pujcka
16.2.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Pozor na nebankovní půjčky – jaké mají výhody a nevýhody?

Sdílejte článek:

Nebankovní půjčky se v českém prostoru staly již běžnou záležitostí. Někdo jejich přítomnost vítá a pravidelně nebankovní půjčky využívá, jiní se snaží zůstat od nebankovního sektoru co nejdále. Jaké mají nebankovní půjčky výhody a nevýhody a na co si u nich dát pozor?

Již dávno neplatí, že by úvěry poskytovaly jen banky. Nebankovní organizace po jejich poměrně divokém spuštění prošly zásadní změnou v roce 2016, kdy bylo jejich působení znatelně zpřísněno. Do té doby mohly půjčky poskytovat i společnosti, které v podstatě hraničily s lichvou. Od roku 2016 je však nebankovní sektor kontrolován Českou národní bankou, která aktivitu nebankovních společností reguluje – uděluje či odebírá jim licence.

I přes toto zpřísnění je stále možné narazit na nebankovní subjekty, které se nebojí zacházet až na pomezí lichvy. Vysoký úrok je jedna věc, časté a vysoké poplatky jsou věc druhá, ale neetické praktiky jsou již mnohem závažnější záležitostí. Všechny tyto faktory jsou bohužel stále jednou z charakteristik nebankovního sektoru.

Je nutné zdůraznit, že nebankovních společností jsou stovky a většina z nich se chová solidně a nabízí profesionální službu. Mnohdy negativní ohlasy pochází od lidí, kteří nespláceli včas nebo úplně, což by i u bankovních institucí znamenalo nezanedbatelné poplatky a kumulaci dluhu.

Aby se člověk vyhnul nevýhodným půjčkám, vyplatí se najít si srovnání nebankovních půjček. Hledání nejvýhodnější půjčky je dobré nepodcenit, zvlášť, když si člověk hledá půjčku na delší časový úsek. V takovém případě i pár hodin dohledávání a porovnávání půjček navíc může vyústit v několik tisíc korun úsporu.

pujcka2

Srovnání nebankovních půjček poslouží k získání té nejlevnější a nejvýhodnější půjčky.

Úvěr, ať už pochází od kohokoliv, je nutné brát velmi vážně. Jakékoliv problémy se splácením je potřeba řešit okamžitě, dluh sám od sebe nezmizí a poskytovatel sám od sebe na splátku nezapomene a dlužníkovi ji neodpustí.

Výhody nebankovních půjček

Nebankovní společnosti disponují celou řadou výhod nad klasickými bankami. Lze mezi ně řadit např.:

  • velmi široká nabídka různých typů půjček,
  • množství společností – je z čeho vybírat,
  • možnost získat první půjčku zdarma,
  • dostupnost,
  • rychlost vyřízení a rychlost získání peněz.

Nebankovních poskytovatelů jsou na českém trhu stovky. Často nabízí hned několik typů půjček – rychlé půjčky, mikropůjčky, půjčky do výplaty, půjčky o víkendu apod. Rychlé půjčky jsou úvěry, které je možné získat i do několika minut po žádosti – peníze bývají na účtě téměř ihned. Mikropůjčky se poskytují pouze na několik týdnů a mívají rozsah stovky až několik tisíc korun. Půjčky do výplaty mohou být o něco větší než mikropůjčky a mít o něco delší splatnost. Půjčky o víkendu se vyplácí zpravidla hotově a často i v domově žadatele pro maximální komfort. Detaily o všech těchto typech půjček včetně srovnání je možné nalézt na webu www.NavigatorUveru.cz.

Mnoho nebankovních subjektů nabízí také první půjčku zdarma. Takový úvěr je velmi malý (zpravidla několik tisíc korun) a je poskytován s nulovým úrokem. Tato půjčka slouží k získání loajálních klientů do budoucna a k otestování služeb dané společnosti. I půjčka zdarma se může prodražit, pokud není splacena včas – poplatky za nesplácení jsou totiž stále přítomny.

pujcka3

První půjčka zdarma moc praktických použití nemá – kvůli svému minimálnímu rozsahu. Je však poskytována bez úroku a její hlavní účel je zjistit, zda je daná nebankovní společnost seriózní a zda se u ní vyplatí větší úvěr v budoucnu.

Asi největší výhodou nebankovních půjček je jejich dostupnost. Na rozdíl od bank hledají nebankovní společnosti zákazníky neustále – to zároveň představuje i riziko. Pokud byl někdo odmítnut klasickou bankou, bylo to pravděpodobně z důvodu nedostatečné způsobilosti daný úvěr splatit. Nebankovní společnosti často peníze poskytují i těmto rizikovým klientům s vidinou zisku v následné exekuci.

