jar4

Poučné výročí

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilV záplavě zpráv okolo koronavirové pandemie úplně zapadlo jedno zajímavé a pro náš kontinent velice poučné výročí. Druhého  února uplynulo pěkných a kulatých třicet let od rozhodnutí tehdejšího presidenta Jihoafrické republiky, Frederika de Klerka, zrušit zákaz Afrického národního kongresu a zahájit politiku „dialogu” a „reforem”. Byl tak nastartován proces pádu jihoafrického režimu apartheidu, který vyvrcholil volbami v roce 1994 a faktickým předáním veškeré moci černošské většině.

Tři desítky let už umožňují objektivně zhodnotit, jak tahle politika vstřícnosti dopadla a k čemu vedla. Začít můžeme tak zvanou „očekávanou dobou dožití” průměrného obyvatele Jihoafrické republiky, která v době konce apartheidu dosahovala 64 let, tak jako třeba v Turecku nebo Rusku. Ta se postupně snižovala až na současných 56 let, jako v Somálsku (zdroj).

Co se ovšem stejnou rychlostí zvyšovalo, to byla míra násilí, včetně sexuálního.  V zemi dochází v průměru ke 132,4 znásilněním na 100 000 obyvatel, což je zdaleka nejvíc na světě. Druhou příčku drží, pro zajímavost, nedaleká Botswana, která má 93 případů na sto tisíc. Jednou z příčin, krom africké kultury machismu, agresivity a nezdrženlivosti, může být i dost rozšířená pověra, že HIV se dá vyléčit znásilněním panny, nebo ještě lépe bělošky. Dík tomuto přístupu v zemi AIDS, tedy HIV pozitivity, rozhodně neubývá. Ba co víc, Jihoafrická republika se v tomto oboru propracovala na pozici  světového šampiona. V roce 2018 tam měli 7,7 milionu pozitivních, s prevalencí 20,4% ve skupině 15 – 49 let. (zde). Což je v jiných zemích ta nejproduktivnější část populace…

Část nepředstavitelné míry násilí v tamější společnosti souvisí i s drogami. Podle některých údajů (zde) má problém s užíváním drog okolo 15% jihoafrické populace. Ruku v ruce s tím jde i počet přepadení, vražd a dalších násilných činů, který v posledním desetiletí stále stoupá (zde).

Tím ovšem tím zdaleka nejodpornějším, je vztah nových vládců Jižní Afriky k tamějšímu bílému obyvatelstvu. K těm, kdo jim před třiceti lety dobrovolně, mírovou a parlamentní cestou předali klíče od moci v zemi. Tady lze hovořit o čirém rasismu a vládou blahovolně tolerované genocidě. Od doby, co moc převzal ANC, bylo v Jižní Africe zavražděno více než 70 000 bílých. Více než 5 000 farmářů bylo ubito na svých farmách, často za použití extrémních forem mučení a brachiálního násilí (zde). Vyjímkou nebylo ani napichování na háky a uvláčení za auty… (zde).  Bílý farmář má v této zemi dvojnásobně vyšší pravděpodobnost, že bude zabit v práci, než policista. Jeden je zavražděn v průměru každý pátý den…

K vyhánění farmářů z jejich majetku otevřeně vyzývají i nejvyšší autority země. Minulý president JAR, Jacob Zuma, za obrovského aplausu jeho věrných, zpíval na veřejném shromáždění „bojovou” píseň Afrického národního kongresu, s milým názvem „Zabij Bůra”. Tak se v místním dialektu označují bílí farmáři. Jde o typicky africkou bubnovačku – halekačku, ve které se do úmoru opakují dvě fráze: dubula dubula (střílejte střílejte) a dubul’ibhunu (střel Bůra).

S tou písní, jakož i programem, v ní obsaženým se vládnoucí ANC nijak neskrývá. Už desetiletí. Ale jindy tak hyperaktivní „pokrokové lidstvo” se tomu jen přiblble usmívá a zdvořile mlčí. Generální tajemník ANC Gwede Mantashe, to přece na tiskové konferenci v roce 2010 řekl jasně: “Tuto píseň nelze považovat za nenávistný projev nebo za protiústavní.” A bylo.

Není bez zajímavosti, že zmíněný lidový zpěvák a jihoafrický president Jacob Zuma musel svou funkci v roce 2018 opustit, když se provalila (i na Jihoafrické poměry) mamutí krupce vedení jeho strany a jemu blízkých, při které mělo být rozkradeno a ze státních zakázek „odkloněno” něco v přepočtu okolo 350 miliard korun.

Nejsmutnější, při pohledu na tristní výsledky „bačování” černošských vládců Jižní Afriky, je zjištění, jak to vlastně bylo zbytečné. V roce 1990, kdy se F. de Klerk rozhodl k „reformám”, nacházel se hlavní podporovatel Afrického národního kongresu, Sovětský svaz na hraně rozpadu. Ještě rok, dva… a veškerá podpora protistátního ANC by skončila. Bojovné, „revoluční” hnutí by pak tiše zašlo na (finanční) úbytě. S umírněným vůdcem místního majoritního kmene Zulu se dalo jednat. Částečnou samostatnost a kmenová území už měl z dřívějška. Dohoda o postupném oddělení, transferech obyvatelstva a osamostatnění na základě spojení stávajících „bantustanů”,  se vznikem dvou „etnických” států byla na dosah. Ale „někdo” to chtěl smíchat. Za každou, skutečně za jakoukoli cenu…

Velice se angažovaly 2 cizí, nadnárodní entity. OSN a USA. Bojkoty, sankce, diplomatické tlaky a bůhví jaké tajné operace… Jedním z nejagilnějších, ve snaze dotlačit JAR k předání moci černým afričanům byl tehdy jistý Herman Cohen, ministerský tajemník USA. Nakonec se jim to podařilo. Bohužel. S výsledky, které dnes vidíme.

Proto je třicáté výročí zahájení ústupu bílé vlády v JAR a předávání moci „politikům” místních afrických kmenů poučné i pro nás. I ti z nás, kteří nevěří na „spiklenecké teorie” o plánu na likvidaci bílé, tvořivé rasy a jejího nahrazení pologramotnými míšenci, za účelem návratu světové populace o několik staletí zpět, až na práh feudalismu, si mohou z té Jihoafrické tragedie něco vzít.

Třeba další důkaz, že ty tisíckrát opakované, profláklé fráze o „jednom lidstvu” jsou naprostým nesmyslem. Že na Zemi stále existují různé kultury; některé z nich jsou zcela nekompatibilní a nemísitelné s jinými. Že klidné, mírové soužití dvou nemísitelných kultur na jednom území je nemožné. Že agresivnější kultura s populační dynamikou hlodavců nakonec ovládne každé území, kam pronikne. A konečně že pokus o nějakou „lidskou domluvu” s primitivnější a agresivnější kulturou, stejně jako naivní představy politiků, že to „nějak uhrajeme”, jsou předem odsouzeny k zániku. A s nimi i lidé, kteří si tyhle politiky zvolil.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 779 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
loading...
54 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.