AUTO12019
21.11.2019
Kategorie: Ekonomika

Potřebujete nové auto? Neváhejte!

Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

Pokud uvažujete o nákupu nového vozu, doporučuji s nákupem neotálet a pořídit si ho co nejdříve, ideálně do konce roku. Na automobilový průmysl totiž od příštího roku tvrdě dopadnou regulace schválené Evropskou unií.

Opět se projevila absurdita boje za klima. V rámci boje proti CO2 si Evropská unie představovala, že regulace povedou k preferenci menších aut. Paradoxně právě na tyto typy aut dopadly regulace nejhůře a automobilky snižují jejich nabídku. Důvodem je, že vývoj nových řad těchto modelů se prostě nevyplatí. Staré modely budou ještě doprodány, ale nové řady se už neobjeví.

V praxi se ukazuje, že zákon nabídky a poptávky vždy porazí snahy plánovačů a sociálních inženýrů. Automobilky by musely investovat do vývoje motorů, které by splňovaly přehnaně přísné emisní normy a navíc k tomu od roku 2022 musí mít každý nový automobil minimálně devět asistenčních systémů. Pro větší auta to není problém, ty už většinou tyto prvky mají. Cenu malých aut to samozřejmě zvýší. Co to znamená? Jen jednu věc, automobilky by musely tyto malé vozy výrazně zdražit, aby promítly tyto vícenáklady do ceny a dosáhly zisku. Jenže samozřejmě takto drahá auta si nikdo nekoupí. Společnost FIAT avizovala, že končí s oblíbenou Pandou. Její prodeje sice za 1. pololetí 2019 vyskočily o 15 %, nicméně ani toto auto nesplňuje emisní limity a FIAT by musel platit výrazné pokuty za jejich překročení. Cca 100 tisíc Kč za jeden vůz. To by činilo tento model neprodejným a vývoj nové řady se prostě nevyplatí. Netýká se to samozřejmě jen firmy FIAT, ale všech výrobců.

Co se tedy stane? Malé modely zaniknou. Část automobilistů přejde k větším modelům, které ovšem také podraží, část prostě nebude mít na nové auto peníze. Nelze tedy očekávat, že automobilový průmysl tento výpadek nahradí. To je dost špatná zpráva, protože automotive patří k hlavním pilířům evropského průmyslu. Teď nemluvím jen o samotné výrobě, ale o spoustě dalších segmentů na ni navázaných. Pro Českou republiku to bude ještě horší, protože ta na automotive vyloženě stojí. Jen pro informaci, prodej nových vozů v Evropě (bráno jako součet zemí EU a EFTA), klesl v 1. pololetí 2019 meziročně o 3 %. V České republice dokonce o 10 %. A to je teprve začátek. Limity se budou zpřísňovat. To není špatná zpráva jen pro zájemce o nový vůz, ale samozřejmě i pro zaměstnance pracující v segmentech, jichž se tyto regulace dotýkají a ve finále úplně pro všechny. Ony totiž automobily přepravují velký objem zboží. Navýšení jejich ceny se promítne do navýšení ceny dopravy a následně i do ceny zboží.

Evropská unie si snahou o větší dobro podřezává vlastní větev, nicméně očekávám, že její představitelé se budou plácat po zádech, jak zachránili planetu. V této souvislosti mě napadá jeden citát: „Mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky“. Tuto větu sice pronesl bývalý ruský premiér Viktor Černomyrdin, ale hodí se na jakékoliv politické rozhodnutí vydané bez přemýšlení, založené na sociálním inženýrství a bez snahy domyslet jeho dopady do důsledků. Krásně ilustruje odtržení vládnoucí vrstvy od reality. Taková rozhodnutí chrlí Evropská unie po desítkách.

Až se budete divit, proč už není v nabídce model automobilu, který jste si chtěli pořídit a proč jsou ty, co se ještě prodávají, tak drahé, vzpomeňte si, kdo za to může. Evropská unie tady již dávno není pro obyvatele členských států, spíše naopak. Stal se z ní projekt sociálního inženýrství a z obyvatel pokusní králíci. Já pokusným králíkem být nechci. Ale oproti králíkovi, který z klece utéct nemůže, my tu možnost máme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč

Celkem za měsíc: 900,00 Kč
Vybráno 2.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 585 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.