closed
28.6.2016
Kategorie: Ekonomika

Poprava firmy

Sdílejte článek:

COM 28|06|2016

V minulém týdnu se v médiích objevila zpráva, že jeden s největších českých e-shopů s miliardovým obratem náhle pozastavil svou činnost. K pozastavení činnosti se firma prý rozhodla poté, co jí finanční správa zablokovala majetek a provozní prostředky.

Vyjádření Petra Václava st., zakladatela levneELEKTRO: 

“Poslední 2-3 roky je to o úřední šikaně. Šikaně podnikatelského stavu. V očích úředníka všichni podnikatelé jen kradou. DPH: podle zákonů EU odpovídáme za to, že naši odběratelé, což je několik tisíc firem, odevzdají DPH. Toto není podnikání, to je ZVĚRSTVO, abych ručil za činy někoho jiného, další osoby. Tohle není jen v našem oboru, ale týká se i všech ostatních oborů. Toto stíná hlavy všem poctivým podnikatelům. Prodám někomu pračku, a je to firma, on neodevzdá DPH. A já jsem nucen toto DPH zaplatit. Úřady po neplatičích nejdou, takovéto firmy nekomunikují, nebaví se, nemají účetníctví, vymlouvají se, že ztratili – a tak se stát sveze po těch poctivých, k nim si dojde. Dnes se nedávají výchovné pokuty, dnes se dávají likvidační pokuty. Nikdo z těch úředníků neví, co to je vydělat si 10 tisíc korun. Ať se jeden měsíc živí sami a zklusí si vydělat na sebe.”

Je to další naprosto neskutečný příklad popravy firmy, která zaměstnávala 120 lidí, procházela kontrolami finančního úřadu bez problémů, platila daně, měla v plánu další investice a chtěla zaměstnat dalších 50 lidí.

Ačkoliv firma důsledně prověřovala své obchodní partnery v registru plátců DPH, který spravuje Finanční správa, došlo podle jejího majitele přeci jen po dlouholeté bezproblémové spolupráci s jedním z nich k problémům. V takovém případě lze jen těžko předvídat, že se léty prověřená spolupráce takto radikálně změní. Pro Finanční správu pak nebylo nic jednoduššího, než zlikvidovat firmu, kde je co vzít a zničit život desítkám zaměstnanců, kteří nic špatného neudělali, nic neukradli. Majitel firmy si teď nedovede představit, co bude s jeho zaměstnanci, kteří mají např. hypotéky.
 
Opět se tak potvrzuje pravidlo, že slušný člověk je pro úředníka mnohem jednodušší kořistí než lump, protože slušný člověk se neumí efektivně bránit, kdežto subjekt plánující podvody už předem ví, jak úspěšně úředníkovi vzdorovat. V rozhovoru pro iDnes.cz majitel firmy pan Petr Václav ještě dodává: “Vzhledem k tomu, co se děje, kdy musíte být odpovědný za podnikání jiných firem, už v tomhle prostředí nechci podnikat. To se nedá. Já můžu ručit za svou rodinu, za sebe, za svou firmu, ale ne za jiné. My jsme tu 25 let makali, dělali jsme vše legálně, platili daně. A během několika hodin z vás udělají zločince. Nechci v tomhle marastu podnikat.”Finanční správa tvrdí, že zablokováním bankovních účtů firmu rozhodně nepopravila. Pro společnost, která musí platit svým dodavatelům a plnit objednávky zákazníků, je to však jistá smrt. Firma se prý může bránit. Citace z vyjádření FS:

Dnešní oznámení provozovatele nejmenovaného internetového obchodu (Finanční správa mu na rozdíl od některých médií odmítá dělat reklamu) o tom, že pozastavuje svoji činnost z důvodu „nepředvídaných a závažných provozních okolností“, jimiž je, jak dále uvádí, údajný postup Finanční správy, respektive důsledky fungování mechanismu přenesení daňové povinnosti, tzv. reverse charge, navazuje na sérii nepodložených a absurdních tvrzení, která mají za cíl zdiskreditovat a zpochybnit činnost Finanční správy, aniž by se podle platného práva mohla jakkoliv účinně bránit. Případně jde o to, vyvinout na finanční úřad mediální tlak, který je veden snahou pracovníky Finanční správy zastrašit, aby došlo k ovlivnění jejich postupu v konkrétním řízení. Jedná se o značně nerovný boj, kdy druhá strana účelově zneužívá mlčenlivost, kterou je Finanční správa vázána. … Je naprosto a zcela nemožné, aby se jakýkoliv plátce dostal do tak vážných problémů, jak je ve vyjádření společnosti naznačováno, právě kvůli reverse charge.

Tak ono je to prý nemožné? Ze zkušeností ale víme, jak dlouhá může být mašinérie byrokratického přístupu, která se spustí. Společnost může mít reálně zablokované účty řadu týdnů, možná i měsíců. A kdo pak nahradí ztrátu dobrého jména firmě, která si vydřela své místo na trhu tvrdou prací trvající čtvrt století?

Základem systému přenesené daňové povinnosti je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele. Bránit má takzvaným karuselovým podvodům, kdy dodavatel neodvede fakturovanou DPH a odběratel si ji ve formě odpočtu daně nárokuje.

Podle marketingového ředitele e-shopu Ondřeje Lišky jsou důvodem zablokování peněz právě neodvedené platby za DPH řetězce dalších firem. “Netýká se to konkrétního nedoplatku společnosti Elektro PV, která e-shop provozuje, ale jedná se o přenesenou daňovou povinnost za ty ostatní subjekty, se kterými společnost obchodovala, a to jak dodavatelské, tak odběratelské.”

Špatný zákon, špatné rozhodnutí úředníka? Nejspíše obojí. V jednom dni tak byl zlikvidován obchod, který loni zvítězil v soutěži ShopRoku v ceně popularity s tržbami přes jednu miliardu korun. Na tomto příkladě lze velmi dobře vysledovat jak je to vlastně s podnikatelským prostředím v ČR. Můžete čtvrt století poctivě budovat svoji firmu, vypiplat jí do podoby poměrně velkého hráče na trhu, zaměstnávat přes stovku zaměstnanců a přesto stačí jediný den a nemáte nic, vaši zaměstnanci na dlažbě, celá vaše práce vniveč. To vše jen proto, že stát imaginárně “bojuje s těmi karusely” a popraví vaši bezproblémovou firmu, protože někdo jiný, někde jinde státu neodvedl výpalné. Cosa Nostra by se mohla učit. Má cenu v takovém státě podnikat?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 74 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...