5.6.2013
Kategorie: Politika

Povodňové memento

Sdílejte článek:

(c) KAREL KŘÍŽ 05/06/2013

Uznávám, je to hrozné, děsivé, vyčerpávající, ubíjející. Pokud žijete v blízkosti vody s nulovou šancí dům prodat a odstěhovat se někam na kopec, pokud po měsících dřiny od minulé povodně dokončíte opravu stavení a týden na to vám tam přijde řeka znovu, pokud vám velká voda stále dokola bere majetek, blízké, fyzické i psychické síly, pokud už ani nemáte slzy na pláč a jen se třesete vztekem, bolestí i zimou, přijměte tímto moji pokornou omluvu, že se k tématu záplav zde vyjadřuji. Vím, že toho všeho máte dost.

 

 

Co předvádí česká média a politcká scéna v souvislosti s vaším neštěstím u mne však vyvolalo silný dávivý reflex a pár slov si přeci jen musím dovolit.

 

Začnu prvním mužem republiky, presidentem dolních deseti miliónů, Milošem Zemanem. Co ukázal tento zavirovaný pán s věčně bolavým palcem během dnů, kdy mnozí z vás jen bezmocně sledovali valící se zkázu na vaše domovy snad nemá obdoby. Tak dlouho byl zalezlý ve svém doupěti až byl konečně jeho jezevčí zvyk po několika dnech přerušen tiskovou konferencí. Rozšafně žoviální Milda pak užaslým novinářům vysvětlil, že v tuto chvíli je létat vrtulníkem ostentativní, jejich utopení ambivalentní a dmul se pýchou jak ty šmoky zase dostal gejzírem svého sarkasmu i nadprůměrné inteligence. Škoda, že tato dvě cizí slova neznal už když helikoptérou letěl s bossem pracujícího lidu Zavadilem na sjezd ČSSD.

 

U těchto “láskyplných” slov se pochechtával jak šestnáctka před vrnícím robertkem a jako vždy se kochal vlastní dokonalostí. Nakonec tedy alespoň slíbil nazout gumáky vojákům Hradní stráže a vyslat je do vodou zatopených oblastí. Bohužel do této chvíle, ostatně opět stejně jako vždy, nebyla jeho slova naplněna činy, neboť strážní i muzikanti zůstali u rekognoskace terénu a teoretické přípravy v kasárnách. Kdo ví, jestli mladá Kate měla večer doma zase fackovací náladu.

 

Zbytek politické scény pak pojal povodně jako další startovací výstřel k volebnímu boji. Afektovaně říčný ministr Kalousek najednou vytahuje ze šuplíku stovky miliónů jak na běžícím pásu. Sice neví tak úplně přesně kde jsou miliardy z jeho povodňové stovky, ale nachází jiné. A nachází je přesně tam, kde dle jeho slov již dlouho nic není, kde prý ani smrt nebere. Přesně v čase, kdy statistikové oznamují, že díky jeho “prozíravosti, koncepčnosti a ekonomické inteligenci” znovu klesá výkon národního hospodářství na dříve nemyslitelná minima.

 

Politicky nekorektní: Vylitá Vltava, Iveta i Miloš ...

 

Stejně hrdinsky přistupuje k problému i premiér Nečas. Navlečen do pláštěnky se nechá vozit po zaplavených obcích a slibuje hory doly. Všichni dostanou peníze, všude se vybudují hráze, ochranné valy, nové silnice, nové domy. Stejně jako sliboval před jedenácti lety jeho předchůdce v oranžovém pršiplášti. Zdá se, že opět jen nešťastný souběh objektivních příčin nedovolí jeho vize naplnit a dobro vykonat.

 

Neklid zavládl též v Lidovém domě. Nemaje potřebnou vládu nad cizími penězi nemohli soudruzi dostatečně razantně přihřívat svoji povodňovou polívečku. Také by však rádi ukázali národu jací jsou pašáci a bojovníci za lepší zítřky. Vlastní prostředky a síly však tradičně na dobročinnost použít nehodlají, tak alespoň vydali prohlášení, ve kterém děkují všem druhým, opravdu pomáhajícím a vyjádřili podporu slibovaným miliónům na likvidaci škod. Hejtmani si dokonce na výraz účasti jednu chvíli i oblékli reflexní bundy.

