brandenburg-gate-g36336e343_1280
14.1.2022
Kategorie: Kultura a tipy

Práce v Německu – Emigrace s rodinou

Sdílejte článek:

Spolková republika Německo má v Evropské unii velkou prestiž. Je vnímána jako země svobody a nekonečných možností. Životní úroveň je v porovnání se sousedními zeměmi vyšší a měsíční výdaje jsou přesto v závislosti na regionu relativně nízké.

Není proto divu, že se lidé pravidelně rozhodují začít nový život v Německu. V roce 2020 se tak rozhodlo přibližně 1,2 milionu lidí a přistěhovalci zde v průměru zůstávají přibližně 19 let. Také si pohráváte s myšlenkou, že by se vaším budoucím domovem stalo Německo? V následujícím článku vám ukážeme, jak svůj sen proměnit ve skutečnost. 

Právo evropského občana na “volný pohyb

Evropská unie má mnoho výhod. Největším kladem nadnárodní unie je pravděpodobně právo evropského občana na “volný pohyb”. To, co na první pohled zní podivně, je ve skutečnosti podstatnou součástí “občanství Unie”. Toto právo náleží každému občanovi Evropské unie a od roku 1957 zahrnuje následující aspekty:

 • Právo hledat zaměstnání v členských státech
 • Právo na práci v celé EU
 • Právo pobytu za účelem zaměstnání ve všech členských státech EU
 • Právo na pobyt v členských státech
 • Právo na rovné zacházení, pokud jde o nabídky zaměstnání a pracovní podmínky.
 • Právo na dávky usnadňující integraci

Pokud se občan EU vydá do členského státu hledat práci, dostane stejnou pomoc jako jeho státní příslušníci a nepotřebuje povolení k pobytu. Postačí pouhá registrace u příslušných orgánů. Registrace by však měla být provedena během prvních tří měsíců od vstupu. Po uplynutí pěti let pobytu získává osoba automaticky právo trvalého pobytu.

Přestože však občané EU nesmí být v zaměstnání znevýhodněni, může být vyžadováno prokázání určité jazykové úrovně. V Německu se obvykle vyžaduje úroveň B1 nebo B2 Společného evropského referenčního rámce. Existují však i výjimky. 

Právo pobytu mají blízcí rodinní příslušníci zaměstnance

Pokud se v Německu nachází rodinný příslušník, který má zaměstnání, mohou jeho blízcí členové bez problémů vstoupit do Německa a pobývat v něm bez ohledu na státní příslušnost. Patří mezi ně:

 • Manželé
 • Partneři z členského státu žijící s pracovníkem v registrovaném partnerství
 • Děti obou partnerů, které ještě nedosáhly věku 21 let.
 • Rodiče nebo prarodiče

Více informací získáte u agentury práce německo

Přídavky na děti s trvalým pobytem

Pokud máte trvalé bydliště v Německu, ale jste cizí státní příslušník, musíte splnit jednu z následujících podmínek, abyste mohli pobírat přídavky na děti od německého státu:

 1. Občané členského státu Evropského hospodářského prostoru, Evropské unie nebo Švýcarska.
 2. Státní příslušníci Alžírska, Tuniska, Turecka, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Maroka, Srbska nebo Kosova, kteří mají zaměstnání, na které se vztahují příspěvky na sociální zabezpečení, pobírají v Německu dávky v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky.
 3. Povolení k usazení nebo k pobytu za účelem práce v Německu
 4. Uprchlík nebo osoba s nárokem na azyl.

Práce v Německu – kolik si vyděláte?

Výše platu závisí především na profesi, vzdělání a maturitní kvalifikaci. Obecně platí, že čím více času jste strávili ve škole, tím lépe jste placeni. Samozřejmě existují výjimky. Je však důležité vědět, že hrubá mzda podléhá různým odvodům. Patří mezi ně daně a příspěvky na sociální zabezpečení. Podrobné srážky najdete ve výplatní pásce, kde je uvedena i čistá mzda.

Daně

V Německu existuje nespočet daní, ale pro zaměstnance je nejdůležitější daň z příjmu. Zaměstnanec odvádí část mzdy příslušnému finančnímu úřadu. Daň z příjmu se odvíjí od výše příjmu a daňového pásma. To mimo jiné závisí na rodinném stavu a na tom, zda má člověk děti.

Sociální zabezpečení

Pokud váš plat v Německu přesáhne určitou hranici, podléháte odvodům na sociální pojištění. To znamená, že se musíte zaregistrovat jako člen systému pojištění a jste povinni platit příspěvky. To zahrnuje následující pojištění:

 1. Zákonné zdravotní pojištění
 2. Zákonné pojištění dlouhodobé péče
 3. Zákonné důchodové pojištění
 4. Zákonné úrazové pojištění
 5. Zákonné pojištění v nezaměstnanosti

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 167 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)