PRIDEPRAG2020
6.8.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Prague Pride 2020: Buďme fér i hrdí a nechme manželství muži a ženě

Sdílejte článek:

PETR MACHOVSKÝ

O čem jiném má člověk psát svůj blog v týdnu, kdy probíhá Prague pride? A tak i já přispěji svou troškou do mlýna. Nedá se nic dělat. 

Jak jsem četl, tak letošní ročník se odehrává bez závěrečného pochodu městem, který byl trnem v oku nejenom některým členům LGBT komunity. Nebudu tvrdit, jako tak činí každý správný liberální politik, že mám spoustu přátel mezi homosexuály a lesbami. Ale samozřejmě jsem se ve svých letech s mnoha z nich setkal a musím říci, že většina z nich nebyla z těchto pochodů hrdosti nijak nadšena. Když už jsem tedy na toto téma zapředl rozhovor.

Jejich argument byl dost podobný: Proč bych měl veřejně vyjadřovat hrdost nad svou sexualitou? To je přece věc, kterou nemohu ovlivnit. Vy heterosexuálové to snad děláte? Pochodujete ulicemi a dáváte na odiv své sexuální preference? Zároveň nechápali (ne všichni, samozřejmě), jak a proč by někdo měl bojovat za jejich práva tímto způsobem? Obzvlášť, když se necítili na svých právech nijak kráceni. A to je, myslím, důležitá poznámka.

Ústava České republiky zajišťuje stejná práva všem občanům naší země. Bez ohledu na jejich sexuální orientaci, politické preference i náboženské cítění. A o to jediné by mělo v případě menšin jít.

Jak jsem si ale všiml, tak letos je součástí Prague Pride i petice s požadavkem na manželství pro všechny. A to je dle mého hlavní kámen úrazu. Vsadím se, že 99% z nás nechává naprosto chladými, co lidé s odlišnou sexuální orientací dělají či nedělají ve své ložnici. Jejich profesní odbornost, charakter, smysl pro humor, poctivost, slušnost a další věci to nijak neovlivňuje.

Jenže ono opravdu neexistuje nic jako právo na manželství pro všechny. Od začátku je tento institut určen pro muže a ženu. Nakonec to vyplývá i ze samotného názvu slova.

Nikdo nebrání homosexuálům, aby se měli rádi a žili spolu ve stejné domácnosti, případně uzavřeli z moci úřední společný svazek. Jen prostě není možné jej nazývat manželstvím. Každé slovo má svůj význam a změnou těchto významů se k větší toleranci a lepší budoucnosti vážně nedobereme. Pro někoho slovíčkaření, pro mě zásadní věc. A jsem si jistý, že nejenom pro mě. Opravdu nespatřuji nic férového na tom, že budme v rámci jakéhosi pochybného pokroku měnit význam slov. (narážím samozřejmě na aktivitu Jsme fér)

Petice za manželství pro všechny není jediným problémem, který já s letošním Prague Pride mám. Šokovali mě rovněž, že v době koronakrize, se pražský magistrát rozhodl na tuto oslavu jinakosti věnovat 1 000 000 korun. A to v době, kdy peníze opravdu nejsou nikde a plánuje se mimo jiné zdražení MHD a parkování. Pokud chce někdo pořádat mejdan, ať si ho zaplatí, proč bych na něj měl přispívat já? Stejně tak příliš nechápu, proč by se musela vyvěšovat duhová vlajka na radnici? Jaký signal má takový akt vyslat?

A na závěr ještě snad jedna věc. Jedním z hlavních sponzorů letošní Prague Pride je společnost Vodafone. Dokonce jsem na stránkách Prague Pride viděl, že si kvůli tomu mobilní operátor přebarvil na „duhovo“ své logo. Fajn. Ale pokud opravdu chtějí nadnárodní korporace bojovat za práva LGBT menšiny, proč tímto způsobem a proč u nás? Vodafone působí i v Africe a Asii. Pokud myslí svůj boj za práva menšin vážně, proč nesoustředí své aktivity v tomto směru právě tam? Při vší úctě si nemyslím, že tolerance v těchto zeměpisných šířkách se přibližuje té naší. Ještě bych snad dodal, že příliš aktivismu nadnárodním korporacím i jedincům škodí. Příliš totiž připomíná svazácké nadšení z dob budovatelských.

Na úplný závěr bych chtěl naše aktivisty požádat o jednu laskavost: Nesnažte se, prosím, tvrdit, že být fér znamená souhlasit s manželstvím dvou osob stejného pohlaví. To apriori znamená, že mě považujete za nefér člověk. A ačkoli nejsem nijak vztahovačný, tohle prostě není dobrý začátek diskuze.

Zdroje:

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 720 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
politicon.cz
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.