__migrace
12.6.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Pozdě, příliš pozdě … ale i tak díky

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilV posledních dnech se začínají objevovat, zatím jen tu a tam, docela nadějné zprávy z „migrační fronty”. Což je, po pěti letech oficiálního celoevropského „vítačství”, velice osvěžující. Jako by se trend, alespoň občas a na národní úrovni, začínal obracet.

Idnes přinesla zprávy z řeckého ostrova Lesbos. O maskovaných lidech v oděvech, velmi připomínajících policii, kteří naskakují na připlouvající lodě migrantů, aby jim odebrali motor. Bezmocné, již nemobilní plavidlo pak přenechávají k dalšímu řešení řecké pobřežní stráži. Ta se objevuje vzápětí, aby člun zatlačila zpět do Tureckých pobřežních vod. (zde).

Turecké zdroje tyto zprávy potvrzují (zde): „Turecko ve čtvrtek zachránilo 85 migrantů a uprchlíků, včetně řady žen a dětí, které byly podle bezpečnostních zdrojů vytlačeny řeckými silami do tureckých teritoriálních vod.” Stejně tak i levicově – liberální BBC, která přispěchala s vlastní srdceryvnou story z tureckého pobřeží naproti Lesbu (zde). Nějaká paní al-Rajo, migrantka nejistého původu, tu vypráví, jak se jejich člun už už téměř dostal do Řecka…. Ale pak, k jejich zděšení, je řecká „policie” (asi pobřežní stráž) odtlačila zpět.

Aby oči soucitného čtenáře nestačily oschnout, obrací BBC vzápětí pozornost na blízký hřbitov, se zhruba 400 čerstvými hroby. Mají patřit migrantům, kteří tu zahynuli ve vodách Středozemního moře, když “šli za lepším životem, ale bohužel měli smůlu.” Jak pro BBC říká Serif-Oamadoglou, syn místního imáma.

Že to ovšem nemusí být jen smůla, naznačuje, spíš tak nějak na okraj Deysem Siti, šéf kurdské komunity v nedalekém tureckém městě Izmir. „Umístili ženy a děti pod palubu a zamkli ji. Byla to malá loď postavená pro 20 lidí, ale naložili na ni 110 lidí,” vzpomíná. “To je nemohlo unést. Dostalo se to jen 10 metrů od břehu, když se to potopilo.” Takže ani ne tak smůla, jako spíš hloupost, neznalost fyzikálních zákonů a hrabivost, spojená s neschopností předvídat. Navrch doplněná většinovou, v celé islámské kultuře obecně rozšířenou neznalostí plavání.  

Ale přejděme z východní na jižní frontu. Na chorvatskou hranici. O pomoc zde volá oblíbená lidskoprávní neziskovka Amnesty international (zde). Uprchlíci, pokoušející se překonat hranici do Chorvatska, jsou tu prý vystaveni mučení! Nějaký (snad) Amir z Pákistánu si vylil srdce aktivistům Amnesty: „Prosili jsme je, aby přestali a projevili milosrdenství. Byli jsme již svázaní, neschopni se pohybovat a poníženi; nebyl důvod, abychom nás neustále bili a mučili. ” Rozhořčilo ho, že ti ozbrojení muži neprojevovali se zadrženými žádný soucit. “Fotografovali nás pomocí svých telefonů a smáli se.” Řeč je o chorvatských policistech, kteří je odchytili na Chorvatském území.

Po téměř pěti hodinách „nepřetržitého zneužívání”, které spočívalo v osobní prohlídce a krátkém výslechu,  byli migranti předáni chorvatské pohraniční policii, která je přepravila do blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou ve dvou dodávkách. Pak jím ukázali směr a přikázali jít. “Řekli nám, abychom si vzali kluky, kteří nemohli chodit a prostě šli” uvedl jakýsi Faisal pro Amnesty international.

Zprávy o aktivním vytlačování nechtěnců z Chorvatského území potvrdil také lékař z kliniky ve Velika Kladusa na Bosenské straně hranice: „Zdá se, že se jedná o úmyslnou strategii – způsobit zranění a trauma, která vyžadují čas na uzdravení, a přimět tak lidi, aby se zdráhali pokusit se překročit hranice znovu..”

Dánská rada pro uprchlíky zaznamenala v roce 2019 téměř 7 000 případů „násilných deportací a nezákonných návratů” do Bosny a Hercegoviny, z nichž většina byla doprovázena nahlášeným násilím a zastrašováním ze strany chorvatské policie. Jen za letošní duben je dokumentováno 1600 dalších, obdobných případů. Se 160 z nich promluvili aktivisté a ta „strašlivá podezření” se potvrdila. Téměř jedna třetina z nich uvedla, že byla zbita, že jí ukradli dokumenty a telefony, a že je „verbálně zneužívali”.

Současná Evropa začíná připomínat dramatický obraz od středověkého mistra. Slepci z vedení EU sice dál a neochvějně táhnou národy Evropy směrem k propasti, oficiální Krysařova píseň o multikultuře zní stále hlasitěji a naléhavěji, ale z okrajů čím dál rozpačitějšího houfu se tiše odpojují jednotlivé státy a začínají, bez velikého rozruchu, konat opatření. Která už měla být učiněna dávno.

Je vidět, znovu a asi tak po tisící, že národní stát si umí poradit. Že v nouzi dokáže najít to nejefektivnější řešení jakéhokoli problému, jen když mu v tom nikdo nebrání. Protože vznikl, už kdysi dávno, na obranu svých lidí, a byl zkonstruován jako organizace k přežití svého národa.

Tak jen houšť a větší kapky!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 421 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (36 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)