3954-elf-forest-abstract-fantasy-green-leaves-wallpaper
22.6.2019
Kategorie: Společnost

Poslední stupeň konzumu

Sdílejte článek:

JAN SOLDÁT

„Lidi nevědí co s penězma. On má barák, televizor, auťák, tak si říká: co ještě nemám? Hrobku!“ Tenhle nedoceněný výrok z Vesničko má středisková krásně shrnuje dnešní klimatické šílenství. Na první pohled vypadá jako vzpoura proti konzumu, ale právě naopak. Samo to klimatické šílenství je vrcholem konzumu a jeho koncovým stádiem.

Když se zdrogovaný John Lennon proháněl ve svém luxusním Rolls-Royci a blábolivě obhajoval nejtvrdší komunismus Mao Ce Tunga, většina společnosti ho nebrala vážně. Až na hrstku znuděné privilegované mládeže, která v tom neviděla pražádný rozpor.

V dnešním západním světě, který navzdory finační krizi stále ještě zažívá nebývalý rozkvět, jako bychom k tém privilegované vrstvě patřili skoro všichni. A tak si začínáme vymýšlet hlouposti.

Je v tom cosi freudiánského a cosi bibického. Jako kdyby v nás dřímala neodolatelná touha po smrti, která jakoby jediná dokázala zhodnotit náš vyprázdněný život. Anebo biblicky: K čemu je člověku, že získá celý svět, když přitom ztratí svou duši?

Současné západní (a je nutné si uvědomit, opravdu JEN západní) ekologické šílenství, je prostě jen zoufalým pokusem městské bohaté společnosti získat zpět svou duši a najít smysl svých znuděných a uštvaných životů.

Vtipné je, že vůbec, ale vůbec nejde o ekologii. Mohlo by to být cokoli jiného. Podobné motivy, byť nezpůsobené hmotným nadbytkem, byly přítomny i v německém národě 30. let. Všichni ti podporovatelé muže se směšným knírkem, chtěli prostě jen získat zpět svou duši. Aby se nakonec uvrhli do ještě většího prokletí.

Je totiž příznačné, že ti ekolgističtí šílenci nechtějí měnit sami sebe, chtějí měnit jen své okolí. Co nejde koupit, toho se zmocníme třebas i svévolně, to znásilníme. Místo abychom sami přestali jezdit automobily a létat letadlem, začneme to zakazovat druhým. Nebo snad zmatená Greta a její příznivci cestují po světě pěšky?

Smutné je, když se k podobnému blouznění přidávají i církve (např. stále političtější a stále levicovější Českobratrská církev evangelická ZDE). Tím totiž popírají samy sebe. Některé věci se prostě nedají koupit, některé musíme dostat. Třeba dar víry. A kdo věří, že svět je v dobrých rukou, ten se nemusí budoucnosti bát. A pokud ji chce změnit k lepšímu, vždy musí začít u sebe.

A komu se nechce měnit sám sebe, ten ať raději poslouchá Johna Lennona a nemluví nám ostatním do života.

Autor: Jan Soldát

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 14 611,00 Kč
Vybráno 41.74%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 011 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
politicon.cz
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.