zemanhrad
29.8.2018
Kategorie: Politika

Populisté – nejfrekventovanější slovo současné politiky

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Tomáš Zdechovský napsal zajímavou úvahu o příčinách volebních úspěchů populistů. Jako příklad si zvolil Švédsko. Nicméně, dle mého soudu je možná ještě lepší podívat se na problém populismu tak, jak ho známe u nás, v České republice. Závěry, ke kterým Zdechovský dochází, mají jistě obecnější platnost než jen hranice Švédska.

Především se musíme zamyslet nad pojmem „populismus“. Slyšíme o něm dnes a denně v televizi, čteme v médiích. Současná praxe, zejména veřejnoprávního média jakým je ČT, se k termínu „populismus“ uchyluje jako k jakési politické „úchylce“, která využívá (nečestné?) způsoby politické argumentace. Obvykle se podle této definice jedná o zjednodušování světa, jeho „černobílé“ vidění a záměrné deformování skutečnosti. Populisté obvyklé hrají na národní (horší verzí je nacionální, což je to samé, ale „lépe“ to zní) notu. Mají sklony k „fašizujícím myšlenkám“. Dalším „zlatým“ argumentem kritiků populismu je idea, že populisté říkají to, co si „žádá dav“, tj. podbízejí se „pudům“ apod.

Jestliže se touto optikou podíváme na politický vývoj v Česku po roce 1989, možná pro někoho překvapivě dojdeme k závěru, že se „populismu“ v Česku nesmírně daří, a to již od samého počátku pádu komunismu. Populismus lze totiž chápat také jako propagaci věcí ve společnosti populárních. Jestliže první svobodné volby ukázaly skutečnou sílu komunistické strany (nečekaných 13%!), pak dalším volbám v roce 1992 už dominovala přeměna socialistické ekonomiky na tržní (kapitalistickou), pro niž hlasovala třetina českých voličů, a národnostní štěpení Československa před jeho klidným rozdělením k 1. 1. 1993, které dominovalo na Slovensku. Na tehdejšího slovenského vůdce Vladimíra Mečiara lze termín „populista“ aplikovat s klidem. Svezl se na vlně populární politiky „nenechat se Čechy okrádat“. Václav Klaus na české straně tak souhlasil s logicky jedinou možnou variantou – rozdělením Československa na dva samostatné státy.

Nicméně, populismu jsme stejně neunikli. Politiku transformace české ekonomiky na tržní dle Klause tvrdě napadal Miloš Zeman, který se postavil do čela sociální demokracie. Dostatečně známý je jeho výrok o „spálené zemi“. Nástup Zemana k moci po volbách roku 1998 byl „okořeněn“ tak zvanou „opoziční smlouvou“, nicméně Zemanův styl politiky to nijak zásadně nezměnilo.

Jiří Paroubek, formálně kritik Miloše Zemana, pak byl ale pokračovatelem jeho populistické politiky. Konflikt mezi Paroubkovou ČSSD a ODS vedenou Mirkem Topolánkem pak vyvrcholil tak zvaným volebním patem. Doslova „za rohem“ však už byl pád Nečasovy vlády díky policejnímu zásahu na Úřadu vlády v roce 2013. Po něm jsme byli svědky raketového nástupu hnutí ANO Andreje Babiše, jehož program lze shrnout rovněž pod slůvko „populismus“. Tradiční strany podle Babiše Česko poškodily a nabídl řešení: Je zapotřebí řídit stát jako firmu.

Pokud se něco změnilo ve vztahu k populistické politice (reprezentované především různými volebními úplatky jako bylo například zrušení poplatků ve zdravotnictví) , pak nejvýraznější pohyb lze pozorovat od počátku velké migrační vlny z roku 2015.

Od té doby se „tradiční strany“, pokud zůstanu u zažité terminologie, snažily tuto vlnu nějak „přežít“. Zejména německá kancléřka Angela Merkelová byla vystavena zásadnímu problému, zda pohyb statisíců migrantů v létě 2015 po tak zvané Balkánské trase, zatrhnout, nebo otevřít náruč Německa. Víme, co udělala.

Od té doby se nálepka „populisty“ používá z pohledu doposud vládnoucího establishmentu ve spojení „protimigrační populisté“, nebo jako v případě nové italské vlády jde o populisty z Hnutí 5 hvězd a protimigrační Ligu severu. Tradiční establishment si totiž ještě nestačil uvědomit (a v tom nevidím naivitu ani politickou korektnost, nýbrž hluboký příkop mezi přáním a realitou), že proti ilegální migraci se ve své valné většině postaví všichni voliči včetně „tradičních stran“. Jestliže se tyto strany vyhýbají nebo budou stále vyhýbat kousnout do kyselého jablka migrace, budou od nich prchat jejich voliči. V Německu se to již děje, když sociální demokracie klesla v preferencích na úroveň nové strany Alternativa pro Německo.

U nás to jak hnutí ANO tak ČSSD již pochopily a jsou „tvrdě“ proti migraci. U ČSSD je to i důsledek debaklu ve volbách. V Německu však sociální demokracie dále pokračuje v návrzích, které bagatelizují problém ilegální migrace a dokonce již samotná kancléřka jejich návrhy odmítá.

Český premiér odjel do Itálie a na Maltu s návrhem na to, aby do Evropy již žádní další ilegální migranti nepřiplouvali. Jsem zvědav, jak na to budou „populisté“ v Římě reagovat. Bylo by totiž především nutné zcela zastavit „lovení“ ilegálních migrantů na moři různými plavidly, která se zaštiťují lidskými právy. Nic zázračného ale v této věci Babiš z Itálie nepřiveze

Pokud bude současný evropský politický establishment ztotožňovat populismus s politikou odmítání migrace, bude tahat za kratší konec provazu. Již v příštím roce se ukáže při volbách do Evropského parlamentu, že taková politika není naivní ani korektní, ale hloupá a destruktivní. Voliči rozdají karty znovu a pro tradiční establishment to nebude nic příjemného.

Navíc by bylo velmi dobré, kdyby si kritici populistů uvědomili, že i celoživotní populista a oportunista, jakým je u nás například prezident Miloš Zeman, může mít v názorech na ilegální migraci pravdu. Tento typ společenského vývoje může skutečně vážně poškodit zájmy EU. Odpor k bruselské byrokracii může pohřbít i základní prvky důvěry mezi evropskými státy. A i proto je velmi potřebné ilegální migraci zastavit.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 900,00 Kč
Vybráno 42.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 156 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...