carinik-i-farizej-600x420
14.2.2018
Kategorie: Historie

Popelec jako začátek

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ VODVÁŘKA

Dnes bude v chrámech dávat kněz na čelo křížek palcem umazaným popelem a sdělí kajícníkovi, že prachem je a v prach se obrátí. Paradoxně jde však o začátek a nikoli konec.

Začíná období postu. V dřívějších dobách se přestalo hodovat, skončily plesy a kněží nabádali své ovečky k odříkání si čehokoliv. Věřící si po dobu postu odpustili (či se aspoň o to pokusili) oblíbené jídlo, cigarety či alkohol a měli tak říkajíc “splněno”.

Věc je však mnohem složitější, než “to vydržet” 40 dní a poté se opětovně ponořit do zvyklých stereotypů. Moderní víra nechce po člověku tuto umírněnou formu flagelantství. Daleko důležitější je jakési zklidnění, rozjímání o sobě samém i o všem, co děláme a jestli je to ve shodě s tím, co je pro nás v životě to nejpodstatnější. Jestli tak říkajíc neměníme svůj život na drobné, které je snadno poztrácet.

V jednom z velkých příběhů Nového zákona je srovnání celníka a farizeje. Oba dva přicházejí do chrámu ve stejnou dobu. Farizej svému Bohu skládá účty, vyjmenovává vše, co dělá, jak se správně postí a dodržuje Mojžíšův zákon. Na závěr sděluje, že je rád, že není jako ten celník, o němž dobře ví, že krade a že je to lump..

Celník stojí vzadu, není schopen zvednou ani pořádně oči a jen prosí za odpuštění.

V moderním jazyce má slovo farizej hanlivý nádech. Bere se to většinou jako jakýsi etalon pokrytectví a falše. Ve skutečnosti to byli velmi ctnostní lidé, kteří přesně dodržovali zákon, plnili do puntíku to, co jim odkázal Mojžíš a byli skutečnými znalci Písma. Byli to lidé vážení, jejich okolí si je předcházelo. Naopak celník (dnes v podstatě neutrální význam), byl prototypem zloděje, člověka nečistého, který se dotýkal císařových peněz a byl proto dle Židů rituálně pošpiněn. V moderním jazyce šlo o obyčejného veksláka, onu osobu, která i dnes tu a tam postává před směnárnami, aby ošidila méně pozorného člověka.

My tak nějak všichni spíše inklinujeme k tomu farizei, protože dodržujeme psaná i nepsaná pravidla, snažíme se žít v pravdě a nedělat to, co je proti zákonu. Jsme velmi často rychle hotovi s úsudkem o těch okolo nás. Dokonce jsme schopni se okamžitě ostře vymezit vůči oněm nepoctivým “celníkům”, vekslákům, které občas potřebujeme, ale kterými v hloubi duše pohrdáme i dnes.

A tak nás čeká překvapení, neboť Písmo praví, že zatímco ten celník odešel z chrámu očištěn, ten farizej nikoliv. Lidská soudnost nechápe, je to proti jeho přirozenosti. Přece je jasné, kdo je ten “spravedlivější”.

Bůh po nás nechce abychom farizejsky skládali účty má dáti – dal, dokonce velkoryse přehlíží naše pochybení. To, oč tu běží je daleko hlubší, jde o poctivost člověka k sobě samotnému, přiznání si vlastní nedokonalosti a uvědomění si chybějící pokory. To, že ten celník je nakonec Bohu bližší při svém přiznání si chyb než dokonalý farizej, který je lidsky bezchybný, ale s prázdnotou v duši.

Čtyřicet dní je dlouhá doba, v které je nám nabízena možnost se odebrat od sterilní dokonalosti farizeje k lidské nedokonalosti celníka, který si však dobře vědom svých prohřešků. Je to cesta lidským mozkem nepochopitelná, avšak jediná, která lidskou bytost posune dál.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
politicon-banner
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.