5.8.2015
Kategorie: Společnost

Portugalsko: Dekriminalizace drog. Nebylo by lepší je zlegalizovat i u nás?

Sdílejte článek:

MARK THORNTON 05|08|2015

V červenci oslavilo Portugalsko čtrnáct let dekriminalizace drog. Obrovský experiment je teď považován za velký úspěch, pokud zvážíme, že byl adoptován z důvodu čirého zoufalství, navzdory temným varováním ze strany proponentů globální války proti drogám.

Uprostřed 20. století Portugalsko zažilo padesát let vojenské diktatury a když byla obnovena demokracie v roce 1974, hodně vyhoštěných Portugalců se vrátilo zpět do rodné země z jeho bývalých kolonií. Samozřejmě, hodně z těchto lidí byli disidenti, outsideři a štvanci a hodně z nich užívalo nelegální drogy.

Následujících pětadvacet let Portugalsko zažilo obrovský nárůst užívání drog, závislostí, předávkování a nakonec i výrazné rozšíření HIV/AIDS a podobných nemocí majících původ ve špinavých injekčních stříkačkách. Podle Dr. Joao Goulãa, dlouhodobého bojovníka proti drogám v Portugalsku, byla na vrcholu drogové epidemie úroveň závislosti a HIV/AIDS infekce výrazně vyšší než ve zbytku Evropy.

Goulão byl členem jedenáctičlenné protidrogové komise, která navrhla zákon 30/2000, který dekriminalizoval všechny drogy od prvního července 2001.

Tenhle velký experiment byl důsledkem dvou faktorů. Za prvé, Portugalsko je relativně chudá Evropská země a nebyla schopná bojovat proti drogám na všech frontách. Druhým faktorem je, že komise byla relativně apolitická a jednoduše adoptovala politiku zdravého rozumu, podle které používání drog není kriminální čin, který by měla policie řešit. Užívání a závislost na drogách jsou lékařské a psychologické problémy a lépe se řeší individuálně, za pomocí profesionálů a sociálními tlaky.

Krok pryč od války proti drogám

Dekriminalizace představuje pouze malý krok směrem pryč od války proti drogám a drogoví pašeráci i dealeři jsou stále stíháni a trestáni. Občanům je dovoleno vlastnit pouze velice málo nelegálních drog bez toho, aby byli trestáni jako dealeři. Podle současných zákonů, můžete být stále zadržen a žalován, ale nečelíte hrozbě vězení, pokud jste se trestného činu nedopustil mnohokrát.

mari

I když rozhodně ne ideální dekriminalizace přináší značné výhody před prohibicí.

  • Poprvé: zákon dodržující občané, nebudou kriminalizováni za vlastnění nelegálních drog.
  • Podruhé: u drogově závislých je větší pravděpodobnost, že budou hledat profesionální pomoc, pokud vláda považuje závislost jako zdravotní spíše než kriminální problém.
  • Potřetí: policie bude mít víc zdrojů na řešení reálných zločinů a možná zůstane i víc zdrojů na léčení závislosti.
  • Počtvrté: drogově závislí se odkloní od nebezpečných syntetických substitutů drog a budou spíš preferovat ilegální, ale přirozené drogy, jako marihuana a kokain.
  • Popáté: pokud jsou jehly legální taky, potom je možné zaznamenat míň případů nemocí jako HIV/AIDS a hepatitida.
  • Pošesté: ghetta narkomanů se zmenší jak velikostně tak z hlediska viditelnosti. Celkově dekriminalizace by měla vést k menšímu počtu lidí, kteří umírají a jsou posíláni do věznic a k většímu počtu lidí, kteří žijí normální život.

Příliš mnoho faktorů dopadá na trh nelegálních drog, než abychom mohli definitivně říct, že spotřeba drog se zvýší nebo sníží po jejich dekriminalizaci. Navíc statistiky spotřeby drog jsou nutně nekompletní a nepřesné. To je pravda o statistikách před a po dekriminalizaci. Existující statistiky jsou založené na věcech, jako jsou průzkumy, odhady a skutečná data jsou zahalena v nic neprozrazujícím světě černého trhu. Pokud odložíme spotřebu bokem, reálná otázka je, jestli prohibice nadělá víc škody než dekriminalizace a odpověď je ano.

Když jsem byl dotazován reportérem, abych vývoj odhadl, řekl jsem, že celková spotřeba drog se příliš nezmění. Může narůst v krátkodobém hledisku a v dlouhodobém hledisku poklesne, pokud by drogy nebyly legalizovány k lékařským nebo rekreačním účelům. Každopádně jsem zdůrazňoval, že existují nepopiratelné benefity (zmíněné na začátku) a neexistuje důvod, proč by měla spotřeba explodovat z důvodu dekriminalizace.

Mnozí stále odmítají vidět úspěch

Je těžké vinit Portugalce za jejich obavy v té době. Dekriminalizace byla považována za nebezpečný experiment a nebyla v souladu s pravidly globální války proti drogám od Spojených národů. Avšak mainstreamový experti na drogovou politiku zůstali skeptičtí vůči Portugalskému experimentu i po letité zkušenosti.

Mark Kleiman, ředitel analýzy programu drogové politiky, tvrdí, že Portugalsko představovalo nerealistický model. Peter Reuter, další významný expert na drogovou politiku, tvrdil, že navzdory dosáhnutí svého vlastního cíle (snížená spotřeba) to může být zdůvodněno tím, že Portugalsko je malá země a zneužívání drog má cyklický charakter.

Paradoxně, Dr. Goulão, který pomohl vytvářet a dohlížet na nové zákony, vypadá neinformován a v rozpacích co se týče pozitivních výsledků dokonce do dneška. Nedávno dokonce prohlásil: “Je velice těžké identifikovat kauzální souvislost mezi dekriminalizací a pozitivními tendencemi, které jsme viděli.”

Jeden obrázek, který shrnuje úspěšný příběh Portugalska je jeho druhá nejnižší úmrtnost z užívání ilegálních drog z celé Evropy, po tom co země zažila, jednu z nejhorších mír úmrtnosti během prohibice.

Je taky zajímavé si poznamenat, že Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) sídlí v Lisabonu. Jeden analytik, který pracuje v EMCDDA, Frank Zobel, nazval politiku Portugalska “největší inovací v oblasti”, a že “tato politika funguje. Spotřeba drog se nijak významně nezvýšila. Žádný masový chaos. Pro mě je to velice dobrý výsledek.”

Jedná se o šťastné výročí pro Portugalsko, ale strašidelné pro všechny bojovníky proti drogám na celém světě, protože na tomto boji závisí jejich příjmy a moc.

ZDROJ: Z anglického originálu přeložil Mike, text vyšel na webu mises.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 18 855,00 Kč
Vybráno 53.87%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 85 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.