17.11.2015
Kategorie: Společnost

Pozitivní kriticismus ve prospěch statu quo

Sdílejte článek:

PŘEMYSL HOLUB 17|11|2015

Není těžké narazit v médiích na rádoby intelektuály, kteří se živí tzv. “pozitivní kritikou” současného systému. Jde o skupinu lidí, kteří jsou většinou přímo či nepřímo placeni státem a nebo spadají do regulační sféry nějaké státní agentury. Prostřednictvím dlohodobé propagandy a indoktrinace se bohužel stává, že se “pozitivním kritikem” stane i člověk, jehož příjem není přímo závislý na státních privilegiích v různých formách.

Pozitivní kritik je člověk (mluvící hlava), který našel cestu, jak si nezadat se svými vládci, ale zároveň získat přízeň nebohých mas obyčejných lidí frustrovaných současnou politickou situací a zároveň neschopných odhalit pravé příčiny chátrajícího státistického systému. Pozitivní kritik směle útočí na současné představitele autority, ale vždy se vyhne přímé kritice této institucionalizované pozice obecně. Naopak, jeho argumentem většinou bývá, že do tohoto autoritářského křesla by mělo být soustředěno více moci, která – když bude v rukou toho správného vládce – bude použita ke všeobecnému prospěchu všech.

Úkolem pozitivního kritika systému je, aby razantně odsoudil počiny a zkorumpované jednání současné vládnoucí třídy, a tím si naklonil masy, ale zároveň si musí dát velký pozor na to, aby nepoškodil pozici autority obecně. Obzvláště opatrný musí být v tom, aby náhodou v masách nevzbudil dojem, že samotná existence instituciolizované pozice autority je oním umocňovatelem nevraživostí, chaosu a bídy. Tím by si totiž podkopal půdu pod nohama, neboť zachování statu quo je zároveň zárukou jeho živobytí. Ví totiž, že jeho pozitivní kritika bude vybalancována mluvícími hlavami z jiného tábora pozitivních kritiků systému. Tímto způsobem je uzavřena nepsaná dohoda, která kontinuálně poskytuje prostor k výlevům nenávisti a zlosti nespokojených mas, ale zároveň zaručuje to, že současná mocenská struktura nebude podstatně rozrušena.

hlavy

Výsledkem debat mluvících hlav z různých táborů pozitivních kritiků je upevnění či zvýšení moci stávajícího systému. Řešením jakéhokoliv veřejného selhání či problému (vzniklého předchozími autoritářstkými zásahy do společnosti) je údajně jedině akce v rámci současné mocenské struktury a autoritářské moci. Jiné možnosti nejsou pozitivními kritiky vůbec diskutovány. Tímto způsobem jsou nebohé, důvěřivé masy lstivě manévrovány k jedinému možnému závěru. A tím je dobrovolné udělení větší moci současným instituciolizovaným pozicím autorit, aby měly “volnější ruku” k “flexibilnějšímu” řešení své selhávající veřejné politiky ve chvíli, kdy bude dosazen ten “správný” politik.

Mluvící hlava ve službách pozitivního kriticismu může být téměř neomylně rozpoznána tak, že bravurně do svého řečnění na vhodná místa vkládá fráze typu: “silný právní stát”, “vyspělé západní demokracie”, “nezralá demokracie”, “nevyspělá demokracie”, “stabilní právní systém”, “rovnost před zákonem”, “občanská zodpovědnost”, “politická odpovědnost”, “politická transparentnost”, “politická zkorumpovanost”, “boj proti korupci”, “transparentnost státních zakázek”, “reforma [X]”, “reforma [Y]”, “snížení daní z [X]”, “zvýšení daní z [Y]”, “efektivní postih neplátců daní z [X] a [Y], “efektivní výběr daní”, “stabilní daňový systém”, “zavedení daňových úlev pro [X]”, “zvýšení investic do [X]”, “snížení investic do[Y]”, “veřejný pořádek”, “ochrana veřejného [X]”, “ve veřejném zájmu”, “podpora boje proti [X]”, “legislativním procesem”, “podpora volební účasti”, “zvýšení zájmu občanů o volby”, “transparentní volební systém”, “aktivní využívání a podpora dotací”, “občanská společnost”, “tolerantní společnost”, “sociální jistoty”, “podpora ekonomického růstu a prosperity”, “podpora investic do vědy a výzkumu”, “zvýšení zaměstnanosti”, “tvorba pracovních míst” a mnoho, mnoho dalších. (Omlouvám se za stručný seznam, ale vynalézavost a kreativita pozitivních kritiků prakticky nezná mezí a vydala by lehce na celou stránku. Zdá se, že téměř cokoliv z lidské sféry existence je možno určitým způsobem zakomponovat do rétoriky vynalézavého pozitivního kritika.)

Většina současných mainstreamových médií je tvořena pozitivními kritiky. Profesionálním pozitivním kritikem je politik, což je člověk, který dokázal “umění” pozitivního kriticismu dovést k dokonalosti tak, že je schopen se jím živit na plný úvazek. Bohužel, pozitivní kriticismus ve výše zmíněném smyslu je v současnosti také tou nejrozšířenější volnočasovou aktivitou, jakýmsi skrytým koníčkem i většiny “obyčejných” lidí neboli neprofesionálních pozitivních kritiků. Vnějším projevem a důkazem tohoto tvrzení je množství lidí účastnících se voleb, kritizujících současný systém a doufajících, že ho jeho prostřednictvím změní k lepšímu. Počet pokusů nutných k tomu, aby lidstvo zjistilo, že to nefunguje, zatím není zcela jasný.

ZDROJ: mises.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 31 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.