PENIZE
10.6.2020
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Poplatek zjevně nevhodný

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRZa „Daň chorých mozků“ je na železnici pokládán poplatek, který v takovém Německu by nikoho ani vteřinu nenapadlo vybírat, a který musejí platit ti, jejichž vozidla jezdí na elektrickou energii. A nejen provozovatelé nákladní železniční dopravy, ale i dotované dopravní podniky v České republice. V souhrnu odvedou státu ročně téměř jednu miliardu korun.

 


Daň, umně skrývaná za termín „poplatek za obnovitelné zdroje energie“, je naprosto nesmyslná a v případě Dopravního podniku v Praze je dokonce brzdou v úvahách o elektrifikaci současných autobusových linek. Vedení podniku proto raději hovoří o hybridních autobusech namísto trolejbusů či parciálních trolejbusů, byť i taková linka se v Praze zavedla. Ale o náhradě zhruba jedné tisícovky autobusů podstatně ekologičtější dopravou se hovoří jen ve vzletných plánech a státem vybíraný poplatek za obnovitelné zdroje energie je brzdou nad brzdy pro takovou realizaci.

Takzvaný OZE (Obnovitelné zdroje energií) poplatek (příplatek) je součástí ceny elektřiny. Ale platí jej obvykle domácnosti a financuje fixní poplatky, které dostávají výrobci zelené elektřiny. Opačně ale mohou české domácnosti obdržet poměrně vysokou dotaci na fotovoltaické elektrárny v rámci programu zelená úsporám až do výše 155 000 Kč na jeden projekt.

Nejeví se proto příliš rozumné, aby se tyto dotace vytvářeli pomocí „daně“ resp. poplatku vybíraného z dopravních podniků provozující vozidla na elektrickou trakci, protože tyto jsou dotované a přelévání peněz tímto způsobem je zcela neefektivní. Je to stejně nelogické, jako žádat od realizátorů domácích dotovaných fotovoltaických elektráren, aby následně platili poplatek na obnovitelné zdroje, což naštěstí zatím nikoho nenapadlo. Zatím.

Zatěžovat nadbytečným poplatkem železniční nákladní dopravu, která se tím prodražuje a snižuje se tím její konkurenceschopnost vůči silniční dopravě, je stejně tak nerozumné. Občané už dlouzho volají po výstavbě dálnic a snížení provozu kamiónů na těchto komunikací. Poplatek vybíraný od železničních dopravců (včetně de facto státního ČD Cargo) působí ale zcela opačným směrem.

Všechna dosavadní jednání se státem na anulaci tohoto poplatku vyzněla naprázdno s argumentem státu, že vybranou miliardu není čím nahradit. Ale stát má nepochybně velké možnosti úspor v oblasti své vlastní přebujelé byrokracie a jiných neefektivit. Pokud se v roce 2020 vynaloží do obnovy železničních tratí na investice a vypořádání staveb přes 240 miliard korun, pak by nepochybně mělo být zájmem státu, aby železniční tratě byly maximálně využívány. Nikoliv pouze pomocí dotací do osobní dopravy, ale i férovými podmínkami v železniční nákladní dopravě.

Vláda plánuje velké investice do jaderných elektráren, aby si Česká republika udržela alespoň dílčí energetickou nezávislost. Podkopávání výstavby a využívání elektrických tratí nesmyslným poplatkem rozhodně nepředstavuje moudré hospodaření. Elektrifikace v dopravě je žádoucí, jak ve městech, tak na železnici a vše, co ji brání nebo ji činí nezajímavou by měla vláda odstranit. Pokud si v něčem chceme z Evropské unie brát příklad, pak právě zde je na to prostor.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 261 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,42 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)