AUTOBUSHYBR
15.1.2020
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Praha a DPP nám dluží vysvětlení

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRPražský dopravní podnik (DPP) začal poskytovat informace o odjezdu autobusů ze zastávek v reálném čase. Informace jsou k dispozici na webu kdymitojede.cz. Už před Vánoci DPP začal s metrem a i zde zkušebně na pěti stanicích nainstaloval elektronické informační tabule, které zobrazují informaci o reálném příjezdu nejbližších dvou stanic metra. Cestující je najdou na stanicích Florenc B, Chodov, Kobylisy, Staroměstská a Zličín. (1) Tedy něco, co mají jinde ve světě desítky let.

Smutně musíme konstatovat, že zatímco v Praze si dveře primátora podávali lidé, kteří měl pramalý zájem pro Prahu cokoliv udělat, jiná města nezahálela. Například v Jihlavě jsou příjezdy autobusových linek na sloupcích digitálně již zobrazovány a je zřejmé, že tamější radní pro své občany pracují. To se o Praze moc napsat nedá a současné vedení Prahy vedle správných rozhodnutí (např.výstavba metra D), se prezentuje řadu rozhodnutí minimálně kontroverzních. Některá dokonce už začala prověřovat Policie ČR. Jako třeba společný podnik DPP a Nové Holešovice Development a.s. (2)
Nepotěší informace, že v případě informací pro cestující o reálném příjezdu tramvají byl problém pražského DPP údajně skrytý ve smlouvách s dodavatelskou firmou Xanthus. Ta dodala řídící systémy a všechna provozní data podle smlouvy vlastní. Média uvádějí, že podle DPP firma za poskytnutí provozních informací požadovala vysoké částky. To nikdo nikde nedokládá. Může to být pravda, ale také to může být naprosté fake news.

DPP už vypsal dvě veřejné zakázky na nový software pro řízení autobusů a tramvají, který by měl zřejmě firmu Xanthus nahradit. To znamená, že za totéž se zaplatí znovu? Znovu se nakoupí zařízení do informačních sloupků a do jednotlivých tramvají. A proč? Možná že DPP postupuje správně, ale pohádky o zlých firmách a hodných politicích jsou obvykle sci-fi a nezřídka se za zbytečně vypsanou zakázkou skrývá jiný finanční zájem. Pokud tomu zde tak není, měl by DPP více ozřejmit veřejnosti svůj postup, aby pochybnosti nevznikaly.

Je-li pravdou, co se proslýchá v odborné veřejnosti, tak firma Xanthus vstoupila do smluvního vztahu s DPP v letech cca 2005, dávno před nástupem primátora Svobody. Už v roce 2008 bylo údajně možné pomocí aplikace získat informace o příjezdu tramvaje do konkrétní zastávky, obdobně jako je tomu třeba v Londýně u autobusů.

Pak je podivné, že po tolika letech a po výměně čtyř pražských primátorů platná a dodržovaná smlouva náhle někomu vadí. A která firma by neudělala cenový kompromis, když jí hrozí, že o zakázku zcela přijde? Už jen doplníme: Vzorový informační sloupek postavený podle požadavků DPP a dle pravidel Drážního zákona zmiňovaná firma Xanthus instalovala na tramvajové stanici Vysočanská. A svá data nabídla tato firma DPP údajně zcela zdarma. Případný vyšetřující by proto řekl: Tady něco nehraje.

Takže doufejme, že dlouhodobě stagnující Praha začne alespoň dohánět alespoň jiná česká města, když její vývoj počínaje pražským okruhem a konce dopravním informacemi začíná být v celé republice jeden nezaostalejších. S ohledem na to, že dnes naši občané hodně cestují, už je jen těžko někdo omámí líbivou placenou propagandou, když mohou srovnávat a udělat si obrázek sami. A jak by řekl u případu dodání on-line dopravních informací pro tramvaje právník: Každá sebehorší dohoda je lepší než úžasný spor. Protože spor jsou jenom výdaje navíc a ztráta času. Je ovšem otázkou, zda výše výdajů a čas je pro dnešní politiky vůbec nějaký argument.

 

Zdroje:
(1)https://www.lidovky.cz/domov/dpp-zverejnil-data-o-odjezdu-autobusu-ze-zastavek-v-realnem-case-do-konce-roku-chce-system-rozsirit.A200114_092936_ln_domov_ele
(2)https://www.novinky.cz/domaci/clanek/u-prazskeho-namestka-scheinherra-zasahovala-policie-40302595

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 19 771,00 Kč
Vybráno 56.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 904 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
politicon.cz
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.