zenambabishamacek
18.7.2019
Kategorie: Politika

Pozice prezidenta

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Je červenec roku 2019. Co to vlastně v těchto dnech v naší zemi prožíváme?
.
Po další schůzce s prezidentem republiky Milošem Zemanem (už si všechny ty schůzky ani nepamatujeme, ani je už pomalu nedokážeme spočítat) nám předseda ČSSD (jedné ze dvou koaličních stran) a místopředseda vlády Jan Hamáček hlásí, co se dojednalo. Prezident Miloš Zeman o výsledku schůzky nepodal žádné informace. Dojednalo se, pokud můžeme věřit jen jedné ze stran rozhovoru, že prezident republiky po řadě týdnů obstrukce (ale jistě, že ano, obstrukce, i když toto slovo nikdo nepoužívá, čeho jiného než obstrukce) se uvolil, že za čtrnáct dnů splní svou ústavní povinnost bez zbytečného odkladu odvolat ministra (za ČSSD), jehož odvolání mu v souladu s koaliční smlouvou své vlády navrhl premiér Andrej Babiš. O tom, zda splní i svou další ústavní povinnost, totiž jmenovat nástupce odvolaného ministra, se prezident republiky nevyjádřil (v minulosti nám ovšem ráčil sdělit, že navržený kandidát se mu nelíbí); prezident prý chce počkat na stanovisko (šedesátičlenného) vedoucího orgánu ČSSD.

Orgán se mezitím sešel a kromě toho, že dal předsedovi strany pravomoc, aby sám o své újmě a úvaze rozhodl, zda pět ministrů za ČSSD má nebo nemá (někdy) odejít z vlády, potvrdil, že trvá na jmenování kandidáta na ministra, který se prezidentovi nelíbí. Na stanovisko vedoucího orgánu ČSSD prezident bezprostředně nereagoval, předseda ČSSD tedy požádal prezident republiky o (další) schůzku, aby ho o výsledku jednání orgánu ČSSD informoval.
.
Čas mezitím plyne. Předseda menší ze dvou koaličních stran a místopředseda vlády Jan Hamáček se v rozhovoru pro deník Právo vyjádřil, že už je vyčerpaný. V rozhovoru pro Český rozhlas to pak korigoval v tom smyslu, že ještě vydrží. A dodal, že unavený je i premiér. Kdo unavený není, to je prezident republiky.
.
Předseda menší ze dvou koaličních stran a místopředseda vlády vydrží… Vydrží co? Chodit na další a další schůzky s prezidentem – až se i prezident republiky taky unaví a splní své ústavní povinnosti? Odejít se ČSSD z vlády a dát tím prezidentovi prostor, aby si zformoval sám vládu, jakou chce?
.
Slyšíme stále častěji, že příčina současné šílené politické situace je v tom, že byla uzákoněna přímá volba prezidenta. Ale to přece není příčina. Klíč neleží v ústavní pozici prezidenta: bez ohledu na jinou formu ustanovení do funkce se pravomoci prezidenta republiky nijak nezměnily (spíše se ještě nepatrně zmenšily); ale možná mu přímá volba dala jakousi psychologickou pravomoc chovat se jako samovládce. Domnívám se ovšem, že člověk, jako je Miloš Zeman, by se snažil chovat jako samovládce, i kdyby byl zvolený „jenom“ parlamentem. V Rakousku, kupříkladu, přešli ze sněmovní na přímou volbu prezidenta už dávno, přičemž pravomoci prezidenta jsou v Rakousku (stále) ještě o něco menší než u nás – a žádný přímo zvolený rakouský prezident se ještě nechoval (ani zdaleka!!!) tak skandálně, jako ten náš.
.
Autor: František Schildberger
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 15 511,00 Kč
Vybráno 44.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 322 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 2,70 out of 5)
Loading...
politicon.cz
67 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.