schillerovababis
25.8.2020
Kategorie: Politika

Potěmkinovy vesnice Andreje Babiše

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

Součástí diplomatických příprav na společný rusko-rakouský útok na Turka měla být cesta ruské carevny Kateřiny II. na Krym. Připravovala se několik let. Na každém místě, kde měla carevna nocovat, byl postaven honosný palác. Byly vyspraveny cesty, opravovány fasády domů atd.

Avšak finanční prostředky impéria byly limitované a změnit pustinu v kvetoucí kraj nedokázal ani mocný kníže G. A. Potěmkin, který měl přípravu cesty carevny s rakouským císařem Josefem II. na starosti. Aby vytvořil iluzi skvělého rozmachu nedávno k Rusku připojených oblastí, pozval z Petrohradu na čtyřicet malířů, ti měli podél Dněpru, po němž plulo několik desítek korábů s carskou suitou, namalovat kulisy vesnic, s kolem se pasoucím dobytkem, svátečně oblečení venkované mávali a zpívali písně.

Z dálky nebylo vidět, že dobytek sotva stojí na nohou, neboť carevně ukazovali pětkrát či šestkrát totéž stádo, které v noci hnali vždy na nové místo. Podobně bylo vidět i několik pluků, které se pro větší efekt přesunovaly od vesnice k vesnici a pochodovaly tak před panovnicí několikrát. Po cestách jely vozy naložené pytli s obilím (ve skutečnosti se však jednalo o písek), před dekoracemi vesnic stáli jako vesničané opět převlečení vojáci Potěmkinových pluků.

Ve vsích nebo městech, kudy průvod přímo projížděl, byly „pravé“ jen hlavní ulice, v průčelí bočních ulic stály opět jen kulisy. Carevna a její doprovod se pak nestačily divit tomu, že v chalupách na stole stála vždy pečená husa. Byla to jedna a táž pečeně dle potřeby přenášená přes zadní dvorky.

Od těch dob bývá jako Potěmkinova vesnice označována snaha vykreslit něco lépe, než tomu tak ve skutečnosti je, zakrýt skutečný stav a falešně přikrášlit skutečnost a zastírat pravdivý stav věcí.

Za minulého režimu byla Potěmkinovou vesnicí celá socialistická ekonomika. Říkávalo se „lidé předstírají, že pracují a stát předstírá, že je platí.“ To mělo postihovalo zoufalou neefektivitu vykonané práce, ale i mrzkou mzdu, kterou za to pracující tehdy dostávali.

Mylně jsme se domnívali, že „čo bolo, to bolo,“ jak by řekl major Těrazky z Černých baronů. Ideu Potěmkinovy vesnice vzkřísil nyní Andrej Babiš s ministryní Janou Maláčovou, za vydatné asistence ministra všeho Karla Havlíčka a královny českých vizážistů Aleny Schillerové.

Vláda nyní poslušně schválila prodloužení programu Antivirus, který má pomoci udržet zaměstnance ve firmách a údajně je má chránit je před propouštěním, do konce října. Původně měl program skončit 31.srpna. Podstatou programu je, že stát platí firmám za nevykonanou práci a platí zaměstnance těch firem, že tu práci nevykonávají, v bláhové představě, že jeho prodloužením o dva měsíce problém zmizí.

Nezmizí. Pouze se odloží. A po dvou měsících, pokud se budou chtít pracující vrátit ke své práci, mnozí najednou zjistí, že jejich původní místa už neexistují, buď byla zrušena jako nepotřebná nebo je vykonává robot. Anebo se jim už ani pracovat nebude chtít, přivyknou snadnému životu ze sociálních a všech možných dalších dávek. A případně si přivydělat nějakým tím melouchem. Černý trh práce jen pokvete.

Tak jako neuspěl Josef II. v alianci s Kateřinou Velikou, a rakouská armáda ve válce o dědictví bavorské utrpěla těžké ztráty, nemůže se Andreji Babišovi podařit zabránit nastolení normálního tržního režimu, což přinese „našemu pracujícímu lidu,“ který si Babiš tak rád, stejně jako dříve komunisté, přivlastňuje, velké ztráty.

A stejně jako tehdy Josef II. i on zažije prudký pokles popularity. Jenomže to už bude po volbách, které proběhnou 2. a 3. října. Proto to prodloužení programu, který nic neřeší.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 15 997,00 Kč
Vybráno 45.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 414 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
70 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)