5.6.2013
Kategorie: Politika

Povodňové memento

Sdílejte článek:

(c) KAREL KŘÍŽ 05/06/2013

Uznávám, je to hrozné, děsivé, vyčerpávající, ubíjející. Pokud žijete v blízkosti vody s nulovou šancí dům prodat a odstěhovat se někam na kopec, pokud po měsících dřiny od minulé povodně dokončíte opravu stavení a týden na to vám tam přijde řeka znovu, pokud vám velká voda stále dokola bere majetek, blízké, fyzické i psychické síly, pokud už ani nemáte slzy na pláč a jen se třesete vztekem, bolestí i zimou, přijměte tímto moji pokornou omluvu, že se k tématu záplav zde vyjadřuji. Vím, že toho všeho máte dost.

 

 

Co předvádí česká média a politcká scéna v souvislosti s vaším neštěstím u mne však vyvolalo silný dávivý reflex a pár slov si přeci jen musím dovolit.

 

Začnu prvním mužem republiky, presidentem dolních deseti miliónů, Milošem Zemanem. Co ukázal tento zavirovaný pán s věčně bolavým palcem během dnů, kdy mnozí z vás jen bezmocně sledovali valící se zkázu na vaše domovy snad nemá obdoby. Tak dlouho byl zalezlý ve svém doupěti až byl konečně jeho jezevčí zvyk po několika dnech přerušen tiskovou konferencí. Rozšafně žoviální Milda pak užaslým novinářům vysvětlil, že v tuto chvíli je létat vrtulníkem ostentativní, jejich utopení ambivalentní a dmul se pýchou jak ty šmoky zase dostal gejzírem svého sarkasmu i nadprůměrné inteligence. Škoda, že tato dvě cizí slova neznal už když helikoptérou letěl s bossem pracujícího lidu Zavadilem na sjezd ČSSD.

 

U těchto “láskyplných” slov se pochechtával jak šestnáctka před vrnícím robertkem a jako vždy se kochal vlastní dokonalostí. Nakonec tedy alespoň slíbil nazout gumáky vojákům Hradní stráže a vyslat je do vodou zatopených oblastí. Bohužel do této chvíle, ostatně opět stejně jako vždy, nebyla jeho slova naplněna činy, neboť strážní i muzikanti zůstali u rekognoskace terénu a teoretické přípravy v kasárnách. Kdo ví, jestli mladá Kate měla večer doma zase fackovací náladu.

 

Zbytek politické scény pak pojal povodně jako další startovací výstřel k volebnímu boji. Afektovaně říčný ministr Kalousek najednou vytahuje ze šuplíku stovky miliónů jak na běžícím pásu. Sice neví tak úplně přesně kde jsou miliardy z jeho povodňové stovky, ale nachází jiné. A nachází je přesně tam, kde dle jeho slov již dlouho nic není, kde prý ani smrt nebere. Přesně v čase, kdy statistikové oznamují, že díky jeho “prozíravosti, koncepčnosti a ekonomické inteligenci” znovu klesá výkon národního hospodářství na dříve nemyslitelná minima.

 

Politicky nekorektní: Vylitá Vltava, Iveta i Miloš ...

 

Stejně hrdinsky přistupuje k problému i premiér Nečas. Navlečen do pláštěnky se nechá vozit po zaplavených obcích a slibuje hory doly. Všichni dostanou peníze, všude se vybudují hráze, ochranné valy, nové silnice, nové domy. Stejně jako sliboval před jedenácti lety jeho předchůdce v oranžovém pršiplášti. Zdá se, že opět jen nešťastný souběh objektivních příčin nedovolí jeho vize naplnit a dobro vykonat.

 

Neklid zavládl též v Lidovém domě. Nemaje potřebnou vládu nad cizími penězi nemohli soudruzi dostatečně razantně přihřívat svoji povodňovou polívečku. Také by však rádi ukázali národu jací jsou pašáci a bojovníci za lepší zítřky. Vlastní prostředky a síly však tradičně na dobročinnost použít nehodlají, tak alespoň vydali prohlášení, ve kterém děkují všem druhým, opravdu pomáhajícím a vyjádřili podporu slibovaným miliónům na likvidaci škod. Hejtmani si dokonce na výraz účasti jednu chvíli i oblékli reflexní bundy.

 

Zvláštní kapitolou celého propršeného týdne je pak válečné zpravodajství našich televizních stanic. Téměř po pás namočení redaktoři, nekonečné smyčky tekoucí vody, deštníků, čumilů a blikajících automobilů. Dramatická hudba, dramatické výrazy moderátorů, dramatické vstupy meteorologů. Dokola, non stop. Informace, že na pražském magistrátu nemají krizový telefonní seznam a hádají se tam kvůli tomu kmotři radní po sté, že v Praze nejede metro po tisící, v Praze ale jede autobus po tisící prvé. Zásadní zpráva, že prší a řeky stoupají a budou buď ještě stoupat, stagnovat nebo klesat po miliónté. Ve slovenské sesterské stanici TV Nova dokonce zašli tak daleko, že v lítosti nad malou katastrofickou úderností reportáží sami pohybovali zaplavovanými kameny, aby ukázali blížící se Armageddon. Mediální realita v praxi.

 

Jak se však prodlužuje doba povodňového neštěstí a přibývá postižených i opuštěných evakuovaných domů, přicházejí i jiné zprávy. O neskutečném lidském hyenismu, o lidském odpadu rabujícím nechráněné majetky. O té nejhorší lůze, kterou si vůbec umím představit. O něčem, co bych snad ani nenazval lidskou bytostí a nechal to střílet jako škodnou.

 

Ano, charakter člověka se nejlépe projeví v krizové situaci. Ptám se tedy, v kontextu s neskutečnou dřinou, obdivuhodným nasazením a obyčejným poděkováním neohodnotitelnou prací všech záchranářů, hasičů či dobrovolníků, jaké poučení do budoucna si vzít z činnosti povodňových sběračů politických bodů, mediálních katastrofických kolovrátkových scénáristů či zlodějských parazitů z předcházejících odstavců? Dobře si ten pravý charakter pamatovat a nepálit se stále o stejná kamna, byť by je i přinesla voda.

 

 

 

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 110 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.