workers2
30.7.2021
Kategorie: Ekonomika

Pracovní agentury jsou stejný problém jako exekutoři

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

DAVIDV poslední době se rozhořela debata, kdo kam smí jít kontrolovat podmínky práce řadových zaměstnanců továren a montoven. Demoblok spustil unisono poplach, že jde o šikanu zaměstnavatelů. Nejdále šla jako  době se rozhořela debata senátorka Miroslava Němcová (ODS), která je opět „zděšena“. Poněkud přitom uniká meritum věci – a to jsou děsivé podmínky lidí, kteří pracují především v tzv. průmyslových zónách, tedy jakýchsi industriálních parcích, kam jsou sváženi autobusy z širokého okolí nebo dojíždí dlouhé hodiny po vlastní ose.
 

 
„Kontroly jsou potřeba. V některých firmách je velké porušování zákoníku práce. Je tam i nemalé procento zahraničních zaměstnanců pracujících načerno,“ uvádí Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů. „Bohužel u nás kvete byznys pracovních agentur. Řada zaměstnavatelů z toho dělá až fabriku, kdy tam pracují převážně zahraniční zaměstnanci, a zbavují se našich. Mám z toho dojem, že zájem řady zaměstnavatelů je, aby tam měli agenturní pracovníky, protože z toho berou provizi,“ vyjádřil se Milan Šubrt v rozhovoru pro Parlamentní listy. V čem se zákoník práce nejčastěji porušuje? „V nedodržování pracovní doby, nařizování přesčasů. Víceméně nedostávají zaměstnanci to, co jim zaměstnavatelé naslibují. Když jsou dojednávány pracovní poměry na dobu určitou nebo smlouvy na dohodu o provedení práce, zaměstnavatelé toho lidem plno naslibují, a pak to neplní,“ vypozoroval odborář a pokračoval:
 
„Moje zkušenost je taková, že bohužel u nás kvete byznys pracovních agentur. Řada zaměstnavatelů z toho dělá až fabriku, kdy tam pracují převážně zahraniční zaměstnanci, a zbavují se našich pracovníků. Práce agenturních je pro ně levnější,“ konstatuje. I když prý záleží na smlouvě dané firmy s pracovní agenturou. „Jsou i dohody, které jsou na stejné úrovni jako s kmenovými zaměstnanci, nebo dokonce i vyšší, co se týče hodinové práce. Třeba tři sta, ale těm lidem dají sto dvacet,“ uvádí. Říkají nám, tedy odborům, že díky agenturním pracovníkům mohou flexibilněji reagovat na trh práce. Ale já z toho mám dojem – který ovšem nemohu prokázat – že zájem řady zaměstnavatelů – ředitelů, jednatelů – je, aby tam měli agenturní pracovníky – protože z toho berou provizi,“ domnívá se Šubrt. „Jak jinak vysvětlit, proč zmíněné firmy nebojují o své zkušené zaměstnance, kteří tam pracují pět, deset i dvacet let a umějí to, a velice snadno se jich zbavují. A neustále požadují, aby do České republiky přicházeli zahraniční pracovníci,“ všímá si odborář.
 
V Německu s 80 miliony obyvatel je pracovních agentur 17, u nás 2.500! Z toho je vidět, že to je obrovský byznys, doslova obchod s lidmi, ne nepodobný obchodům pašeráků migrantů. A obrovský byznys s lidskou bídou, kdy lidé musí přijmout nevýhodné podmínky na pracovním trhu, zdeformovaném dovážením levnějších zahraničních pracovníků. Když někdo pracuje za peníze, které neodpovídají odvedené práci ani pracovní době, těžko může žít tak, aby tím netrpěl jeho soukromý a rodinný život. Skutečně jsme chtěli odstranit socialismus jen proto, aby se lidé v montovnách vrátili v pracovních podmínkách do 19. století? Jak snadno pak takový člověk pro nezaplacenou fakturu spadne do exekuce, je snadné si domyslet. A na tom se opět dá vydělat…
 
Z toho, že počet pracovních agentur je tak obrovský, je jasně vidět, že jejich činnost není nijak regulovaná, na rozdíl od zmíněného Německa. Není regulován nejen jejich počet, ale hlavně to, kolik agenturních pracovníků smějí firmy zaměstnat, myšleno v procentech. Domnívám se, že zaměstnat agenturní pracovníky ve výši řekněme nad 10 % fondu pracovní doby by mělo být umožněno pouze nárazově v případě zvýšené zakázky. Jinak má zaměstnavatel lidi najímat podle zákoníku práce na normální pracovní poměr.
 
Druhá věc, na kterou humbuk kolem kontrol Inspektorátu práce za doprovodu ministryně Maláčové (ČSSD) a jejího poradce Martina Stropnického upozornil, jsou průmyslové zóny samy o sobě. Jejich vznik byl kdysi zdůvodňován „zajištěním pracovních míst“. Do jaké míry může průmyslová zóny například u Tachova, tedy v regionu s nepříliš velkou hustotou obyvatelstva, zajistit pracovní místa lidem z okolí, to zřejmě duchovní architekti zón neřešili. Jinak by byli museli přijít na to, že lidé se tam budou muset „dovážet“. A to nejen z širokého okolí, ale i z Ukrajiny a Mongolska.
 
Některé praktiky firem používajících agenturní pracovníky připomínají nacistickou praxi „totálního nasazení“. Byly zdokumentovány případy, kdy většinu pracovníků textilní firmy tvořili občané Mongolska, které do provozu dodávala pracovní agentura. Byli ubytováni v likusových barácích obehnaných plotem s ostnatým drátem. Z areálu nesměli vycházet. Ráno je z něj vyvezl služební autobus, který je odvezl do továrny. Večer byli přiváženi zpět. Za „ubytování a stravu“, které neměly daleko podmínkám v koncentračních táborech, jim agentura strhávala značnou část platu. Nemusím ani dodávat, že jim byla vyplácena jen minimální mzda.
 
Ministerstvo práce a sociálních věcí mají zajímat podmínky pracujících lidí neustále, nejen před volbami. Což se mnoho let nedělo. Kontroly v podnicích probíhaly, to ano, ale postihy jsou směšné a novináře pak toto téma nezajímá vůbec, na rozdíl od módních témat, jimiž se u počítačů zaobírají. V továrnách a montovnách přitom u nás pracuje 1.300.000 lidí. Chápu, že koalice SPOLU, která se považuje za zástupce majitelů firem, spolu se spřízněnými novináři spustila proti kontrolám a jejich medializaci „kanonádu“. Kontroly jsou však nutné. Řidiči také nemají rádi, když je při jízdě staví policejní hlídka. Pokud by však policisté nekontrolovali řidiče, zda nejezdí namol opilí, silnice by se přeměnily v zóny smrti. A stejné je to s kontrolami dodržování zákoníku práce. Nevymáhaný zákon na papíře je k ničemu. Tolerování praktik porušování zákona pak vede v tomto případě k tomu, že pokud se některý pracovník proti nefér podmínkám ohradí, je okamžitě umlčen s tím, že místo něj nastoupí někdo z agentury.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 916 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)