ELEKTRARNADUKOVANY
18.6.2021
Kategorie: Ekonomika

Postavit plot na východní hranici

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Včera český parlament zákonem vyloučil účast čínských a ruských firem na dostavbě Dukovan. České ekonomické a vývojové perspektivy obětovány v rétorice poslanců na oltář bezpečnosti země, je velké podezření, že si pletou bezpečnost republiky s bezpečností světového hegemona za Atlantikem. Před časem to byla ruská vakcína, zítra toaletní papír, určitě se taky dováží někde z východu a pro bezpečnost státu je to významnější artikl než energoblok v atomovce. Tajné služby a český parlament v mediální symbioze s ČT “bdí” nad naší bezpečností. Ovšem aby nám neujel vlak do stanice Budoucnost.

Včerejší rozhodnutí českého parlamentu bez komentářů převzala řada ruských novin. Komentáře čtenářů lidového tisku Fontanka: „škodovky držíme a oni tak..“; „škodovky jsou dávno německé, není na nich nic českého..“; „důsledek putinské politiky, ale přejme jim to, za dostavbu zaplatí třikrát tolik“; „zákonný důsledek idiotské české politiky bez vůle, Rosatom umí konstruovat atomovky s postfukušimskou bezpečností, jestli umí i ostatní, je velkou otázkou“; „hned bylo jasné do čeho se Petrov a Boširov zapletli, odmítnout účast v konkursu, temperamentní čeští kluci na to čekali sedm let..“; Čtenář zprávy na vz.ru, který se pojmenoval „Back Track“ je velmi adekvátní: „Co je nám po nich, nejsou moc gramotní, když si neuvědomují, že jaderný odpad budou muset schraňovat na svém území a nevozit do Ruska na přepracování.“

Vyčerpávající analýza problému od staršího experta Institutu energetiky a financí Sergeje Kondratěva v hovoru v ruském magazínu Vzglad. Atomová elektrárna Dukovany byla vybudovaná v letech 1985-87 podle sovětského projektu. Projekt dostavby je na evropském kontinentě v dnešní atomové energetice nepřející EU vzácností. Proto takový zájem konstrukčních společností. Rosatom podle ekonomických parametrů nemá konkurenta, nikdo nemůže předložit ekonomicky lepší projekt. Nespočívá to v bezpečnosti bloku, ta se rozumí samo sebou, ale ve financích. Hlavní stranou, která prohraje bude Česká republika, totiž největší zkušenosti s konstrukcí současných atomových energobloků pokolení Z+ mají právě čínská CGN a Rosatom. V Dukovanech se má konstruovat energoblok o síle 1200MW. Konkurenční výhodou Rosatomu jsou technologie a služby podstatně nižší cenové úrovně než mají konkurenti, kapitálový vklad do konstrukce energobloku se odhaduje na 6 mld eur. Rosatom konstruoval v Bělorusku dva podobně energobloky o výkonu 1200MW v ceně 3mld za jeden blok, tedy dvakrát levněji než zaplatí Česko. Rosatom konstruuje atomovou elektrárnu v ceně 3-3.5 tisíce eur za kilowattu stanovené kapacity, americké a evropské firmy v ceně 5 tisíc za kilowattu. U reaktorů generace Z+ je cena klíčovou záležitostí, kapitálové náklady tvoří 70% nákladů na životní cyklus atomovky. V této situaci je snížení kapitálových nákladů o 5-10% velmi významné. U západních společností mohou vzniknout problémy s financováním, Rosatom, na rozdíl od nich, má přístup k vládním kreditům na nízkém úročení, může kreditem pokrýt 70%-80% nákladů. U francouzských a amerických společností tato možnost neexistuje.

Rosatom je majitelem české firmy Skoda JS, která vyrábí zařízení atomových elektráren, při výtězství v tendru mohl Rosatom zabezpečit i vytvořit řadu zajímavých pracovních míst v zemi, ostatní účastnící tendru dají zakázky zahraničí. Rosatom má jednu obrovskou přednost před ostatními firmami, je to jediná firma, která ovládá technologie všech etap konstrukce atomové elektrárny, od projekce až do koncového zpracování uranu. Jedině Rosatom je schopen řešit podobné projekty „na klíč“. Rosatom je silným hráčem v oblasti, je schopen zhotovit dílo během 70-80 měsíců. Francouzská Arena vyhrála konkurs ve Finsku v roce 2003, původně 6letá lhůta stavby se několikrát měnila, elektrárna má být hotová 2022. Americká firma v Evropě nic takového nekonstruovala. Západní společnosti často během stavby zvyšují své odhady, Rosatom a Číňané se vyznačují přesným odhadem trvání a nákladů. Číňané konstruují podle amerických a evropských technologií, vlastní technologie používají jenom v Číně, stejně jako Korejci jsou novými hráči na trhu. Pokud Korejci vyhrají tendr, budou konstruovat podle licencí Westinghausu. Vlastní americká firma už dlouho nic nekonstruovala, kdysi byl Westinghaus silným holdingem, po bankrotu se firma ořezala, je to spíš projekční kancelář, která najímá subdodavatele v Číně, Evropě a USA. Francouzská Arena též není schopna vyplnit všechny práce a najímá subdodavatele, což je vždy rizikové. Pro Rosatom není ztráta českého tendru kritickou záležitostí. Bude možné srovnat, jak Rosatom konstruuje maďarskou atomovku Paks a jak realizují jeho konkurenti projekt v Dukovanech.

  • meras.cz
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 800 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
118 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)