USARMY
8.1.2020
Kategorie: Politika

Pomsta za Solejmáního začala: Útok na americkou základnu v Iráku

Sdílejte článek:

COM/HS

Ve 2:25 moskevského času publikoval portál RusVesna první informaci o raketovém útoku na americkou vojenskou základnu v provincii Anbar v západním Iráku. Íránci rovněž zaútočili raketami na pozice amerických vojsk v oblasti iráckého Kurdistánu (město Erbil). Podle informací Írán vystřelil přibližně 30 balistických raket. Ostřelování amerických pozic pokračuje.

Íránský portál Fars News potvrdil, že iráčtí šíité zaútočili na americkou základnu a jde o odpověď šíitů na vraždu generála Solejmáního. Američané jsou přesvědčeni, že za útokem stojí nejvyšší íránské elity a za útok je zodpovědný Sbor stráže islámské revoluce, jehož šéfem generál Solejmání byl. Rovněž se objevily dosud neověřené informace, že Íránci ze Sboru stráže islámské revoluce vystřelili na americké cíle rakety se své základny v Krmanshahu. Informace o útoku na sídlo iráckých Kurdů v Erbilu následovaly o něco později.

Na americké základně al Anbar v provincii Anbar v západním Iráku se kromě Američanů nacházejí také Britové.

O 03:05 moskevského času publikoval portál RusVesna další článek s názvem “Je to válka, Írán zaútočil na americké základny balistickými raketami. Pomsta za Solejmáního začala “. V článku se potvrdily přibližně půl hodinu staré informace o útoku na americké základny v al Anbar a v Erbilu. Bílý dům rovněž reagoval, Trump dostal informaci, o útoku na americké cíle a objevila se informace, že připravuje projev k Američanům.

Sbor stráže islámské revoluce uvedl, že operace s názvem “Martyr Solejmání začala. Podle informací desítky raket země-země udeřily na americkou základnu al Asad a kromě toho Sbor uvedl, že pokud Američané zaútočí na Írán, tak Írán podnikne ještě tvrdší útoky na vojenské základny USA v oblasti Perského zálivu. Rovněž zazněla informace, že pokud dojde k útoku na Írán ze strany amerických spojenců v regionu (Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Jordánsko a Saúdská Arábie), Írán odpoví raketovým útokem i vůči těmto zemím.

Podle informací z RusVesny Írán vyzval Američany, aby okamžitě opustili Irák a také Íránci požádali americké občany, aby přivedli Trumpa k rozumu a přinutili ho stáhnout americké vojáky z Iráku. Američtí vojáci nemusí umírat v cizí zemi (Irák), kde nejsou vítáni (Irák požádal Američany v posledních hodinách aby zemi opustili).

O 3:35 přibyla další informace na RusVesne a objevilo se první video s útoku. Podle informací z portálu Američané a Britové mohli ztratit desítky vojáků, Pentagon na útok už reagoval. Teherán podle ruských informací oficiálně potvrdil, že Írán zaútočil na americké cíle v Anbar a iráckém Kurdistánu. K prvnímu útoku přišlo o 01:20, přesně v době, kdy Američané zlikvidovali generála Solejmáního.

Ve zprávě se uvádí, že rakety, které na americké základny dopadly, měli krátký dolet a byly vystřeleny z pozicí v Iráku, vystřelili je pravděpodobně iráčtí šíité a íránští dobrovolníci bojující v Iráku za osvobození země zpod americké okupace. Pentagon uvedl, že podnikne veškeré kroky k ochraně Američanů a amerických spojenců a partnerů. Všechny americké základny byly přivedeny do stavu plné bojové pohotovosti. 

Informace o ztrátách Američané dosud neposkytli ani nepotvrdili. Může jít o desítky raněných. V případě, že jde o relativně primitivní rakety (velká pravděpodobnost), které se nenavádějí na cíl samé, nemají Američané mnoho možností jak tyto rakety elektronicky odklonit. Reagovat může samozřejmě americká PVO (Patrioty), která by měla většinu raket sestřelit, v minulosti ruští vojenští analytici vícekrát uvedli, že americká PVO je značně zastaralá a trápí ji množství nedostatků.

Portál RusVesna rovněž informoval o vyhlášení Sboru stráží islámské revoluce ve znění: “Nastal čas splnit naše slova a se souhlasem všemohoucího Alláha odpovídat na zločinecké a teroristické činy amerických útočníků. Za vraždu Solejmáního Američané zaplatí. Operace s názvem “Martyr Solejmání se začala, zaútočili jsme raketami na pozice amerických okupantů v Iráku”.

Video z útoku

Ve 4:04 publikoval portál RusVesna další informaci, tentokrát o druhé vlně raket, které dopadly na americkou základnu. Podle informací z portálu do vzduchu vzlétly i íránské bojové stíhačky a do stavu nejvyšší bojové pohotovosti uvedli íránskou PVO. Podle informací z portálu vzlétly americké vojenské letouny z letišť Perského zálivu, portál informoval, že brzy se Donald Trump obrátí s projevem k Američanům.

Po informací o raketovém útoku na americké základny v Iráku akciové trhy v Asii prudce poklesly, zvýšily se ceny ropy. Američané již odklonili všechny lety ze vzdušného prostoru nad Irákem, Íránem a v oblasti Perského zálivu. Reuters věnoval svou pozornost slovům íránských představitelů, kteří slibovali pomstu za smrt generála Solejmáního s tím, že Írán si sám vybere, čas útoku a místo na kterém se rozhodnou Solejmáního smrt pomstít.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč

Celkem za měsíc: 14 883,00 Kč
Vybráno 42.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 114 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.