vanoce22
13.12.2018
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Pozor na předvánoční půjčky – příliš veselé Vánoce vám můžou způsobit nešťastný Nový rok

Sdílejte článek:

POROVNEJ24

Vánoce jsou sice tradičně svátkem klidu a pohody, v poslední době jsou však také časem stresu a oslavou utrácení. Jsou dobou, kdy chceme rozmazlovat sami sebe a udělat za každou cenu radost svým blízkým. Řada lidí ovšem podléhá předvánočnímu spěchu a v případě nedostatku prostředků si neváhá vzít půjčku. Zde je však třeba mít se na pozoru. Jinak se snadno může stát, že si pod stromeček nadělíme dluhy.

 

.
Každou půjčku je potřeba si pořádně rozmyslet. Platí to samozřejmě i před Vánoci, kdy počet žádostí o úvěr roste. Nemohou za to jen lákadla jako drahé dárky a přepychové hostiny, ale rovněž praktiky úvěrových společností, které dokáží slavnostní atmosféry velmi dobře využít. Mnoho z nás se nedokáže v jejich nabídce zorientovat, což může být cestou k potížím.

.
Zamyslet byste se měli především nad tím, zda půjčku skutečně potřebujete. Mnoho lidí se nechá zlákat vánočními nabídkami či touhou udělat radost svým blízkým, aniž by si spočítali, zda si mohou úvěr dovolit. „O půjčky stojí i lidé, kteří mají problémy splácet předchozí závazky či kteří jsou dokonce v exekuci. Často se přitom do dluhové pasti dostali právě kvůli nekalým praktikám různých poskytovatelů a špatným podmínkám půjčky,“ říká Zbyněk Laisek, partner společnosti Porovnej24.cz, která se zabývá mimo jiné srovnáním cen úvěrů. „Ne každý si může dovolit žádat o úvěr u bank, které každého žadatele pečlivě prověřují a mohou odmítnout toho, kdo má příliš mnoho úvěrů, nedostatečný příjem nebo záznam v registru dlužníků. Vždy ale vybírejte poskytovatele úvěru z dostupného seznamu prověřených společností,“ doplňuje Laisek.

.
Existují poskytovatelé, kteří se zaměřují na ty, pro které je jedinou možností obrátit se na nebankovní společnost. Spoléhají přitom právě na to, že klient nebude schopen úvěr včas splácet. Za pozdní splácení si proto účtují vysoké poplatky, které mohou překročit i objem půjčených peněz. Je proto třeba nenechat se zlákat reklamou, vždy důkladně prostudovat smlouvu a vysokým poplatkům ve smlouvě se vyhnout.

.
Pokud jste rozhodnutí úvěr opravdu uzavřít, doporučujeme si jednotlivé nabídky srovnat pomocí finančních porovnávačů. Každá firma totiž nabízí jinou výši RPSN a pravidelných poplatků. Příkladem může být půjčka ve výši 20 000 Kč s dvouletou splatností, u kterých se celková splacená částka může lišit téměř dvounásobně:

                                   Měsíční splátka   Celková částka přeplatku   Celková splacená částka
Úvěr u firmy A              909 Kč                        1 816 Kč                         21 816 Kč
Úvěr u firmy B            1 656 Kč                     19 744 Kč                         39 744 Kč

Rozdíly ve splacených částkách samozřejmě rostou s vyšší půjčkou a delší dobou splatnosti. Druhým příkladem je tak půjčka v hodnotě 50 000 Kč se čtyřletou splatností:

                                     Měsíční splátka   Celková částka přeplatku   Celková splacená částka
Úvěr u firmy A               1 231 Kč                     9 088 Kč                          59 088 Kč
Úvěr u firmy B               3 157 Kč                  101 539 Kč                         151 539 Kč

.

Zdroj: Index24, unikátní databáze společnosti Porovnej24.cz která mapuje ceny finančních produktů jako pojištění, energií, cen hypoték a úvěrů u čtyř modelových domácností. V uvedených cenách jsou započítány pouze povinné poplatky, které jsou obsaženy v rámci RPSN, tedy např. poplatek za poskytnutí úvěru, vedení účtu apod.

A na co dalšího si dát ještě pozor? Vyskytují se dokonce případy falešných poskytovatelů, kteří předem žádají o poplatek za poskytnutí půjčky, ale po jeho zaplacení žádné peníze nepošlou. „Je proto vhodné si pamatovat, že banky i seriózní nebankovní společnosti zahrnují poplatky přímo do splátek, takže klient dopředu nic neplatí,“ říká Zbyněk Laisek. Nepůjčujte si ani od soukromých osob. Nezapomeňte, že seriózní poskytovatel má na svých webových stránkách přehledné informace o podmínkách půjčky včetně celkové ceny, kterou zaplatíte, stejně jako údaje o firmě. Pokud některé z těchto informací chybí, měli byste se raději obrátit na jinou společnost.

.

Nenechte se zlákat ani poskytovateli, kteří nabízejí doručení peněz až do domu. V takovém případě klient často uzavírá smlouvu tzv. „mezi dveřmi“ a vidí ji poprvé až při předání peněz. Je důležité zachovat si při vyřizování půjčky vždy čistou hlavu a nepodlehnout stresu. „Na prostudování podmínek úvěru si vyžádejte dostatek času a detaily porovnejte s jinými nabídkami,“ radí Laisek.

.
Vždy si dobře rozmyslete, zda půjčku skutečně potřebujete a zda si ji můžete dovolit. Pokud ano, měli byste před uzavřením půjčky porozumět všem detailům smlouvy a využít dostupných porovnávačů, které vám pomohou si v nabídkách udělat pořádek. „Rozdíly mezi poskytovateli mohou být propastné, a pokud si vše řádně nezkontrolujete, můžete se zbytečně dostat do potíží,“ uzavírá Laisek. Nezapomínejte proto, že pokud jde o úvěr, je důležité nikoli uvěřit, ale prověřit.

.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 89 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...