china-e1442780857556
1.11.2016
Kategorie: Politika

Poníženě kloubouček v ruce, promiňte čínská vrchnosti

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

Asi tak by se dal charakterizovat počin našich čtyř nejvyšších ústavních činitelů v onom slavném prohlášení čtyř po schůzce ministra Hermana s Dalajámou. A čeho dosáhli?

Na poníženou ustrašenou deklaraci našich nejvyšších zvolených státních činitelů přišla odpověď od jednoho z nižších úředníků čínského ministerstva zahraničí, že je to tedy pěkné, ale že dále od nás Čína očekává nějaké činy.

Co si pod tím říše středu představuje vzkázala po několika málo dnech, když prohlásila, že dostavbu našich atomových elektráren by měli dělat Číňané a nikdo jiný. Výběrovým zřízením na zhotovitele se netřeba zdržovat. Toto prohlášení by mohlo vyvolat úsměv, kdyby …

… kdyby se hned neozvali představitelé ČEZu a nezačali snášet argumenty, proč vlastně mají Číňané pravdu. Odbornou polemiku teď vynechám.

Velmi úsměvná je tady role předsedů Senátu a Poslanecké sněmovny, Štěcha a Hamáčka. Pár dnů poté, co vše s poníženou deklarací vyšlo najevo, se v médiích rozčilovali, že to měla být záležitost důvěrná. Deklarace měla být odeslána diplomatickou poštou a mělo být ticho po pěšině. Tady ani tak nejde o to, jestli to vyslepičil někdo z Hradu, nebo ne, tady jde o to, že si oba pánové jsou vědomi toho, že dělají něco nemravného a nechtěli, aby se o tom vědělo. Je otázkou, kolik takových nemravností už napáchali.

Senátor Štěch zašel ještě dál, když se mu po dalších několika dnech v hlavě rozležely všechny skutečnosti a v televizi prohlásil, že s tou deklarací sice souhlasil, ale jen ústně, a nikdy ji nepodepsal. Takže vlastně takové, já vlastně skoro nic, ale možná něco. Fuj!

Celé to spustilo ono pověstné setkání ministra kultury Hermana s představitelem jednoho z mnoha náboženství Dalajámy, který už ani oficielně neusiluje o odtržení Tibetu od Číny. Do dnes se celá diskuse odvíjí o tom, že se s ním měl setkat soukromě a nikoliv na ministerstvu. Pánové jsou asi slepí, nebo zaslepení.

Slovenský prezident Kiska se s Dalajámou setkal soukromě v restauraci. Nikoliv na Hradě, ani na nějakém ministerstvu, ani v kanceláři nějakého úřadu. A diplomatická depeše Číny byla jednoznačná: Jen počkejte, to bude mít následky! To si vážně naši pánové ústavní činitelé myslí, že by bylo s Čínou něco jinak? Že kdyby se ministr Herman sešel s Dalajámou nikoliv na ministerstvu, ale třeba U Fleků, že by bylo vše jinak? Nebylo. Jenom si děláme do kalhot, poníženě se hrbíme a Čína, jako každá východní mocnost, v tom nevidí úctu, ale slabost. Jak už ostatně onen úředníček oznámil.

K tomu jen taková drobná poznámka o tom, kdo je hlavním motorem toho všeho – prezidentu Zemanovi. Ona kauza o vyznamenání/nevyznamenání pana Bradyho, má jednu zajímavou souvislost, která docela uniká pozornosti. Hrad tvrdí, že pana Bradyho vyznamenat nechtěl, vyznamenání nepřipravoval a panu Bradymu nic v tom smyslu neoznámil. A prezidentův mluvčí Ovčáček hned na počátku celé aféry, když jako vždy hledal stovky lživých výmluv, oznámil, že prezident Havel TAKÉ panu Zilkovi udělení vyznamenání na poslední chvíli zrušil. K tomu netřeba nic dodávat.

Objevují se spekulace, že z těch kšeftů má něco kápnout pro ČSSD. Ti tři nejvyšší ústavní činitelé jsou z této strany, prezident Zeman z ní pochází a šedá eminence v pozadí – Jaroslav Tvrdík – byl za ní i ministrem. Vzhledem k obchodním praktikám čínských soudruhů a jejich finančním možnostem, by se určitě nějaká ta nezdaněná koruna našla. To není jako u nás, kde už vládne Kontrolní hlášení a přijde EET. Ostatně tyto praktiky už naznačoval David Rath ještě před tím než byl odsouzen. Ale už je zticha, asi mu bylo něco naznačeno. Ostatně mrtvol je kolem ČSSD za posledních dvacet let už dost. Pokud tomu tak opravdu je, tak tu prezident Zeman tentokrát hraje roli jenom toho užitečného id**a. I když si samozřejmě myslí opak.

Je docela zajímavé, že tyto docela zřetelné skutečnosti nevidí nejvyšší kritik těchto praktik a konkurent ČSSD ministr Babiš. Mlčí a mlčí a mlčí. Tak si jen říkám, že by byl na obzoru i nějaký společný česko-čínský potravinářský podnik?

Faktem je, že finance hýbou světem. Ale nikoliv čínské investice, jak se nám snaží nakukat prezident Zeman, ale čínské úplatky, jak vše naznačují skutečnosti. Ale co mě na tom štve, je, že z celého národa dělá tahle vrchnost jenom šašky.Křišťálová Lupa 2016

 
bloger_558
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 124 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,75 out of 5)
Loading...