pistole118
26.10.2020
Kategorie: Společnost

Poslanci schválili velkou většinou zbraňovou novelu. Zaručuje právo držet zbraň. Střelcům pomůže

Sdílejte článek:

SM

Poslanecká sněmovna právě s doporučením Výboru pro bezpečnost i předkladatele, tedy Ministerstva vnitra, schválila novelu zákona o zbraních. Jde o krok, kterým Česká republika implementuje ty prvky novelizované evropské směrnice o zbraních, které dosud v české zbraňové legislativě neexistovaly. Podle vyjádření předkladatele novela zákona zároveň zmírňuje negativní dopady směrnice na střeleckou komunitu. Sněmovna schválila většinu pozměňovacích návrhů, včetně těch, které s podporou expertů z řad střelecké komunity navrhl poslanec Pavel Růžička, a o nichž jsme již informovali dříve.

Lhůta pro implementaci evropské směrnice 2017/853 ze dne 17. května uplynula již v září 2018, a Česká republika byla, podobně jako další státy, vystavena riziku sankcí ze strany Evropské komise. Již na přelomu let 2017 a 2018 vznikl návrh novely stávajícího zákona o zbraních č. 119/2002 Sb., tzv. mininovela, který byl předložen Sněmovně v únoru 2018. Současně byly zahájeny práce na mnohem komplexnější změně zbraňové legislativy, která formou zcela nového zákona o zbraních a dalších souvisejících dnes platný zákon nahradí – tzv. velká novela, a mininovela byla odložena.

Protože ovšem České republice hrozila pokuta, která mohla dosáhnout jednorázově částky až 35 milionů korun, kterou ovšem dramaticky zvyšuje penále (až na cca 307 milionů v případě, že by náprava trvala rok), bylo v mezičase přistoupeno k druhému a dnes třetímu čtení mininovely. V nepřítomnosti nemocného Jana Hamáčka (ČSSD) zastoupil předkladatele ministr obrany Lubomír Metnar (ANO), který v roce 2018 novelu přinesl do Sněmovny ještě v roli ministra vnitra.

Ve třetím čtení Sněmovna nejprve hlasovala o pozměňovacích návrzích, které představila poslankyně Jana Černochová (ODS) jménem garančního výboru pro bezpečnost. Šlo o změny vynucené pozdějšími prováděcími směrnicemi Evropské unie, s nimiž bylo třeba text novely uvést do souladu. Především ve věci značení zbraní, technické specifikace poplašných a signálních zbraní, jejich evidence a hlášení převodů, apod. Návrhy poslance Radka Kotena (SPD) umožnit Policii nevydat zbrojní průkaz občanům ze zemí NATO, kteří současně nejsou členy EU, i kdyby splnili všechny zákonem žádané náležitosti, a možnost nevydat zbrojní průkaz všem cizincům, nebyly přijaty.

Tři důležité pozměňovací návrhy, které Výboru pro bezpečnost předložil poslanec Pavel Růžička, naopak schválené velkou většinou byly. Tedy hodnotové ukotvení v současnosti čistě technického zákona (“Právo nabývat, držet a nosit zbraň je zaručeno za podmínek stanovených tímto zákonem”), možnost vlády dojednat reciproční uznávání povolení k nošení zbraně, čímž se posílí svoboda pohybu osob v rámci EU. A také uložení povinnosti orgánům veřejné moci, aby v případě vynucování zákazu vstupu se zbraní umožnily její zákonné, bezpečné uložení.

Poslankyně Jana Černochová, která osobně hlasovala proti přijetí celého zákona, na závěr poděkovala sněmovním pracovním skupinám za dobře odvedenou práci, a uvedla, že přijatá legislativa současně pomůže střelecké komunitě a zároveň bude reflektovat normy EU. Svými připomínkami se na zpracování textu podíleli také zástupci střelecké komunity nejen z řad sdružení LEX. Odborníci na zbraňovou legislativu také podpořili pozměňovací návrhy poslance Růžičky. Celá střelecká komunita bude dále sledovat především vývoj tzv. velké novely, která v budoucnu dnes novelizovaný zákon nahradí.

  • securitymagazin.cz
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 503 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)