BIDEN3
25.10.2021
Kategorie: Politika

Popularita Bidena na dalším dnu

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonHodnocení politiky amerického prezidenta Joea Bidena dosáhlo dalšího dna. S jeho politikou více jak polovina oslovených Američanů nesouhlasí a většina nezávislých voličů se vrátila k Donaldu Trumpovi.

Popularita či souhlas s politikou amerických prezidentů se sleduje dlouhodobě a existují data, která se vztahují ke všem americkým prezidentům od konce II. světové války. Jsou uváděna na webu FiveThirtyEight. Obrázek níže ukazuje vývoj popularity Joea Bidena od jeho nástupu do funkce 20.ledna 2021 do současnosti (22.10.2021). Je to tři čtvrtě roku od nástupu do úřadu a Bidenova popularita významně poklesla.

Data jsou výsledkem kontinuálního zpracování publikovaných dat Bidenovy popularity ze všech průzkumů. Jsou tak zřejmě nejlepším odhadem podpory Bidenovy politiky, protože průměrují případné extrémní odchylky agentur, které pracují na politickou objednávku. Z grafu je zřejmé, že se Bidenova popularita propadla z podpory asi 55 % Američanů na začátku funkčního období na současnou podporu něco přes 43 %. Naopak počet kritických hlasů k Bidenově politice se zvýšil z 35 % na současných téměř 51 %. Nejrychleji rostl nesouhlas s Bidenovou politikou po 11. srpnu 2021, kdy se do hodnocení Bidenovy politiky promítlo zpackané stahování armády USA z Afghánistánu.

Existují ale i průzkumy, které posuzují popularitu Bidena a předcházejícího prezidenta Donalda Trumpa. Ten si během svého funkčního období udržoval kladné hodnocení právě kolem 44 % Američanů vyjma počátku a konce své funkce. Bylo to ale za zcela jiné situace, kdy média systematicky proti Trumpovi štvala, zatímco v současné době Bidena média stále převážně velebí a oslavují jako „návrat ke slušnosti“.

Pod titulkem Poll shows Biden and Trump tied for 2024 presidential race uvádí web The Independent výsledek průzkumu popularity bývalého a současného prezidenta v případném volebním souboji v dalších prezidentských volbách roku 2024. Biden ani Trump totiž svou kandidaturu v roce 2024 nevyloučili. Podle A Grinnell College poll, který průzkum popularity provedl pro celé USA, je podpora Trumpa i Bidena stejná na úrovni 40 %, dalších 14 % odpovědí bylo pro „někoho třetího“. Mezi voliči Demokratické strany i Republikánské strany je podpora Bidena či Trumpa vysoká nad 80 %, co se voličů, kteří se hlásí k „nezávislým“ týče, výrazně se u nich zvýšila podpora bývalému prezidentovi Trumpovi oproti stávajícímu prezidentovi. Jak uvádí The Independent, výsledek průzkumu by měl Demokratické straně připomenout, že tak zvané „volby v poločasu“, tj. za rok na podzimu roku 2022, by mohla Demokratická strana prohrát jak ve Sněmovně reprezentantů, tak v Senátu Kongresu. Biden by pak nemohl proti Kongresu prosadit nic důležitého ze svého programu, a proto se Demokratická strana snaží využít většiny v Kongresu k tomu, aby prosadila masivní investice spojené s dalším zadlužením federální vlády, dokud na to má hlasy.

Vzhledem k tomu, jak si Biden počíná ve svém úřadu, se spekuluje stále více o jeho schopnosti vykonávat úřad amerického prezidenta plnohodnotně (něco na způsob Miloše Zemana, ale u světové mocnosti s obrovským vlivem na světovou politiku). Připomenul bych i to, že dokonce po nástupu Bidena do funkce se zrodila iniciativa části kongresmanů za Demokratickou stranu, která vyzývala, aby tak zvaný „atomový kufřík“ spravovala viceprezidentka Kamala Harrisová a ne Biden. I mezi demokraty tak panují obavy z toho, zda je Biden vhodným držitelem klíčků od atomových zbraní.

Demokraté se proto snaží těžit z událostí 6.ledna letošního roku, kdy dav obsadil americký Kapitol. Někdejší blízký poradce Trumpa Steve Bannon byl obviněn z pohrdání Kongresem, protože odmítl vypovídat o pozadí událostí 6.ledna. Cílem stíhání Bannona je ale bývalý prezident Trump, protože právě od svědectví Bannona se očekává přiznání, že Trumpovým cílem politiky bylo právě obsazení Kapitolu. Zda případ Bannon podpoří Bidenovu popularitu, ale není zdaleka jisté. Biden byl totiž nucen opět aktivovat Trumpovu antimigrační politiku vzhledem k rekordnímu počtu migrantů na hranicích USA s Mexikem a pokračuje v ochraně amerického trhu před laciným importem z Číny. A z této situace naopak těží Republikánská strana, která poukazuje na to, že jedině tato politika může USA zachránit pracovní místa. Tvorba nových pracovních míst v USA je totiž na minimu a republikáni viní za tuto situaci právě Bidenovu administrativu. V každém případě zavládlo v USA velké rozčarování z toho, jak si Biden v prezidentské funkci počíná a to se promítlo právě do jeho popularity.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 880 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)