ecb2
6.5.2020
Kategorie: Ekonomika

Potoky peněz vysychají

Sdílejte článek:

PETR ROBEJŠEK

Včera odpoledne jsem udělal to, co dělám zřídka, připil jsem dvojkou červeného sám sobě a spoustě ostatních, protože Německý ústavní soud, konečně dostál své povinnosti. Podle jeho včerejšího rozsudku nakupuje Evropská centrální banka státní dluhopisy krizových zemí v rozporu s německou ústavou.

Vláda Merkelové a Spolkový sněm musí v budoucnosti plány ECB předem diskutovat a odsouhlasit. Abych to řekl jasně: Odteďka již nesmí ECB svévolně vydržovat země jako je Itálie nebo Řecko.

O tom, jestli se vyhodí z okna miliardy nebo biliony eur dosud rozhodoval nevolený a předem amnestovaný Mario Draghi. A proto si mohl dovolit furiantsky prohlásit, že ECB udělá pro záchranu eura „Whatever it takes“; volně, ale přesně přeloženo “Ať to stojí cokoliv”. Tuto hrozbu splnil a jeho nástupkyně Lagardeová nechtěla zůstat pozadu. Právě před několika dny si vymínila naprosto volnou ruku dál rozhazovat po libosti.

Ústavní soud v Karslruhe se včerejšímu rozhodnutí vyhýbal celá léta a zamítal řadu žalob proti jednání ECB a německé vlády. Vždy dal přednost postoji “více Evropy” a samozřejmě to zkusil i tentokrát. V roce 2017 se němečtí soudci dotázali na názor Evropského soudního dvora v Lucemburku. A co si myslíte, že se po třech letech a za šumu proudů peněz dozvěděli? Evropský soud nemá nic proti tomu, aby Německo naplňovalo bezedné rozpočty jihoevropských zemí.

A tak se poprvé v dějinách nejvyšší německý soud rozhodl jinak něž Evropský soudní dvůr a rozpoznal, že jeho rozhodnutí není v souladu s německou ústavou. Poprvé v dějinách. A tak jsem si včera připil na oslavu mé plnící se prognózy a taky na žal, protože se znovu potvrdilo, jak draho příjde obyčejné lidi svévolnost a nezodpovědnost vládnoucích. Ti budou i teď hledat možnosti, jak dále financovat zbankrotované členy eurozóny. Cesty k tomu najdou, ale logika vývoje pracuje proti nim. Jen to zoufale dlouho trvá.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 198 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)