remeslník
15.9.2021
Kategorie: Ekonomika

Potřebujete řemeslníka? Tak to máte smůlu

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Jana MarkováPravděpodobnost, že seženete někoho kvalitního v dostupném termínu se limitně blíží nule. Kde se stala chyba? Téměř všude. Nechali jsme si ukrást učňovské školství a teď neseme následky.

Řemeslo má zlaté dno. Ta věta tu platila po generace. Tedy ona platí dál, jen se ji ta současná a nadcházející generace snaží zpochybnit, nebo rovnou popřít, zesměšnit a pošlapat. Někteří progresivisté se nám snaží namluvit, že už to není in, že už žádné „učňáky“, které by produkovaly kvalitní učně nepotřebujeme. Že teď je už jiná doba. To ale přece není pravda. Proč?

Protože ve společnosti přece nežijí jen lidé, kteří mají potenciál a chtějí být špičkovými právníky nebo programátory. Tyhle lidi jsme tak nějak vyřadili, tváříme se, že neexistují a oni pak většinou končí za pásy cizích montoven v třísměnném provozu, bez možnosti to výhledově nějak změnit. Přitom by ti samí lidé mohli být opravdu šikovnými instalatéry, topenáři, obkladači, zedníky. A nebo by mohli být někomu takovému takříkajíc k ruce. Musel by je tomu ale někdo naučit. S tím, jak jdou různé technologie vpřed, už dávno neplatí, jsi hloupej, půjdeš na zedníka. Pracuje se s úplně jinými materiály, je třeba kvalitní a drahé vybavení, kvalifikovaná obsluha. Opovržení už dlouho není na místě.

Na to, že nad nimi ohrnujeme nos a tváříme se, že takhle nastavené školství je přece v pořádku, tak na to si vzpomeneme většinou až v případě, když nám před Vánoci vyplivne kotel, přestane prát pračka a nebo se po dovolené vrátíme do vytopeného bytu. Nerudovská otázka kam s ním, začíná mít zajímavý upgrade, na kam pro něj. A mnohdy ani psí oči a nabízená suma neobměkčí stárnoucího pána k opravě splachování v devátém patře. A to ještě můžeme být rádi, že se pozastavilo pro tyto lidi zavedení EET, protože to už bychom tu neměli ani ty stárnoucí kominíky, truhláře, sklenáře……

Proč neobnovíme lesk a slávu u nás dříve tak kvalitního vzdělávání? Proč prostě na těch základních školách neřekneme rodičům, že ten váš kluk nebo holka nemusí skončit jako skladník v Amazonu? Že tu máme systém, který mu do budoucna poskytne mnohem větší šanci na uplatnění? Že bude svým pánem, bude se mít dobře a může to dál předávat svým dětem, pokud budou chtít. Že bude mít mnohem větší svobodu, než s píchačkami v kapse a řvoucím korporátním šéfem za zády? Neřekneme jim to, protože jsme si tenhle fungující systém nechali vzít a zničit. Místo toho, aby se těmhle dětem dala takováto šance, tak se v jediné otevřené odborné třídě na okrese krčí čtyři kluci, kdy dva jsou skutečně marní, jeden by možná chtěl, ale stydí se to říct, protože aktivita se přece nenosí, a ten poslední, toho k tomu vede otec, který mu chce předat živnost a kluk už to vlastně od něho dávno odkoukal. Učit je má otrávený učitel, který to už chce jen nějak doklepat do důchodu, a smysl své práce ztratil pod nánosem byrokratického balastu už dávno.

Pracuji ve stavebnictví a každý den tak poslouchám lidi, kteří zoufale shání někoho, kdo jim udělá koupelnu nebo bytové jádro. Kdo jim vybagruje inženýrské sítě. Kdo opraví střechu, položí koberec. Termíny jsou půl roku úplně běžně. A cena je většinou až to poslední, co se řeší. Zpravidla to potom končí větou, že ono nám stejně nic jiného nezbývá, protože prostě nejsou lidi.

Takže já navrhuji, abychom aktivně podporovali pouze obory a vzdělávání, které je pro nás, jako pro společnost, užitečné. Ono je sice moc hezké, že si někdo čtyři roky studuje třeba vliv genderu na dějiny muzikologie napříč staletími, ale jak se takový člověk později uplatní, to už je každému jedno. Hlavně že má titul. V lepším případě se poté zašije někde na úřadě, v horším se přisaje na nějakou neziskovku, a aby zdůvodnil smysl své „pracovní“ existence bude dělat peklo těm, kteří mu ta studia ze svých daní zaplatili. Dělejme a podporujme to, co má opravdový smysl. Ne nesmysly, kterým se potom zuby nehty snažíme dát nějaký smysl.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 982 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
89 komentářů
  1. texas

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)