ministerského úředníka, aby vám do ní posílal různé byrokratické příkazy.)

Je to opravdu neskutečné.  Téměř každý dnes používá internetovské bankovnictní a bez problémů ověří svoji identitu pomocí jména a hesla. A to jde o skutečné peníze, nikoli jenom o nějaké pofidérní hlášení. Takže kdyby autoři tohoto software mysleli alespoň trochu hlavou, zařídili by to třeba tak, že by berňák každému, kdo tento hnus musí používat, přidělil počáteční jméno a heslo (a v nejhorším by jej člověk musel jednou zajít na beňák převzít) , ale již nikdy by tam nechodil a nic nenosil. To je ale asi pro MF příliš náročná úvaha.

Ale ani to není vše. Berňák má sice všechny údaje o vás (jméno, bydliště, atd.), ale vy je musíte pokaždé znovu vyplnit do několikastránkového formuláře!! (Ano – je tu jedna velmi nepohodlná možnost. Můžete totiž nahrát jeden ze souborů, které vám poslali po posledním vyplnění. Jenomže to vloží do formulářů přesnou kopii minulých dat – tehdejších faktur, tehdejšího data, atd. A pokud si některé věci nevšimnete a nezměníte ji, vznikne chyba, za kterou vás budou zase popotahovat. Opravdu usnadnění práce a elektronizace státní správy ve stylu MF!) Přitom pokud by se zavedlo přihlášení tak, jak jsem je popisoval v minulém odstavci, mohly by se příslušné ůdaje převzít z dat, dávno uložených v databázích berňáku a nikdo by se s tím nemusel vyplňovat.

Ovšem tento elektronický paskvil zřejmě ani nepomáhá vlastním berňákům. Když jsem někdy v prvním čtvrtletí udělal v tomto pochybném hlášení formální chybu, upomínali mě o to v listopadu (tedy o nějakých 7-8 měsíců později)! Zcela průměrný program by to měl příslušné úřednici (nebo mě) oznámit prakticky v momentě, kdy data odešlu.

A jako další pikanterii uvádím to, že se mi jedna z úřednic berňáku ve slabé chvíli svěřila (v době, kdy se toto zavádělo), že se jim daleko lépe pracuje s papíry, které jim vyplníme, než s programy, které pracují s elektronicky zadanými daty. Patrně tedy i programy pro berňák jsou udělány stejně špatně, jako ty pro občany.

Je tedy vidět, že stát nejenom šikanuje občany naprostými nesmysly, ale ještě ke všemu i toto dokáže totálně zkazit. Na závěr: učím programování na jedné z významných vysokých škol informatického směru a jsem stoprocentně přesvědčen, že pokud by student předvedl takový výsledek, jaký představují programy MF, byl by bez milosti vyhozen.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 15 997,00 Kč
Vybráno 45.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 51 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...