JAKES
21.7.2019
Kategorie: Historie

Poselství z Červeného Hrádku

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarMezi blekotáním a nesmysly obsahoval Jakešův projev řadu přesných postřehů o tehdejší situaci. Škoda, že všichni vzpomínají jen na jeho otřesnou formu.

 

Třicáté výročí slavného projevu Milouše Jakeše z Červeného Hrádku s sebou nese příležitost si slavnostně zavzpomínat: jak ubohý se ten dříve krutý režim nakonec ukázal! Jakým stínem své původně strašlivé moci se stal! A jaká zoufalá postava stála v jeho čele! Jenže…!

Pocit samolibosti, který takové vzpomínky vzbuzují, je sice příjemný, ale skoro určitě zavádějící a možná i škodlivý. Některé kusy improvizovaného projevu Milouše Jakeše jsou bezesporu pitomé, ale pro řadu dalších platí, že forma zabila vnímání obsahu. Odmyslíme-li si totiž ono blekotání a neuspořádanost, hodně postřehů trefilo do černého. Jako diagnóza stavu pozdně normalizační ČSSR je ve skutečnosti Jakešův projev docela přesný.

Komunistický blok roku 1989 bojoval hlavně sám se sebou. Extrémně neefektivní státní investice a výdaje. Nutnost doplňovat základní infrastrukturu státních a národních podniků režimu nepřátelskými soukromníky – malopodnikateli. Zadlužování vůči západním státům, které půjčky ve tvrdé měně podmiňovaly politikou „cukru a biče“ zejména v oblasti lidských práv. Ideologicky podložené rovnostářství, které podlamovalo důvěru lidí ve spravedlnost systému. Nemožnost otevřeně kritizovat „bratrské socialistické státy“. Nepřirozená stabilita kádrů, při které na téže židli seděli desítky let ti samí lidé, nebo si jen vyměňovali židle mezi sebou, bez ohledu na kvalitu. Citlivá národnostní otázka, kdy určitý počet vedoucích osob museli být Slováci za každou cenu. Neefektivita průmyslu řízeného stranou shora.

A víte co? O všech těchto věcech se mezi tím blekotáním o bojlerech a o Zagorce v tom legendárním projevu mluví. A skutečně to byly ty názory, které nakonec režim udolaly daleko spolehlivěji než slavná replika o kůlu v plotě. Protože neosobní ekonomické a politické síly se žádnými slovy zastavit nedají a pendreky policejních jednotek vůči nim také fungují jen v omezené míře.

Od tehdejší doby se lišíme minimálně ve dvou věcech: existuje silný soukromý sektor a svoboda projevu je daleko větší než tehdy. Jsou sice aktivisté, kteří ze všech sil bojují za to, aby ji maximálně omezili, ale ještě neuspěli tak drtivě, jako tehdejší komunistický režim. I když utopismus, který za jejich představami stojí, je dost podobný tomu, který kdysi usiloval o beztřídní společnost.

Ale ve státním sektoru se spousta Jakešem jmenovaných problémů nevyřešila, jenom trochu změnily tvář. Na národní úrovni i nad ní. Extrémně neefektivní investice a výdaje: je skutečně lepší financovat ze státního rozpočtu Genderovou expertní komoru než VUML? Proč počet úředníků neustále roste? Zadlužování: problém skoro celé Evropy. Nutnost chodit s prosíkem za režimy, které mají jiné hodnoty, zato hodně peněz: splněno, nebo proč se jinak tolik politiků klaní v pase před Saúdskou Arábií, Katarem či Čínou, když ne kvůli penězům? Wahhábisty tolerujeme v evropských mešitách ze stejného důvodu, jako kdysi soudruzi museli pustit z vězení Václava Havla. Ne z upřímného přesvědčení, ale proto, že je zaštiťují bohaté státy – v případě wahhábismu tedy ropné monarchie, na jejichž ekonomické přízni nám záleží. A proč nám na nich záleží? Protože naše vlastní hospodářství jsou dýchavičná a dvě procenta ročně se považují za solidní růst.

A dále: nemožnost otevřeně kritizovat „bratrské státy“? Zkuste být kritický vůči Macronovi nebo Merkelové – snadno dostanete nálepku zrádného a nenávistného trolla na Putinově výplatní pásce. Nepřirozená stabilita kádrů? Jak dlouho už potkáváme v novinách Guye Verhofstadta nebo Franse Timmermanse? Citlivá národnostní otázka? Touhle chorobou trpí EU taky; oficiálně nadnárodní klub je ve skutečnosti supercitlivý na to, kolik je nahoře Francouzů či Němců a státní příslušnost hraje v obsazování různých křesel dost zásadní roli.

Milouš Jakeš byl nevzdělaný a na verbální projev měl přímo antitalent, ale dokázal tyhle problémy v ČSSR aspoň pojmenovat, i když za zavřenými dveřmi. V podstatě bych byl rád, kdyby něco podobného uniklo ze Strakovy akademie nebo ze Štrasburku. Bylo by to aspoň potvrzení, že někdo nahoře vnímá realitu tak, jak je.

 

Autor: Marian Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jan Janát 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 955,00 Kč
Vybráno 34.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 769 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
121 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.