africanexodus
24.12.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Pomoc Africe … ?

Sdílejte článek:

VLADIMÍR VÁCHAL

Zdravím, aktuálně ze Senegalu.

Už několikrát jsem narazil na téma ohledně pomoci pro Afriku. Narážím zejména na dotazy a příspěvky ohledně dárků pro děti anebo pomoci skrze neziskovky.

Často se k těmto tématům vyjadřují lidé, kteří v Africe nikdy nebyli, ale mají touhu pomoci. Také zde existují lidé, kteří se do Afriky chystají a rádi by přivezli nějaké dárky pro africké děti. Rovněž jsou mezi námi lidé, kteří se rádi staví do pozice člověka, který pomahá v Africe (či jinde) a svoji činnost prezentují “záslužně” na internetu. (Připadá mi to jako neuvědomělé pozerství).

Možná že to zní hloupě, ale pomáhat v Africe je trendy a místní to dobře vědí. 

Poslední dobou je to v tzv. sebeprezentační internetové módě sociálních sítí. Podle mých zkušeností je to však ohromná chyba. Není to totiž pomoc, jak by se mohlo zdát na první pohled, spíše naopak.

Nerozdávejte prosím dětem nic, nekupujte jim žádné jídlo ani potřeby do školy. (Na některých místech prodávají sešity, a pak je dětem berou a prodávají je znovu). Mentalita je jiná. Afrika nezná vděčnost v našem evropském pojetí. Je to smutné, ale je to tak. Tyto mé slova pochopí jen ti, kteří tu byli.

Rozdáváním se jen podporuje žebrota a nicnedělání. Neziskovek je v Africe dost (mají řízený systém pomoci, který je menší škodou, něž osobní rozdávání z vlastní kapsy) a ani těch si v mnoha případech místní neváží.

Zejména Evropané (které tu často považují za Američany) Afrika vnímá jako lidi, kteří nepracují a od narození žijí luxusní život, který se podobá řadě hudebních klipů z MTV, videí z Youtube anebo porno-příběhů z luxusních vil s bazénem. Nejspíš se na tenhle pohled nemůžeme zlobit. Afrika je v mnoha oblastech připojená k internetu podobně jako celý svět. Naše realita je tak vnímána skrze displej telefonu.

Upřímně, kdybych se narodil a vyrůstal v Africe, vnímal bych svět úplně stejně jako oni, to je myslím bez diskuze.

Nedávno mě zaskočil jeden místní svoji větou: “Já vím, že to tak není. Byl jsem dva měsíce ve Španělsku a viděl jsem Vás bělochy pracovat. Pracovali jste rukama. Nikdo mi to tady nechce věřit”.

Některé africké země mají přehled víc než jiné, ale i tak zůstáváme v očích mnoha obyvatel těmi šťastnými bělochy, kterým peníze padají z nebe. Prostě mentalita, kterou bezplatnou pomocí a rozdáváním jen podpopříme. A to je bezesporu špatně, velmi špatně.

Je to dosti kontroverzní téma, avšak po mnoha zkušenostech z Afriky i ze světa, nemůžu jinak, než podělit se o své pocity a dojmy.

Pokud se podíváme na sebe, můžeme si bez diskuze říct: Život je loterie, kterou jsme my vyhráli už na úplném počátku. Narodit se v ČR, je totiž z mé vlastní zkušenosti ze světa, ta největší životní výhra. (Toto by se dalo rozebírat na x dalších řádků).

Jak tedy pomáhat a do budoucna nekřivit místní mentalitu? (Svět je nesmírně pestrý, a tak právě mentalita lidí je onou bariérou dobrých skutků).

Láska, peníze, pomoc, přátelství, slušnost a další… Všechny tato slova mají v každém z nás trochu jiné pojetí i význam. A právě ona africká mentalita je značně rozdílná s tou naší, evropskou, tudíž i jejich význam je na míle vzdálený.

Pokud se chcete do Afriky podívat, největší pomoc (dle mého názoru), darujete v těchto 3 bodech.

1) Při kontaktu s hromadou místních dětí jim věnujte čas. Zahrajte si fotbal (pokud není míč, stačí kokos nebo plechovka), kuličky (kamínky) nebo si zatancujte. Můžete se navzájem fotit a pujčit jim svůj foťák, ať vyfotí ony Vás. (počítejte však s rizikem, že ho mohou upustit).

2) Využívejte místních služeb, podporujte podnikání v turismu, avšak zbytečně nepřeplácejte. Udržujte si svoji slušnost, ale nenechte se urážet či zneužívat.

3) Pokud chcete koupit suvenýr, podporujte místní umělce. Ručně vyráběné věci, přímo od výrobců, jsou ideální. Většina suvenýrů ve světě už totiž dávno není lokální. Mezi největší výrobce suvenýrů pro řadu zemí světa, totiž patří např. Indie, Čína či Indonésie. Zakoupením afrického uměleckého předměnu tak pomůžete přímo místním a zachováte lokální tradice.

Takže…

Cestujte, protože jen tak, uvidíte skutečný svět. Šťastné cesty všem, ať se daří!

Autor: Vladimír Váchal

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 517 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
2 komentářů