cigareta-kour-hospoda
5.12.2018
Kategorie: Ekonomika

Poslušně hlásím, že naši zaklekli na tie kluby …

Sdílejte článek:

DAVID DVOŘÁK

„Finanční správa na nás udělala zátah jako na drogové dealery. Někde přijelo i pět aut. Úředníci se domáhali vstupu, někde na ně křičeli, že je nepustí dovnitř…“ … tolik citace z článku na idnes.cz ze dne 3.12.2018

 

To už není ani Kocourkov, ale snad přímo Agrofertov. Andrejovi pohůnci by si ale měli uvědomit, že možná vytvářejí precedens na téma trestání pouze formálního naplnění zákona. O co jde :

Byly-nebyly dotace pro malé a střední podniky. Bylo a stále je seskupení firem pod názvem Agrofert, kdy kterákoliv firma z tohoto uskupení neměla z důvodu velikosti nárok na získání dotace pro malé a střední firmy. Současně však zcela určitě byly i malé a střední firmy – mimo uskupení Agrofertu, které svou velikostí splňovaly podmínky pro získání oněch dotací.

Na druhou stranu byly a jistě i jsou kluby, které prakticky naplňují definici klubu jakožto zájmové nevýdělečné seskupení fyzických osob, kterých se EET nedotýká. Ale také byly-nebyly „skomírající hospody“, na které by se vztahovala nově zavedená zákonná povinnost evidovat tržby.

A nyní – firma z koncernu Agrofert chtěla dotaci, na kterou by neměla normálně nárok, a “skomírající hospody” pro změnu nechtěly EET, které by normálně podléhaly. A jsme u podstaty věci – srovnání v podstatě identického postupu, který spočívá pouze ve formálním naplnění litery zákona.

Jak postupoval Agrofert? Po dobu platnosti podmínek dotací vyčlenil jednu firmu mimo strukturu koncernu, ale de-facto ji řídil. Dosadil tam svoje lidi, ručil za úvěry, zkrátka choval se nadále jako k „svojí“ firmě. Ale formálně měla firma jako vlastníky fyzické osoby a svou velikostí tak formálně splnila kritéria pro získání dotace. Tento postup formálního naplnění zákona Andrejko vehementně obhajuje, ministryně financí s ním očividně souhlasí. Zkrátka – tady to má být v pořádku.

A co skomírající hospody? Ty prohlásily, že už nejsou hospodami, že se transformovaly na kluby. Stanovily formální podmínky členství – někde stačil trvalý pobyt v obci, někde jste se mohli stát dočasným členem pouhým zápisem do knihy návštěv. Stejně jako Agrofert k věci přistupovali ryze formálně, stále to de-facto byly ony „skomírající hospody“. Neplatili jste účet, ale příspěvek na provoz klubu … atd. Ovšem tento postup formálního naplnění zákona Andrejko už vehementně neobhajuje a ministryně financí s ním opět očividně souhlasí. Zkrátka – tady to nemá být v pořádku. Můžeme zaspekulovat, že „skomírající hospody“ mohly postupovat i časově identicky a prohlásit se za kluby jen v části roku, kdy jsou tržby sezónně nejvyšší …

V latině existuje rčení : Quod licet Iovi, non licet bovi … Problémem je, že pokud byť jen na okamžik připustíme myšlenku, že co je dovoleno Agrofertu není dovoleno „skomírajícím hospodám“ přestáváme být právním státem, který stojí na principu rovnosti před zákonem. O nic menšího tady nejde. To, že Agrofert k sobě odklonil z eráru 50 mega a „skomírající hospody“ neodvedly pár informačních dat pak opravdu nehraje roli.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 071,00 Kč
Vybráno 23.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 18 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.