Nebankovní půjčku je zpravidla možné získat online během několika minut. Ačkoliv jsou poskytovatelé povinni prověřit schopnost žadatele úvěr splatit – doložením příjmů, kontrolou registru dlužníků apod., v praxi to bývá spíše formální záležitost. K úvěru se tak díky dostupnosti a jednoduchosti získání nebankovní půjčky dostanou i lidé, kteří jej nejsou schopni splatit.

Vždy se vyplatí žít s dostatečnou finanční rezervou a půjčku si brát jen pro ty případy, kdy to je skutečně nezbytně nutné. Mezi nejlepší investice patří nákup nemovitosti přes hypotéku, mezi nejhorší pak např. půjčka na dovolenou, televizi apod. Z pojištěných způsobů zhodnocení a spoření peněz je nejlepší stavební spoření, zejména díky možnosti získat státní příspěvek ve výši 2 000 Kč ročně. Společně s úrokem tak lze získat zhodnocení několik procent ročně.

Nevýhody nebankovních půjček

Mnoho z nevýhod již bylo nastíněno výše, jedná se o:

  • vysoký úrok,
  • vysoké a časté poplatky,
  • půjčky jsou poskytovány i klientům, kteří je nebudou schopni splatit,
  • neetické praktiky některých nebankovních společností.

O třídu vyšší úrok je nejvýraznější charakteristikou nebankovních půjček. Ten bývá několikanásobně vyšší než u bankovních úvěrů. Zatímco u bankovních půjček se úroková sazba pohybuje zhruba kolem 10 % pro klasický spotřebitelský úvěr, nebankovní půjčka je kolem 20 %.

Mnohem důležitější ukazatel výhodnosti půjčky je RPSN, raději než úrok. Roční procentuální sazba nákladů zahrnuje veškeré poplatky spojené s úvěrem. Pokud se RPSN a úrok značně liší, znamená to, že půjčka je spojena s celou řadou poplatků, které se klientovi velmi prodraží.

Poplatky jsou také výraznou charakteristikou nebankovních půjček. Obecně platí, že pokud se půjčka poskytuje s poplatkem předem (např. za sjednání, registraci nebo pouze žádost), znamená to, že bude celá půjčka propojena se širokým spektrem poplatků. Poplatky za nesplácení jsou běžné u bankovního i nebankovního sektoru, ale poplatky za vedení, administraci či předčasné splacení jsou spíše záležitostí nebankovních úvěrů. 

pujcka4

Dluh je vážný závazek. Nesplácení se nejen prodraží na poplatcích, ale může vyústit i v dluhovou past. Jakékoliv problémy kolem finanční situace je nutno řešit s daným poskytovatelem – lze např. sjednat splátkový kalendář.

Zájemce o půjčku u nebankovní společnosti by měl pročítání smlouvy věnovat nejlépe dva dny, aby se na rozhodnutí navíc i vyspal a nenechal se natlačit do podpisu hned při setkání na pobočce či při prohlížení webu. Spotřebitel má právo si vzít smlouvu s sebou domů na prozkoumání, ideálně i druhým párem očí.

Smlouvy pro úvěry bývají poměrně hutné i u bankovních půjček, ale nebankovní organizace se mnohdy snaží vměstnat do smlouvy spoustu dodatků, poznámek pod čarou. Neobvyklé není ani drobné písmo. Čtenář, který texty spíše prolétává a nevěnuje jim dostatečnou pozornost, tak může přehlédnout ty nejdůležitější pasáže o různých poplatcích.

Zájemce o půjčku by se neměl bát konfrontovat pracovníky nebankovních společností – osobně, mailem či telefonem, pokud mu není cokoliv jasné. Spotřebitel má právo nechat si pasáže, kterým nerozumí, vysvětlit či objasnit.

Závěr

Jak již bylo řečeno, nebankovních společností je obrovské množství a většina z nich jsou seriózními poskytovateli půjček. Vždy se vyplatí si dohledat recenze a ohlasy o dané půjčce a jejím poskytovateli. Pozor na recenze a ohlasy na oficiální stránce poskytovatele – těm se mnohdy nedá věřit. Skutečné recenze je proto nutné hledat na nezaujatých stránkách.

Stále ovšem platí, že nezanedbatelná část zákazníků nebankovních subjektů jsou lidé, kteří byli odmítnutí klasickou bankou. K tomu nejčastěji dochází z důvodu nízké bonity žadatele – nízký příjem, existující dluhy či historie nesplácení. Zamítnutí žádosti má žadatele ochránit před sklouznutím do nesplatitelných dluhů.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 161 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.