big_dezinformace-qsx-317450
25.11.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Postrádají hledači dezinformací kritické myšlení?

Sdílejte článek:

MONIKA HRABÁKOVÁ

hrabákováMnoho ze čtenářů, kteří zavítali k tomuto článku, má jistě svou vlastní zkušenost s hledači dezinformací. Ať už je to zkušenost s blokací Facebookem, nebo třeba slovní napadání v komentářích od progresivních maoistů [čti: Piráti], kteří vás kvůli vašemu názoru označili za placeného ruského švába a proruského trolla a obvinili vás ze záměrného šíření nepravd, za které dostáváte na důkaz podpory hmatatelný peníz od Vladimira Putina.

Ministerstvo vnitra České republiky na jedné ze svých stránek nazvaných „Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám“, věnuje vysvětlování pojmu dezinformace pár odstavců a pojmenovává je jako systematické a úmyslné klamání. Řada webů včetně Parlamentních listů je tak onálepkována pojmem „dezinformační web“, ale je tomu skutečně tak?

Považuji za nebezpečné, aby se nedezinformačními médii označovala jenom ta média, která nám předkládají takzvaný jediný správný názor – ať už naše Česká televize, nebo například portál iDnes zpravodajství – a ostatní média a portály aby byly označovány jako dezinformační. Jediné, čeho tím stát dosáhne, bude postupné vymazávání plurality názorů a ještě razantnějšího rozdělení občanů proti sobě.

Zrovna portál Parlamentní listy, ale i portál Pravý prostor jsou označovány jako dezinformační weby, což je z mého pohledu naprosto lživé a tendenční označení, protože tyto portály jsou portály názorovými, nikoli portály zpravodajskými či portály vzdělávacími. Většina z článků na nich se skládá z názorů a postřehů čtenářů i nezávislých autorů, kteří publikují texty v online světě. Označovat názor člověka za dezinformaci a proruskou propagandu mi připadá více než úsměvné, ale zároveň i tristní, protože balancujeme na tenké hraně se svobodou slova a projevu, na což má každý občan své ústavní právo.

Zrovna dnes mi psal komentář pod článek jeden pán, který reagoval na odkaz na Pravý prostor, kde jsem čtenářům nabízela možnost přečíst si můj článek. Prý se jedná o hoax, protože se článek nachází na Pravém prostoru, neopomněl přiložit ani odkaz, kde se tato „skutečnost“ potvrzuje černá na bílém.

Ráda bych tedy vyzvala všechny, aby neztráceli kritické myšlení a rozlišovali mezi zpravodajskými weby a weby názorovými, kde publicista seznamuje veřejnost se svým pohledem na věc, a zároveň aby měli na paměti, že žijeme v demokratickém státě, kde stále platí svoboda slova a svoboda projevu.

Nechtěli byste přece používat nástroje, co jsou údajně vlastní takzvané prokremelské dezinformační kampani, kterou též popisuje Ministerstvo vnitra na svých protiteroristických stránkách a jež podle něj manipuluje veřejnost a vštěpuje jí pocit bezmoci v rámci demokratického systému.

Já taktéž někdy občas ztrácím víru v demokratický systém.

Ale není to tím, že bych snad byla ovlivněná prokremelskou dezinformační kampaní, kteréžto označení mi už z principu přijde naprosto směšné a stydím se za to, že je něco podobného schopné na svůj web vložit Ministerstvo vnitra. Je to spíše tím, že vidím, jak moc jsou nám v poslední době oklešťovány základní ústavní svobody. Je to tím, že na počátku léta proběhl v tichosti soudní precedent, kde byl asistent Jaroslava Foldyny souzen za svůj názor na islám. Je to tím, co se kolem nás děje, co média oslavují za úspěšný boj proti dezinformacím a hybridním hrozbám, a proti čemu takzvaná prokremelská dezinformační kampaň prezentována Ministerstvem vnitra vypadá jako slabý odvárek totality.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 494 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)