mariansloup
18.6.2019
Kategorie: Historie

Poznámka k Mariánskému sloupu

Sdílejte článek:

JAN PALUSKA

Ještě poznámka k Mariánskému sloupu, ať voliči Pirátů ví, co pan Hřib momentálně blokuje za pomoci policejní dodávky.

Mariánský sloup postavili pražští měšťané jako památník na hrdinskou obranu města Prahy při dobývání švédským vojskem.

K útoku na Prahu došlo od července do listopadu 1648. Zatímco Hradčany a Malá Strana padly do rukou dobyvatelů tak Staré a Nové Město bylo uhájeno českou studentskou légií a pražskými řemeslníky. Zdaleka nešlo jen o katolíky. Staré město například bránil cech židovských řezníků, za což jim pak císař dal privilegium používat dvouocasého lva ve svém cechovním znamení.

Dnes víme, jak by Praha dopadla, kdyby jí Švédové dobyli celou. Dobytá část Prahy byla totiž vyrabována a dobyvatelé vykradli rozsáhlou a cennou uměleckou sbírku Pražského hradu.

Obrana Prahy byla společnou věcí zejména českého obyvatelstva. Po celou dobu obléhání se pražské ženy nepřetržitě obracely v kostelích na Pannu Marii v modlitbách za ubránění Prahy. 

Na rozdíl od bitvy na Bílé hoře, do níž pražské obyvatelstvo nezasáhlo a po něm Prahu ani nijak nebránilo, byla obrana Prahy v roce 1648 významným hrdinským projevem pražských obyvatel.

Mariánský sloup byl nesmyslně a nepravdivě spojován s Bílou horou a porážkou českého stavovského povstání. Přitom se ve skutečnosti jednalo naopak o symbol českého vítězství.

Jan Jiří Bendl byl nejvýznamnější český barokní sochař a jeho sochy na mariánském sloupu přispěly k jeho mezinárodnímu ohlasu. Byla to dvoumetrová pozlacená socha Immaculaty a sochy andělů, kteří poráželi draky.

Smysl mariánského sloupu spočíval v oslavě vítězství Dobra nad Zlem a míru nad válkou. A také byl oslavou vítězství řadových obyvatel nad dobyvatelskou armádou.

Jeho zničení po táboru lidu levicových stran na Bílé hoře v roce 1918, vedené Františkem Sauerem, se událo proti vůli pražských měšťanů. Poté co dav sloup strhl pokračoval na Karlův most, kde chtěl do vody také naházet sochy na něm stojící. V tom lůze zabránili vojáci. František Sauer na smrtelné posteli svého činu velmi litoval a prosil o odpuštění kněze, který mu dával poslední pomazání.

Ať už se jeho replika na Staroměstské náměstí vrátí, nebo ne, jeho stržení není symbolem vítězství nad nenáviděným habsburským režimem, ale “vítězstvím” hlouposti a destrukce.

Autor: Honza Paluska

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Zbyněk Procházka 250,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Michal Horák 333,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 083,00 Kč
Vybráno 25.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 023 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...
politicon.cz
111 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.