USARMY
8.1.2020
Kategorie: Politika

Pomsta za Solejmáního začala: Útok na americkou základnu v Iráku

Loading...
Sdílejte článek:

COM/HS

Ve 2:25 moskevského času publikoval portál RusVesna první informaci o raketovém útoku na americkou vojenskou základnu v provincii Anbar v západním Iráku. Íránci rovněž zaútočili raketami na pozice amerických vojsk v oblasti iráckého Kurdistánu (město Erbil). Podle informací Írán vystřelil přibližně 30 balistických raket. Ostřelování amerických pozic pokračuje.

Íránský portál Fars News potvrdil, že iráčtí šíité zaútočili na americkou základnu a jde o odpověď šíitů na vraždu generála Solejmáního. Američané jsou přesvědčeni, že za útokem stojí nejvyšší íránské elity a za útok je zodpovědný Sbor stráže islámské revoluce, jehož šéfem generál Solejmání byl. Rovněž se objevily dosud neověřené informace, že Íránci ze Sboru stráže islámské revoluce vystřelili na americké cíle rakety se své základny v Krmanshahu. Informace o útoku na sídlo iráckých Kurdů v Erbilu následovaly o něco později.

Na americké základně al Anbar v provincii Anbar v západním Iráku se kromě Američanů nacházejí také Britové.

O 03:05 moskevského času publikoval portál RusVesna další článek s názvem “Je to válka, Írán zaútočil na americké základny balistickými raketami. Pomsta za Solejmáního začala “. V článku se potvrdily přibližně půl hodinu staré informace o útoku na americké základny v al Anbar a v Erbilu. Bílý dům rovněž reagoval, Trump dostal informaci, o útoku na americké cíle a objevila se informace, že připravuje projev k Američanům.

Sbor stráže islámské revoluce uvedl, že operace s názvem “Martyr Solejmání začala. Podle informací desítky raket země-země udeřily na americkou základnu al Asad a kromě toho Sbor uvedl, že pokud Američané zaútočí na Írán, tak Írán podnikne ještě tvrdší útoky na vojenské základny USA v oblasti Perského zálivu. Rovněž zazněla informace, že pokud dojde k útoku na Írán ze strany amerických spojenců v regionu (Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Jordánsko a Saúdská Arábie), Írán odpoví raketovým útokem i vůči těmto zemím.

Podle informací z RusVesny Írán vyzval Američany, aby okamžitě opustili Irák a také Íránci požádali americké občany, aby přivedli Trumpa k rozumu a přinutili ho stáhnout americké vojáky z Iráku. Američtí vojáci nemusí umírat v cizí zemi (Irák), kde nejsou vítáni (Irák požádal Američany v posledních hodinách aby zemi opustili).

O 3:35 přibyla další informace na RusVesne a objevilo se první video s útoku. Podle informací z portálu Američané a Britové mohli ztratit desítky vojáků, Pentagon na útok už reagoval. Teherán podle ruských informací oficiálně potvrdil, že Írán zaútočil na americké cíle v Anbar a iráckém Kurdistánu. K prvnímu útoku přišlo o 01:20, přesně v době, kdy Američané zlikvidovali generála Solejmáního.

Ve zprávě se uvádí, že rakety, které na americké základny dopadly, měli krátký dolet a byly vystřeleny z pozicí v Iráku, vystřelili je pravděpodobně iráčtí šíité a íránští dobrovolníci bojující v Iráku za osvobození země zpod americké okupace. Pentagon uvedl, že podnikne veškeré kroky k ochraně Američanů a amerických spojenců a partnerů. Všechny americké základny byly přivedeny do stavu plné bojové pohotovosti. 

Informace o ztrátách Američané dosud neposkytli ani nepotvrdili. Může jít o desítky raněných. V případě, že jde o relativně primitivní rakety (velká pravděpodobnost), které se nenavádějí na cíl samé, nemají Američané mnoho možností jak tyto rakety elektronicky odklonit. Reagovat může samozřejmě americká PVO (Patrioty), která by měla většinu raket sestřelit, v minulosti ruští vojenští analytici vícekrát uvedli, že americká PVO je značně zastaralá a trápí ji množství nedostatků.

Portál RusVesna rovněž informoval o vyhlášení Sboru stráží islámské revoluce ve znění: “Nastal čas splnit naše slova a se souhlasem všemohoucího Alláha odpovídat na zločinecké a teroristické činy amerických útočníků. Za vraždu Solejmáního Američané zaplatí. Operace s názvem “Martyr Solejmání se začala, zaútočili jsme raketami na pozice amerických okupantů v Iráku”.

Video z útoku

Ve 4:04 publikoval portál RusVesna další informaci, tentokrát o druhé vlně raket, které dopadly na americkou základnu. Podle informací z portálu do vzduchu vzlétly i íránské bojové stíhačky a do stavu nejvyšší bojové pohotovosti uvedli íránskou PVO. Podle informací z portálu vzlétly americké vojenské letouny z letišť Perského zálivu, portál informoval, že brzy se Donald Trump obrátí s projevem k Američanům.

Po informací o raketovém útoku na americké základny v Iráku akciové trhy v Asii prudce poklesly, zvýšily se ceny ropy. Američané již odklonili všechny lety ze vzdušného prostoru nad Irákem, Íránem a v oblasti Perského zálivu. Reuters věnoval svou pozornost slovům íránských představitelů, kteří slibovali pomstu za smrt generála Solejmáního s tím, že Írán si sám vybere, čas útoku a místo na kterém se rozhodnou Solejmáního smrt pomstít.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Nezn. dárce 0,01 BTC, Eduard Ezer 500,- Kč, ing. Ivan Svoboda 500,- Kč


Celkem za měsíc: 18 770,78 Kč
Vybráno 53.62%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 053 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.