juncker-jean-claude-120217
22.5.2018
Kategorie: Politika

Posedlost Junckerovské politiky

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

Evropská unie (EU) prý ochrání evropské firmy obchodující s Íránem před americkými sankcemi. Za tímto účelem vydá nové nařízení s platností od 6. srpna letošního roku. V nařízení se pak bude přikazovat (sic!) evropským firmám, aby se americkými sankcemi neřídily a při jejich vymáhání nespolupracovali s americkými úřady. Krok Komise prý posvětili i šéfové států a vlád na summitu v Sofii minulý týden.

Test síly

Je zcela nepochybné, že sankce plánované USA proti Íránu postihnou negativně (nebo by mohly postihnout) řadu evropských zemí. Cílem amerických sankcí je totiž omezit firmy z jakékoliv země, aby obchodovaly s Íránem. První, co taková země či podnik nebude moci využít jsou americké banky. Ale tím to nekončí. Dotčený, s Íránem podnikající subjekt, nebude v podstatě moci působit na území USA. Nařízení EU proto předem akceptuje, že ty země či podniky (firmy), kterým by ztráta amerického trhu způsobila podstatně vyšší škody, nemusejí nařízení EU o ignoraci amerických sankcí vůči Íránu respektovat. Otázkou ale potom je, proč vůbec takové nařízení je vydáváno a proč šéfové států jej údajně pokládají za potřebné. Alibi pro vyčíslování škod? Alibi pro vyšší čerpání tak oblíbených dotací za údajnou ztrátu? Alibi pro zvyšování členských příspěvků zemí pro EU? Asi. Juncker hrozil americkému prezidentu Trumpovi už při jeho nástupu zdviženou pěstičkou výrokem :”Musíme nového prezidenta naučit, co je Evropa a jak funguje”. Jenomže silácká prohlášení Junckera mají nádech zastydlé puberty a vedou pouze k oslabování atlantické spolupráce.

Čísla ukazují

V roce 2016 obchod s Íránem představoval pro EU import ve výši 5,5 Mld. Eur, a export 8,3 Mld. eur. Hlavními exportními komoditami z Íránu byly kondenzáty zemního plynu (16,66 %), zkapalněné zemní plyny (6,55 %), lehké oleje vyjma benzín (5,67 %), zkapalněný propan (2,78 %) a zkapalněný ropný plyn (2,74 %), a hlavními zeměmi, kam směřuje Íránský vývoz byly v tomto pořadí ČLR , UAE, Írák a Turecko. Však také Turecko zdůrazňuje, že Írán je „přátelská a bratrská” země. „Čím silnější je Írán v tomto regionu, tím silnější se také stane Turecko, a čím je silnější Turecko, tím silnější se stane také Írán,” řekl turecký ministr Zeybekci. A dodal: „Ankara a Teherán budou pokračovat v ekonomických vztazích nehledě na to, že USA opouštějí jadernou dohodu uzavřenou v roce 2015 s Íránem.“

Sluší se přiznat, že i některé unijní země měly z následné obnovy vztahů s Íránem po zrušení sankcí nemalý prospěch – zveřejněné obchody narůstaly s Rakouskem, stejně tak se Španělskem, Nizozemskem či Itálií. EU do Íránu vyváží jaderné reaktory, boilery, strojírenské produkty, nástroje, farmaceutické a chemické výrobky, auta, letadla, plasty a zařízení pro vesmírné projekty.

Česká republika ale naprosto tzv. ostrouhala. Velkolepé plány z roku 2016 zůstaly jen na papíře. „Před dvěma lety otevřel Czech Trade zahraniční kancelář v Teheránu. V Íránu jsme viděli obrovské příležitosti. Naděje ale zůstaly nenaplněny. Obrovským problémem je především financování. Zdejší banky mají neúměrně vysoké úrokové sazby (přes dvacet procent) a setkáváme se i s neochotou evropských bank financovat (český) obchod a investice do Íránu,“ prozradil Radomil Doležal z Czech trade. Neochota evropských bank? Jak se ukazuje, pro jiné země je v evropských bankách ochoty i peněz dost.

Odpověď z USA se čeká

Bylo by velmi naivní, že by Američané „vzpouru“ EU v případě Íránských sankcí vzali na lehkou váhu. Na jedné straně EU až arogantně požaduje od USA obranný deštník (Pozn. USA zajišťují 75% všech výdajů v NATO), na druhou stranu nebezpečí z jaderného programu Íránu tuto Junckerovu EU nezajímá a důležitější je „výhodný“ obchod. Leč při pohledu na celkovou politiku EU vůči USA je zřejmé, že o obchod nejde. Obětovat za kšefty s Íránem vztahy s USA je zjevně nesmyslné. Uvádí-li Eurostat, že celkový export EU už v roce 2016 dosáhl výše 3 445 miliard eur, pak v případě ne-exportu do Íránu by se sice jednalo o výpadek, avšak nikoliv fatální. A to za konflikt s USA nepochybně nestojí. Navíc, když jsou USA (spolu s Čínou) pro EU druhým největším obchodním partnerem.

Juncker je nový Chruščov

Není to až tak dávno, kdy sovětský vůdce Chruščov, který se stejně jako Juncker domníval, že je nepostižitelný, přivedl v roce 1962 v čase tzv. Karibské krize svět na pokraj III. Světové války. To bylo i na jinak úslužné moskevské soudruhy až tak moc, že pana Chruščova poslali rychle do politického zapomnění. Nepochybně tomu napomohlo i to, že sovětský vůdce Nikita Chruščov dne 12. října 1960 během Valného shromáždění OSN začal na znamení svého nesouhlasu mlátit uprostřed plného sálu botou do stolu. Chruščov mlátil botou, Juncker vyhrožuje USA poučováním. Oba pánové představovali a ten druhý jmenovaný stále ještě představuje nejen pro Evropu, ale pro celý svět ohrožení. Zdá se, že šéfům vlád to v Sofii vůbec nevadilo. Otázkou dne by mohlo být : Proč ne? Asi proto, že vědí, že stejně si firmy půjdou svou cestou a že Junckerem ohlašované nové nařízení je mrtvou literou. Mnohem lepší by ale bylo, kdyby i Juncker se rychle stal onou pověstnou politickou mrtvolou.

(Pozn. Mrtvá litera – anglicky blue law- je právní norma či předpis, který se nedodržuje).

MLADEKR

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 66 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...