161
17.2.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Posuvné dveře do stavebního pouzdra: Co vše brát při jejich výběru v potaz?

Sdílejte článek:

Uvažujete o celkovém uspořádání interiéru vaší novostavby nebo rekonstruovaného rodinného domku? Pokud ano, měli byste stoprocentně popřemýšlet nejen nad dispozicemi místností, rozvržením elektrických kabelů a jinými záležitostmi. Ve vaší mysli by měly mít místo i moderní interiérové dveře. Právě ony totiž dokážou velmi efektivně doladit celkový vzhled vnitřních prostor. Výbornou volbou jsou především moderní dveře do stavebního pouzdra. Proč? Na tuto otázku odpovíme v následujícím odstavci. V dalších řádcích se pak podíváme na základní kritéria výběru těchto dveří.

Maximální úspora místa a důraz na design

ecl-3Hlavní předností, kterou posuvné dveře do pouzdra nabízejí, je maximální úspora místa. Zatímco u standardního provedení dveří je zapotřebí vždy počítat s prostorem pro jejich otevírání, u této moderní varianty je tomu jinak. V podstatě vždy dochází k jejich zasunutí do stavebního pouzdra. Vy máte jistotu, že místo okolo stavebního otvoru určeného pro posuvné interiérové dveře bude využito efektivně. Celkově můžete získat až 2 m2 volného prostoru. Zapomenout nelze ani na design! Stavební otvory je nutné osadit konstrukcí, která dokáže zaujmout. Na první pohled mohou být dveře do stavebního pouzdra nenápadné, nicméně při zavření se naplno ukáže jejich neotřelý vzhled. Výplň může tvořit jak klasické masivní dřevo, tak i mléčné či kouřové sklo anebo jiné materiály. Všechny budou v případě zavřených dveří chráněny před jakýmikoli případnými nárazy anebo jinými nechtěnými doteky.

Na osazení pouzdra je třeba myslet předem

200Nesmírně důležité je hlavně to, aby bylo stavební pouzdro osazeno do zdiva v momentu, kdy je realizována hrubá stavba. Právě tato fáze řešení novostavby je typická umístěním stavebního pouzdra přímo do cihel, sádrokartonu, dřeva anebo jiných materiálů. Samozřejmě lze tento typ dveří integrovat do stěny i při rozsáhlejší rekonstrukci, nicméně počítat budete muset s bouracími pracemi.

Pouzdra do zděné příčky či sádrokartonu

V každém případě je dobré vědět, kam stavební pouzdro budete umísťovat. Nejen, že musíte znát rozměry stavebního otvoru, ale měli byste brát ohled i na materiál, z něhož jsou stěny vyrobeny. Rozlišujeme totiž dva druhy pouzder, a to určená do zdi, kdy jsou vyžity pozinkovaná mřížka i perlinka, a varianty do sádrokartonu. Po nahození omítky se stává pouzdro do zdi nedílnou součástí příčky či nosné zdi. V pouzdru pro sádrokarton jsou patrné přídavné kapsy, díky nimž se ukotví sádrokartonové desky. Jejich výhodou je bezesporu absence jakékoli kolejnice, pouzdra jsou tak zcela bezbariérová. Standardně se využívají i v dřevostavbách.

A co rozměry pouzder?

Je nezbytné předznamenat, že rozměry stavebních pouzder jsou logicky standardizované. Pro příčku o celkové síle 125 mm se využívají pouzdra mající šířku 100 mm. Není ale problém volit klidně i provedení o celkové šířce 73 mm. Samozřejmě se vyrábějí i atypická řešení. Výška a šířka dveří se pochopitelně odvíjí právě od pouzdra. Optimální je logicky nákup kompletu.

Druhy posuvných dveří do stavebního pouzdra

eclisse-1Na trhu se nachází celkem tři základní typy posuvných dveří do stavebního pouzdra. Pro přehlednost je uvádíme v následujících odrážkách. Jde tedy o dveře:

– jednokřídlé,

– dvoukřídlé zasouvající se na obě strany,

– dvoukřídlé zasouvající se na jednu stranu.

Volba typu dveří je ryze individuální. Posledně jmenované se kupují do interiérů, kde je málo místa pro otvírání větších dveří na obě strany.

Na značce záleží

3897(1)V neposlední řadě je nutné upozornit na to, že velmi důležitá je i volba správné značky stavebního pouzdra a dveří. Výbornou volbou jsou především pouzdra Eclisse. Moderní modely dveří mající zajímavé dekory a dveřní kování nabízí společnost Mand CZ s.r.o.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 405 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...