 

Zvláštní kapitolou celého propršeného týdne je pak válečné zpravodajství našich televizních stanic. Téměř po pás namočení redaktoři, nekonečné smyčky tekoucí vody, deštníků, čumilů a blikajících automobilů. Dramatická hudba, dramatické výrazy moderátorů, dramatické vstupy meteorologů. Dokola, non stop. Informace, že na pražském magistrátu nemají krizový telefonní seznam a hádají se tam kvůli tomu kmotři radní po sté, že v Praze nejede metro po tisící, v Praze ale jede autobus po tisící prvé. Zásadní zpráva, že prší a řeky stoupají a budou buď ještě stoupat, stagnovat nebo klesat po miliónté. Ve slovenské sesterské stanici TV Nova dokonce zašli tak daleko, že v lítosti nad malou katastrofickou úderností reportáží sami pohybovali zaplavovanými kameny, aby ukázali blížící se Armageddon. Mediální realita v praxi.

 

Jak se však prodlužuje doba povodňového neštěstí a přibývá postižených i opuštěných evakuovaných domů, přicházejí i jiné zprávy. O neskutečném lidském hyenismu, o lidském odpadu rabujícím nechráněné majetky. O té nejhorší lůze, kterou si vůbec umím představit. O něčem, co bych snad ani nenazval lidskou bytostí a nechal to střílet jako škodnou.

 

Ano, charakter člověka se nejlépe projeví v krizové situaci. Ptám se tedy, v kontextu s neskutečnou dřinou, obdivuhodným nasazením a obyčejným poděkováním neohodnotitelnou prací všech záchranářů, hasičů či dobrovolníků, jaké poučení do budoucna si vzít z činnosti povodňových sběračů politických bodů, mediálních katastrofických kolovrátkových scénáristů či zlodějských parazitů z předcházejících odstavců? Dobře si ten pravý charakter pamatovat a nepálit se stále o stejná kamna, byť by je i přinesla voda.

 

 

 

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Miloslav Zabloudil 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Aleš Berka 300,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 1000,- Kč, Pavel Janda 300,- Kč, David Stránský 1000,- Kč, Bc. Hynek Julínek 1000,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Martin Macháček 200,- Kč, Luděk Kurka 200,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Robert Schlesinger 1000,- Kč, Vilém Černohorský 150,- Kč, Libor Fránek 50,- Kč, Otakar Matěk 50,- Kč, Eva Bielovicová 300,- Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Irena Mathauser 500,- Kč, Jan Slaba 200,- Kč, Petr Žabička 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Alena Fuszteiová 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Markéta Frydlová 200,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Vojtěch Smrčka 1000,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Martin Vojtíšek 500,- Kč, Jiří Mondek 500,- Kč, Helena Kominíková 100,- Kč, Michal Horák 666,- Kč, Hana Pekárková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Pavel Michalík 500,- Kč, Jaroslav Borufka 300,- Kč, Rene Grabmuller 2000,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Mgr. Jiří Kraus 1984,- Kč, Jaroslav Neuman 200,- Kč, Martina Franzová 1000,- Kč, Jan Traxler 1000,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, František Šmíd 1000,- Kč, Milan Hlaváček 200,- Kč, Šárka Průdková 300,- Kč, Nezn. dárce (poštou) 250,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Ladislav Matoušek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Jozef Sykora 249,80 (10 eur), Josef Bílek 200,- Kč, Jan Králíček 1000,- Kč, Jan Cerny 5000,- Kč, Vitesse PSP Ltd. 100,- Kč, Jan Pšenička 400,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 300,- Kč, Jiří Chudý 100,- Kč

Celkem za měsíc: 44 682,80 Kč
Vybráno 127.66%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 9 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.