parlamenttelefon
23.8.2018
Kategorie: Politika

Poslanecké platy: Plus dvacet procent?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Poslanci „napříč politickým spektrem“ usilují o to, aby jim od ledna příštího roku vzrostly platy o dvacet procent. Vládní návrh s novelou tomu bránící leží u ledu a Piráti se jej snaží posunout ke schválení.

 

Považuji za nefér zmiňovat kohokoliv z poslanců, kteří si přejí, aby jim platy stouply o dvacet procent. V zásadě toho jednoho konkrétního z „tradiční“ strany dokonce považuji svým způsobem za obětního beránka, který na sebe vzal za ostatní nelehké „břímě“ novelu zákona znemožňující skokový růst platů kritizovat jako „špatně připravenou“.

Po kraválu ve sněmovně a před sněmovnou během hlasování o důvěře Babišově druhé vládě, kdy na sebe Andrej Babiš a Miroslav Kalousek prostřednictvím i bez prostřednictví předsedajícího pokřikovali, považuji „útlocit“ některých pánů poslanců (opět napříč politickým spektrem) proti výrazivu piráta Mikuláše Ferjenčíka za pokrytecký.

V zásadě se tak opakuje stále stejný scénář. Tím hlavním je však obludný střet zájmů, když si páni a dámy poslanci a poslankyně sami sobě zvyšují platy. Co jsme se jen naposlouchali toho, že se platy poslanců budou vypočítávat z průměrné mzdy, tj. jako jistý násobek této mzdy. Tento poměr by se zafixoval a pak by se již poslanci k této problematice nemuseli nikdy vracet. Pak si ale poslanci v čase krize “dobrovolně” zmrazili platy (aby šli “příkladem”)a mezitím tento průměr poskočil o 20%. Kromě toho si však poslanci přidělují peníze “navíc” za výbory a funkce. Proč! Jestliže se opozice trvale vymezuje vůči obrovskému střetu zájmů Babiše jako předsedy vlády a Babiše jako podnikatele, pak fakt toho, že se poslanci pravidelně vracejí po ustavení každé poslanecké sněmovny k otázce výše svých platů, je skutečně střet zájmů obludných rozměrů.

Je smutné, že ze všech poslaneckých klubů jsou to právě a jenom Piráti, kteří chtějí skokovému růstu poslaneckých platů zamezit. Ve stejném duchu se sice vyjadřuje i SPD, je to však mnohem vlažnější.

Shodou okolností se odbory prostřednictvím ČSSD ve vládě snaží protlačit na jednání tripartity růst minimální mzdy o 1500 Kč. Je to o něco více než o 10%. Řada ekonomů upozorňuje, že takové tempo zvyšování minimální mzdy nerespektuje růst produktivity práce. Ostatně, i plošné zvyšování platů ve státní správě o 10% tlačí na růst mezd v podnikatelské sféře také na hodnoty, které neodpovídají růstu produktivity práce. V této situaci si páni a dámy z poslanecké sněmovny chtějí přidat procent dvacet! A kdybychom snad i u nich měli posuzovat „produktivitu práce“, splakali bychom nad výdělkem. Vždyť některé zákonné normy vyžadují „opravy“ aniž ještě stačila uschnout tiskařská čerň ve sbírce zákonů!

Hanba.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 911,00 Kč
Vybráno 48.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 57 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.