parlamenttelefon
23.8.2018
Kategorie: Politika

Poslanecké platy: Plus dvacet procent?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Poslanci „napříč politickým spektrem“ usilují o to, aby jim od ledna příštího roku vzrostly platy o dvacet procent. Vládní návrh s novelou tomu bránící leží u ledu a Piráti se jej snaží posunout ke schválení.

 

Považuji za nefér zmiňovat kohokoliv z poslanců, kteří si přejí, aby jim platy stouply o dvacet procent. V zásadě toho jednoho konkrétního z „tradiční“ strany dokonce považuji svým způsobem za obětního beránka, který na sebe vzal za ostatní nelehké „břímě“ novelu zákona znemožňující skokový růst platů kritizovat jako „špatně připravenou“.

Po kraválu ve sněmovně a před sněmovnou během hlasování o důvěře Babišově druhé vládě, kdy na sebe Andrej Babiš a Miroslav Kalousek prostřednictvím i bez prostřednictví předsedajícího pokřikovali, považuji „útlocit“ některých pánů poslanců (opět napříč politickým spektrem) proti výrazivu piráta Mikuláše Ferjenčíka za pokrytecký.

V zásadě se tak opakuje stále stejný scénář. Tím hlavním je však obludný střet zájmů, když si páni a dámy poslanci a poslankyně sami sobě zvyšují platy. Co jsme se jen naposlouchali toho, že se platy poslanců budou vypočítávat z průměrné mzdy, tj. jako jistý násobek této mzdy. Tento poměr by se zafixoval a pak by se již poslanci k této problematice nemuseli nikdy vracet. Pak si ale poslanci v čase krize “dobrovolně” zmrazili platy (aby šli “příkladem”)a mezitím tento průměr poskočil o 20%. Kromě toho si však poslanci přidělují peníze “navíc” za výbory a funkce. Proč! Jestliže se opozice trvale vymezuje vůči obrovskému střetu zájmů Babiše jako předsedy vlády a Babiše jako podnikatele, pak fakt toho, že se poslanci pravidelně vracejí po ustavení každé poslanecké sněmovny k otázce výše svých platů, je skutečně střet zájmů obludných rozměrů.

Je smutné, že ze všech poslaneckých klubů jsou to právě a jenom Piráti, kteří chtějí skokovému růstu poslaneckých platů zamezit. Ve stejném duchu se sice vyjadřuje i SPD, je to však mnohem vlažnější.

Shodou okolností se odbory prostřednictvím ČSSD ve vládě snaží protlačit na jednání tripartity růst minimální mzdy o 1500 Kč. Je to o něco více než o 10%. Řada ekonomů upozorňuje, že takové tempo zvyšování minimální mzdy nerespektuje růst produktivity práce. Ostatně, i plošné zvyšování platů ve státní správě o 10% tlačí na růst mezd v podnikatelské sféře také na hodnoty, které neodpovídají růstu produktivity práce. V této situaci si páni a dámy z poslanecké sněmovny chtějí přidat procent dvacet! A kdybychom snad i u nich měli posuzovat „produktivitu práce“, splakali bychom nad výdělkem. Vždyť některé zákonné normy vyžadují „opravy“ aniž ještě stačila uschnout tiskařská čerň ve sbírce zákonů!

Hanba.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 9 622,00 Kč
Vybráno 27.49%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 20 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.