3954-elf-forest-abstract-fantasy-green-leaves-wallpaper
22.6.2019
Kategorie: Společnost

Poslední stupeň konzumu

Sdílejte článek:

JAN SOLDÁT

„Lidi nevědí co s penězma. On má barák, televizor, auťák, tak si říká: co ještě nemám? Hrobku!“ Tenhle nedoceněný výrok z Vesničko má středisková krásně shrnuje dnešní klimatické šílenství. Na první pohled vypadá jako vzpoura proti konzumu, ale právě naopak. Samo to klimatické šílenství je vrcholem konzumu a jeho koncovým stádiem.

Když se zdrogovaný John Lennon proháněl ve svém luxusním Rolls-Royci a blábolivě obhajoval nejtvrdší komunismus Mao Ce Tunga, většina společnosti ho nebrala vážně. Až na hrstku znuděné privilegované mládeže, která v tom neviděla pražádný rozpor.

V dnešním západním světě, který navzdory finační krizi stále ještě zažívá nebývalý rozkvět, jako bychom k tém privilegované vrstvě patřili skoro všichni. A tak si začínáme vymýšlet hlouposti.

Je v tom cosi freudiánského a cosi bibického. Jako kdyby v nás dřímala neodolatelná touha po smrti, která jakoby jediná dokázala zhodnotit náš vyprázdněný život. Anebo biblicky: K čemu je člověku, že získá celý svět, když přitom ztratí svou duši?

Současné západní (a je nutné si uvědomit, opravdu JEN západní) ekologické šílenství, je prostě jen zoufalým pokusem městské bohaté společnosti získat zpět svou duši a najít smysl svých znuděných a uštvaných životů.

Vtipné je, že vůbec, ale vůbec nejde o ekologii. Mohlo by to být cokoli jiného. Podobné motivy, byť nezpůsobené hmotným nadbytkem, byly přítomny i v německém národě 30. let. Všichni ti podporovatelé muže se směšným knírkem, chtěli prostě jen získat zpět svou duši. Aby se nakonec uvrhli do ještě většího prokletí.

Je totiž příznačné, že ti ekolgističtí šílenci nechtějí měnit sami sebe, chtějí měnit jen své okolí. Co nejde koupit, toho se zmocníme třebas i svévolně, to znásilníme. Místo abychom sami přestali jezdit automobily a létat letadlem, začneme to zakazovat druhým. Nebo snad zmatená Greta a její příznivci cestují po světě pěšky?

Smutné je, když se k podobnému blouznění přidávají i církve (např. stále političtější a stále levicovější Českobratrská církev evangelická ZDE). Tím totiž popírají samy sebe. Některé věci se prostě nedají koupit, některé musíme dostat. Třeba dar víry. A kdo věří, že svět je v dobrých rukou, ten se nemusí budoucnosti bát. A pokud ji chce změnit k lepšímu, vždy musí začít u sebe.

A komu se nechce měnit sám sebe, ten ať raději poslouchá Johna Lennona a nemluví nám ostatním do života.

Autor: Jan Soldát

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jan Janát 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 955,00 Kč
Vybráno 34.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 975 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.