mariansloup
18.6.2019
Kategorie: Historie

Poznámka k Mariánskému sloupu

Sdílejte článek:

JAN PALUSKA

Ještě poznámka k Mariánskému sloupu, ať voliči Pirátů ví, co pan Hřib momentálně blokuje za pomoci policejní dodávky.

Mariánský sloup postavili pražští měšťané jako památník na hrdinskou obranu města Prahy při dobývání švédským vojskem.

K útoku na Prahu došlo od července do listopadu 1648. Zatímco Hradčany a Malá Strana padly do rukou dobyvatelů tak Staré a Nové Město bylo uhájeno českou studentskou légií a pražskými řemeslníky. Zdaleka nešlo jen o katolíky. Staré město například bránil cech židovských řezníků, za což jim pak císař dal privilegium používat dvouocasého lva ve svém cechovním znamení.

Dnes víme, jak by Praha dopadla, kdyby jí Švédové dobyli celou. Dobytá část Prahy byla totiž vyrabována a dobyvatelé vykradli rozsáhlou a cennou uměleckou sbírku Pražského hradu.

Obrana Prahy byla společnou věcí zejména českého obyvatelstva. Po celou dobu obléhání se pražské ženy nepřetržitě obracely v kostelích na Pannu Marii v modlitbách za ubránění Prahy. 

Na rozdíl od bitvy na Bílé hoře, do níž pražské obyvatelstvo nezasáhlo a po něm Prahu ani nijak nebránilo, byla obrana Prahy v roce 1648 významným hrdinským projevem pražských obyvatel.

Mariánský sloup byl nesmyslně a nepravdivě spojován s Bílou horou a porážkou českého stavovského povstání. Přitom se ve skutečnosti jednalo naopak o symbol českého vítězství.

Jan Jiří Bendl byl nejvýznamnější český barokní sochař a jeho sochy na mariánském sloupu přispěly k jeho mezinárodnímu ohlasu. Byla to dvoumetrová pozlacená socha Immaculaty a sochy andělů, kteří poráželi draky.

Smysl mariánského sloupu spočíval v oslavě vítězství Dobra nad Zlem a míru nad válkou. A také byl oslavou vítězství řadových obyvatel nad dobyvatelskou armádou.

Jeho zničení po táboru lidu levicových stran na Bílé hoře v roce 1918, vedené Františkem Sauerem, se událo proti vůli pražských měšťanů. Poté co dav sloup strhl pokračoval na Karlův most, kde chtěl do vody také naházet sochy na něm stojící. V tom lůze zabránili vojáci. František Sauer na smrtelné posteli svého činu velmi litoval a prosil o odpuštění kněze, který mu dával poslední pomazání.

Ať už se jeho replika na Staroměstské náměstí vrátí, nebo ne, jeho stržení není symbolem vítězství nad nenáviděným habsburským režimem, ale “vítězstvím” hlouposti a destrukce.

Autor: Honza Paluska

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 905 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
111 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.